Kurs UAH - hrywna (Ukraina)

0,1258 % 29.07.2022
Średni kurs: 0,1258
Zmiana: 0,0000 0%
Min: 0,1258 29.07.2022
Max: 0,1258 29.07.2022
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 29.07.2022
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Hrywna ukraińska - historia

Nazwa waluty pochodzi od ozdoby na szyję, ale również jednostki wagowej i monetarnej. Hrywna ukraińska i jej historia sięgają czasów Rusi Kijowskiej, gdzie funkcjonowała jako pieniądz do XIV w. Ukraińska Republika Ludowa powstała po I wojnie światowej i rewolucji rosyjskiej w roku 1917. Wówczas jednostką pieniężną były ukraińskie karbowańce, a pierwszy banknot o nominale 100 został emitowany w dniu 19 grudnia 1917 r. Nowa jednostka monetarna została wprowadzona 1 marca 2018 r. przez Radę Najwyższą. Zgodnie z jej decyzją, jedna hrywna miała parytet ? karbowańców. W latach 1920 - 1990 funkcjonowała Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka, która w końcu przyłączyła się do ZSRR i w 1922 r. przyjęła rubel radziecki. Ukraina odzyskała niepodległość w dniu 24 sierpnia 1991 r. i przystąpiła wtedy do Wspólnoty Niepodległych Państw. Przywrócono ukraińskie karbowańce, ale wówczas nastąpił kryzys gospodarczy i nastąpiła wysoka inflacja. Dopiero w 1996 r. waluta znowu stała się stabilna i była możliwość wprowadzenia nowej jednostki monetarnej. W dniu 25 sierpnia 1996 r. wydany został dekret o reformie monetarnej na Ukrainie i ustalono, że 100.000 karbowańców odpowiadać będzie jednej hrywnie. Reforma ta bardzo pomogła ukraińskiej gospodarce i pozwoliła wyjść z kryzysu.

Co oznacza UAH?

UAH to międzynarodowe oznaczenie ukraińskiej jednostki monetarnej, zgodne z ISO 4217. Oficjalnym skrótem zaś jest "hrn".

Hrywna ukraińska: banknoty. Jak wyglądają?

Hrywna ukraińska, a konkretnie banknoty mają różne ilustracje na poszczególnych nominałach, i tak: 1 hrywna - na awersie: Vladimir I, który był księciem Nowogrodu i Władcą Rusi Kijowskiej, a na rewersie jest twierdza Włodzimierz I w Kijowie 2 hrywny - na awersie znajduje się Jarosław Mądry, który był księciem nowogrodzkim i Wielkim Księciem Kijowskim, a na rewersie jest budynek przedstawiający Sobór Mądrości Bożej w Kijowie 5 hrywien - na awersie jest wizerunek hetmana ukraińskiego Bohdana Chmielnickiego, a na rewersie - kościół we wsi Soubotiv 10 hrywien - na awersie znajduje się podobizna hetmana ukraińskiego Iwana Mazepy, a na rewersie rysunek Katedry Ławra Peczerska w Kijowie 20 hrywien - na awersie jest poeta i pisarz Iwan Franko, na rewersie zaś Teatr Opery i Baletu we Lwowie 50 hrywien - na awersie znajduje się podobizna Mykhailo Hrouchevsky, który był historykiem i politykiem, a na rewersie ? budynek Rady Centralnej w Kijowie 100 hrywien - na awersie jest podobizna poety i artysty, Tarasa Szewczenko, a na rewersie wzgórze Czernechy, na którym widać postać kobzara, czyli ukraińskiego barda, który idzie razem z przewodnikiem 200 hrywien - na awersie widnieje Lesja Ukrainka, która była poetką i pisarką, a na rewersie widoczna jest wejście na wieżę zamku Łuck 500 hrywien ? na awersie znajduje się podobizna Hryhori Skovoroda, który był pisarzem i kompozytorem, a na rewersie jest jeden z budynków Akademii Mohylańskiej w Kijowie.

Hrywna ukraińska a symbol

Hrywna ukraińska ma symbol, który wygląda jak odwrócone "S", które przekreślone jest dwoma poziomymi liniami - jak w przypadku oznaczenia waluty euro. Znak ten wygląda następująco: ?. Hrywna ukraińska: kupno. Gdzie jest możliwe? Zasadniczo zakup walut odbywa się zawsze w bankach i kantorach. Jednakże kryzys na Ukrainie wywołany przez agresję rosyjską spowodował, że nie wszędzie jest to możliwe. Dlatego też hrywna ukraińska i kupno nie są proste, ale można to zrobić - zwłaszcza szukając ofert w internecie.

Hrywna ukraińska: kurs. Jak się kształtuje?

Niestety aktualnie, czyli od momentu rozpoczęcia wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą w lutym 2022 roku, hrywna ukraińska i jej kurs słabną. W ubiegłym roku. waluta ta osłabła w stosunku do dolara amerykańskiego o ok. 50%. Dziesięć lat temu, w styczniu 2013 r. średni kurs NBP wynosił 0,38 zł, a w styczniu 2023 r. jest to 0,12 zł.