Dell, Michael

11.09.2000 Założyciel i prezes Dell Computer, jest właścicielem największej fortuny zbudowanej na produkcji sprzętu komputerowego. Dzięki sukcesom swej firmy 34-letni Dell zajmuje dziś dziewiąte miejsce na opublikowanej przez magazyn ?Forbes? liście światowych miliarderów. Jego majątek szacuje się na 17,8 mld dolarów.

Dell, Michael

11.09.2000 Założyciel i prezes Dell Computer, jest właścicielem największej fortuny zbudowanej na produkcji sprzętu komputerowego. Dzięki sukcesom swej firmy 34-letni Dell zajmuje dziś dziewiąte miejsce na opublikowanej przez magazyn "Forbes" liście światowych miliarderów. Jego majątek szacuje się na 17,8 mld dolarów.

Kiedy szesnaście lat temu Michael Dell zakładał w swoim akademiku na University of Texas w Austin firmę Dell Computer, uznał, że komputery należy sprzedawać bezpośrednio klientom, z pominięciem pośredników. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i Dell udowodnił, że tysiąc dolarów kapitału założycielskiego wystarczy, by w ciągu kilku lat jego firma awansowała do ścisłej czołówki światowych producentów komputerów. Gdy w 1992 r. firma znalazła się na liście Fortune 500 wśród najlepszych amerykańskich przedsiębiorstw, okazało się, że jej właściciel jest najmłodszym szefem, jaki kiedykolwiek znalazł się w tym prestiżowym gronie. Budowanie komputerowego imperium tak jednak pochłonęło Della, że nie udało mu się skończyć studiów.

W 1996 r. Dell postawił na Internet, a jego firma zaczęła sprzedawać komputery przez sieć. Dziś na stronie http://www.dell.com klienci zamawiają codziennie sprzęt wart miliony dolarów, a firma trafiła do czołówki internetowych sprzedawców.