Odsetki ustawowe. Jak je policzyć? Kalkulator odsetek ustawowych

Odsetki ustawowe to popularna forma odszkodowania za zwłokę w zapłacie świadczeń pieniężnych. Jednocześnie ich wyliczanie odbywa się według dość złożonego wzoru. Można jednak pomóc sobie kalkulatorem online.

Odsetki ustawowe: co warto o nich wiedzieć?

Czym są odsetki ustawowe? Chodzi tu o najbardziej powszechny rodzaj odszkodowania za opóźnienie w świadczeniach pieniężnych. Występują wówczas, gdy w umowie nie doszło do określenia odsetek umownych. Ich występowanie sprawia, że wierzyciel nie musi wykazywać strat. Jednocześnie podstawą dla otrzymania odszkodowania jest wykazanie okresu opóźnienia i wysokości należnej kwoty. 

Wyróżnia się następujące rodzaje odsetek ustawowych:

  • Odsetki ustawowe należne od sumy pieniężnej, czyli odsetki kapitałowe. Nalicza się je z tytułu korzystania z czyjegoś kapitału, co najczęściej dotyczy pożyczek. Wyróżnia się tutaj stawki podstawowe i maksymalne.
  • Odsetki ustawowe należne za opóźnienie. Nalicza się je wtedy, gdy wierzyciel nie otrzyma spłaty w oznaczonym terminie. Charakterystyczne dla nich jest to, że należą się niezależnie od okoliczności. 
  • Odsetki ustawowe należne za opóźnienie w transakcjach handlowych. Stosuje się je w przypadku transakcji zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami na tzw. kredyt kupiecki. Bywają wyższe, niż standardowe odsetki za opóźnienie.  

Odsetki ustawowe za opóźnienie w 2022 r.

Od czego zależą odsetki ustawowe za opóźnienie w 2022 r.? Kluczowe znaczenie mają w tym przypadku działania Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej. Od 7 kwietnia o 1 proc. wzrosła wysokość stopy referencyjnej NBP, która sięgnęła 4,5 proc. Ma ona bezpośredni wpływ na wysokość poszczególnych stóp odsetek, które wynoszą:

  • Odsetki kapitałowe: ustawowe - 8 proc., maksymalne - 16 proc.
  • Odsetki za opóźnienie: ustawowe - 10 proc., maksymalne - 20 proc.
  • Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych: 9.75 proc. i 11.75 proc.
Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą oszczędzać na zakupach

Ile wynoszą odsetki ustawowe? Sposoby liczenia

Ile wynoszą odsetki ustawowe? Do ich obliczenia używa się specjalnego wzoru. Posiada on następującą postać:

  • (kwota zaległości x kwota dni zwłoki x wysokość stopy odsetek) / 365 

Obliczenie odsetek ustawowych przy pomocy wzoru to podstawowe działanie, dzięki któremu można je ustalić. Wzór nie jest wprawdzie zbyt skomplikowany, ale wymaga pewnych obliczeń. Te zaś sprzyjają błędom. Można sobie wyobrazić bardziej pewny sposób na ustalenie odsetek.  

Odsetki ustawowe - kalkulator

Chcesz obliczyć odsetki ustawowe? Kalkulator online może być ciekawą alternatywą dla pracy ze wzorem. Przede wszystkim skorzystanie z takiej aplikacji pozwala zaoszczędzić czas. Jednocześnie fakt, że trzeba tu jedynie wpisać odpowiednie wartości, ogranicza szansę popełnienia błędu. Można tu obliczyć różne rodzaje odsetek ustawowych.

Wynik:

Suma odsetek do zapłaty:
Suma kwoty zobowiązania wraz z odsetkami:
Suma ilości dni:
Okres
Ilość dni
Stopa procentowa
Kwota odsetek
Drukuj
Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Wzór czy kalkulator? Odsetki ustawowe w codziennych sytuacjach

Wzór czy kalkulator? Odsetki ustawowe mogą być obliczane na oba sposoby. Niewątpliwie warto znać wzór na ich wyliczenie i umieć go w razie potrzeby zastosować. Skorzystanie z kalkulatora jest jednak rozwiązaniem nowoczesnym i bardzo przydatnym w codziennych sytuacjach. Dzięki aplikacji można w ekspresowym tempie uzyskać należne wartości. 

Zobacz też: Generator haseł, czyli bezpieczeństwo i wygoda w jednym

Więcej o: