"Dz": Karty kredytowe są w niełasce

Kryzys gospodarczy sprawił, że Polacy mniej chętnie niż do niedawna płacą za zakupy kartami kredytowymi i dużo ostrożniej korzystają z przyznanych im limitów - pisze "Dziennik".

"Dziennik" pisze, że w styczniu dług właścicieli kart kredytowych zwiększył się o mniej niż 80 mln zł, a w lutym o blisko 90 mln zł. Oznacza to, że po przedświątecznej rozrzutności Polaków nie ma śladu, a wyniki są najsłabsze od trze lat.

- Polacy nie pozostają obojętni na wieści o kryzysie. Nawet jeśli jeszcze ich brzpośrednio nie dotyka, ograniczają zakupy - tłumaczy Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.

Ale nie jest to jedyny powód. - Banki ostrożniej proponują zwiększanie limitu zadłużenia na kartach kredytowych - mówi Grzegorz Jurczyk, wiceprezes i dyrektor pionu sprzedaży GE Money Banku. - Wszelkie akcje promocyjne wiążące się z bardziej liberalnym podejściem do klienta nie są już w bankach dobrxze widziane - potwierdza Marek Jaszczołt, ekspert z biura kart płatniczych Kredyt Banku. Jak dodaje, w tym roku można oczekiwać dalszej stagnacji w przyroście zadłużenia na kartach kredytowych. Jak pokazują badania, wzrost zadłużenia na kartach w ostatnich miesiąca to zasługa głównie osób o najwyższych dochodach z wyższym wykształceniem.