Masz kredyt walutowy? Tylko spokojnie

Panika może przynieść więcej szkody niż pożytku - przekonuje ?Gazeta Prawna? kredytobiorców walutowych. Z przewalutowaniem lepiej czekać, a w razie kłopotów ze spłatą od razu rozmawiać z bankiem.

"Gazeta Prawna" odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące kredytów. Zarówno tych, które trzeba spłacać, jak i radzi tym, którzy chcą kredyt zaciągnąć. Analitycy nie są pewni, ale oczekują, że na wiosnę złoty zacznie się umacniać. Z drugiej strony gazeta przestrzega przed ślepą wiarą w prognozy kursów walut.

Jeśli chodzi o kredyty we frankach, to dziennik zdecydowanie odradza zmianę franków na złote. Oznaczałoby to wpisanie nowej wielkości kredytu do umowy i wzrost raty kredytu. Warto byłoby to zrobić np. gdybyśmy mieli pewność, że frank będzie po 4 złote. Nie tylko nikt nie ma takiej pewności, a w dodatku analitycy skłaniają się ku scenariuszowi wzmacniania złotego w najbliższych miesiącach.

Duża jest pokusa, aby przy takim kursie franka brać kredyt w tej walucie, ale eksperci uważają, że najbezpieczniejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie, to kredyt z dopłatą Skarbu Państwa do odsetek.

Wakacje kredytowe nie rozwiązują problemu jeśli mamy problem ze spłatą rat. Lepiej zgłosić się do banku i renegocjować umowę - przedłużyć okres kredytu, aby raty były niższe. Może, niestety, być potrzebne dodatkowe zabezpieczenie.

W stuacji podbramkowej warto pamiętać, że można sprzedać nasze spłacane mieszkanie, na którym ciąży hipoteka bez zgody banku.