Kurs ZAR - Rand (RPA)

0,2298 +0,0004 +0,17% 26.09.2023
Średni kurs: 0,2252
Zmiana: +0,0079 +3,56%
Min: 0,2170 05.09.2023
Max: 0,2314 12.09.2023
Kupno: brak danych
Sprzedaż: brak danych
Wybrany okres: 25.08.2023 - 26.09.2023
-
1M
3M
6M
1R
5L
MAX
Kalkulator walutowy
 
Mam
 
 
Chcę otrzymać
 
0 PLN
=
0 EUR
1 PLN
 = 
4.43 EUR
, według aktualnego średniego
kursu NBP

Wiadomości - waluty

Rand południowoafrykański - waluta RPA i jej historia

Rand południowoafrykański - rys historyczny

Jest to narodowa waluta Republiki Południowej Afryki. Historia rozpoczyna się od ok. XVII w., kiedy to przybywali osadnicy z Europy i przywieźli swoją walutę. Okazało się, że zagraniczna waluta nie wystarcza na potrzeby rozwoju gospodarki. Dlatego też w 1782 r. emitowane są pierwsze banknoty. W XIX w. Wielka Brytania postanowiła podbić "czarny ląd" chcąc podporządkować sobie ludność. W latach 1880-1881 doszło do pierwszego sporu, który wygrała ludność lokalna. Brytyjczycy chcieli zająć złoża złota i diamentów. Druga wojna burska to lata 1899 - 1902 r. Wtedy klęskę ponieśli osadnicy holenderscy i podporządkowali się Wielkiej Brytanii. Zawarty pokój gwarantował poszanowanie odrębności językowej Burów. Osiem lat później utworzono Związek Południowej Afryki, który był dominium brytyjskim. Walutą nowego państwa był funt południowoafrykański. RPA obecnie nazywane jest Narodem Tęczy, albowiem stanowi niezwykłą mieszankę etniczną różnych narodowości. Co więcej - jest 11 oficjalnych języków, ale administracyjny jest jeden - angielski. Jest to też państwo stosunkowo dobrze rozwinięte. W 1948 r. do władzy doszła Partia Narodowa, która propagowała segregację rasową i apartheid. Doprowadzono do sytuacji, gdzie w 1951 r. prawa wyborcze przyznane były tylko osadnikom. Było to źle postrzegane na arenie międzynarodowej. Dlatego też nakładano na państwo np. sankcje gospodarcze. Pierwszy raz rand południowoafrykański pojawił się w 1961 r. Było to dość ważne wydarzenie, ponieważ podkreślało uniezależnienie się od Wielkiej Brytanii. Waluta ta zastąpiła wtedy funta południowoafrykańskiego. Nowo powstałe państwo na początku cieszyło się szybkim wzrostem gospodarczym, co niestety wyhamowało, m. in. z powodu nękających kraj susz i nieurodzajów oraz zbyt dużego uzależnienia od złota. Konsekwencją tego zaczęło być rozwarstwienie dochodowe w społeczeństwie, co potęgowało konflikty. W 1960 r. miało miejsce tragiczne zdarzenie - masakra nieuzbrojonych demonstrantów. Podjęto wówczas walkę z rządem, a spory zniechęciły inwestorów zagranicznych do szukania tam miejsca do inwestowania kapitału. Stopniowo dochodziło do złagodzenia polityki apartheidu. W 1983 r. powstała konstytucja, która przyznała określone prawa ludności mieszanej. Była to jednak kropla w morzu potrzeb. Większe zmiany miały miejsce za rządów prezydenta de Kerka w 1989 r. W 1992 r. w referendum podjęto decyzję o zakończeniu rządów apartheidu. Kolejnym ciosem dla gospodarki RPA był światowy kryzys gospodarczy w 2008 r. Do 1993 r. rand był też walutą Namibii.

Co oznacza ZAR?

Zgodnie z ISO 4217, ZAR jest skrótem od nazwy rand południowoafrykański. Dwie pierwsze litery są od nazwy kraju, a ostatnia - od nazwy waluty.

Rand południowoafrykański - banknoty

Rand południowoafrykański i banknoty obecnie znajdujące się w obiegu, to nominały: 10 ZAR 20 ZAR 50 ZAR 100 ZAR 200 ZAR. Na awersie zawsze obecny jest wizerunek Nelsona Mandeli, a na rewersach cudowne zwierzęta tego regionu, czyli: nosorożec czarny, słoń sawannowy, lew, bawół i lampart.

Rand południowoafrykański - symbol

Rand południowoafrykański i symbol używany do oznaczenia waluty, poza międzynarodowym ZAR, to litera "R" dla randa, i "c" dla centa.

Rand południowoafrykański - kupno

Jeśli chodzi o rand południowoafrykański i kupno waluty, najłatwiej zrobić to przez kantory internetowe. Nie jest to waluta bardzo popularna i bywa rzadko dostępna stacjonarnie. Większe kwoty pieniędzy wwożone na teren RPA należy zadeklarować.

Rand południowoafrykański - kurs

Wiele czynników ma wpływ na rand południowoafrykański i jego kurs, m. in. polityczne decyzje rządu. Poza tym są to ceny złota, platyny i rudy żelaza oraz walut powiązanych z tymi surowcami.