Kalkulator netto brutto. Jak przeliczyć kwotę netto na brutto i odwrotnie?

Kalkulator netto brutto jest jednym z kalkulatorów podatkowych. Pozwala w bardzo przystępny i szybki sposób zdobyć informacje dotyczące interesujących nas kwot. Co warto o nim wiedzieć?

Brutto netto. Jak działa przeliczanie?

Czym jest porównanie brutto - netto? Dzięki niemu możliwe jest wyliczenie ceny towaru netto lub brutto przy uwzględnieniu danej stawki podatku VAT. W tym przypadku:

  • Cena netto to cena towaru pomniejszona o podatek VAT. 
  • Cena brutto to cena produktu wraz z podatkiem VAT od towarów i usług. 

Standardowe stawki VAT to przede wszystkim 23, ale także 8 (na niektóre produkty) i 5% na większość produktów spożywczych i np. artykuły dla niemowląt. Od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. ustawodawca obniżył stawki VAT na wybrane artykuły z 5 do 0%. 

Netto brutto. Czemu to takie istotne? 

Czemu szybkie i skuteczne przeliczenia netto brutto są takie istotne? To właśnie takie wartości cen oferowane są klientom. Ceny brutto uwzględniane są również przy naliczaniu narzutów i marż. 

Dlaczego warto znać ceny netto? Bardzo często właśnie takie ceny podają w swoich cennikach hurtownie. Dzięki nim łatwiej obliczysz należny do odprowadzenia VAT. 

Zobacz wideo Kiedy Polski Ład może być niekorzystny dla podatnika? Ekspertka wyjaśnia

Brutto: ile to netto?

Widząc kwotę brutto, często zastanawiasz się ile to netto? Cena brutto to wartość towaru lub usługi z doliczoną kwotą należnego podatku VAT. Obliczenie ceny netto jest często bardzo ważne dla przedsiębiorców. Można ją ustalić dzięki skorzystaniu z kalkulatora lub obliczyć odpowiednią wartość ze wzorów. Warto wiedzieć:

  • Cena netto = cena brutto / 1,xx gdzie xx to stawka podatku (np. 0,23 przy podatku VAT o stawce 23% lub 0,05 przy stawce 5%)

Jak działa kalkulator netto brutto? 

Jak działa kalkulator netto brutto? Ceny netto i brutto można obliczyć ze wzorów, jednak jest to droga dość żmudna. O ile przy małej ilości danych nie jest to jeszcze wielka trudność, to przy większej ich liczbie łatwo o błędy. Oczywiście cenny jest także czas, który zawsze trzeba szanować. 

Sposób obliczania

Kwota

Stawka VAT

Obliczona stawka VAT

Kwota

Drukuj
Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Zasada działania kalkulatora netto brutto jest dość prosta. Aplikacja jest pomyślana bardzo intuicyjnie. Wystarczy wpisać odpowiednie wartości w przeznaczone do tego pola i przeliczyć. Samo podstawienie właściwych wartości liczbowych nie powinno stanowić trudności, bo wszystkie pola są odpowiednio podpisane. Chodzi o wolne miejsca przeznaczone dla kwoty (wyrażanej w PLN), rodzaju kwoty (brutto lub netto) i odpowiedniej stawki VAT (np. 23%). 

Z pewnością takie urządzenie bardzo ułatwia obliczanie wartości netto i brutto. Prawda, że można je ustalić dzięki tradycyjnym obliczeniom, ale często zwyczajnie nie ma na to czasu. 

Przelicznik brutto netto. Co jeszcze warto wiedzieć? 

Kto może skorzystać z przelicznika netto brutto? Aplikacja może być używana właściwie przez każdego. Niewątpliwie największy pożytek przyniesie przedsiębiorcom. To oni są największymi beneficjentami takiego programu, bo dzięki niemu mogą zaoszczędzić wiele cennego czasu i szybciej uporać się z obliczeniami.

Warto wiedzieć, że bardzo podobne w działaniu kalkulatory są przeznaczone dla osób chcących wyliczyć stawkę netto i brutto zarabianą w pracy. Również te aplikacje są niezwykle pomocne. Tym razem przydają się do szacowania kosztów pracy. Mogą z nich skorzystać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Niewątpliwie będą też pomocne osobom poszukującym pracy. Stawki wynagrodzeń w przypadku ogłoszeń o wolne stanowisko pracy są najczęściej podawane brutto. Warto zaś zdawać sobie sprawę z tego, ile pieniędzy dostanie się ''na rękę''.   

Zobacz też: Premier "straszył" sklepikarzy: Obniżcie ceny o VAT, bo UOKiK wpadnie na kontrolę. Media: Kary niemożliwe

Więcej o: