Microsoft potrafi odróżnić te bliźniaczki. A ty?

Windows 10 pozwala autoryzować dostęp do komputera na podstawie danych biometrycznych - linii papilarnych lub zdjęcia. Jak skuteczna jest druga z tych metod? The Australian postanowił sprawdzić. Jesteśmy pod wrażeniem.

Windows Hello to nowa funkcja wprowadzona do Windows 10 . Pozwala na uzyskanie dostępu do komputera na podstawie analizy odcisków palców lub fotografii.

Dziennikarze The Australian postanowili przetestować skuteczność tej metody w praktyce. Do redakcji zaproszono więc sześć par bliźniąt i sprawdzono, czy algorytmy stworzone przez Microsoft można oszukać. Każdy z uczestników testu utworzył konto na komputerze z Windows 10 zabezpieczone przez Windows Hello. Następnie postanowiono przetestować, czy bliźnięta będą mogły nawzajem logować się do swoich kont.

Jedna porażka, pięć zwycięstw

W teście The Australian zabezpieczenia Microsoftu wypadły bardzo dobrze. W pięciu przypadkach Windows Hello nie pozwolił na autoryzację drugiego z bliźniąt. W jednym przypadku system "zgłupiał" i przestał rozpoznawać obie z bliźniaczek nie pozwalając żadnej zalogować się do komputera. Bliźniaczki ze zdjęcia poniżej nie wydają się aż tak podobne, niestety z jakichś powodów system Windows w ich wypadku nie zadziałał.

Microsoft

Kadr z nagrania będącego własnością The Australian

 

Przestępcy nie ukradną ci twarzy

Microsoft twierdzi, że Windows Hello jest jedną z najbezpieczniejszych form autoryzacji, bo przestępcy nie są wstanie skopiować danych biometrycznych. Do działania Windows Hello potrzebna jest bowiem specjalna kamera Intela. RealSense filmuje w trzech technikach: tradycyjnie, w 3D oraz w podczerwieni.

Fot. Microsoft/YouTube

Zwykłe hasła są coraz łatwiejsze do złamania lub przejęcia dlatego też Windows Hello może okazać się bardzo skutecznym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa. Według Microsoft system zawodzi raz na 100 tys. prób.

Jak przebiegał eksperyment The Australian? Przekonajcie się sami. Film (objęty prawami autorskimi) znajduje się tutaj.

Więcej o:
Komentarze (26)
Microsoft potrafi odróżnić te bliźniaczki. A ty?
Zaloguj się
 • Imię Nazwisko

  Oceniono 71 razy 61

  Testowałbym.

  A co do meritum - Wielki Brat może być dumny ze swoich poddanych. Kochają go.

 • lord_of_tenstoned

  Oceniono 30 razy 20

  a jak tam sobie radzi system Microsoft z odróżnianiem od siebie czarnoskórych osób? (już nawet niekoniecznie bliźniaków ;)

  mission impossible czy challenge accepted?

 • dupajasi0

  Oceniono 23 razy 13

  Co z tego, że umie rozróżnić bliźniaczki jak nie działają poprawnie połączenia vpn, które są potrzebne ludziom do pracy? ;-)

 • vperjed

  Oceniono 8 razy 8

  W nowym windowsie użytkownik ma trudniejszy dostęp do swojego komputera niż producent systemu. Dziękuję, nie kliknę aktualizacji.

 • marian szarf

  Oceniono 53 razy 5

  Lemingi zajarane,a to kolejne narzędzia do totalnej inwigilacji.Totalitaryzm nadciąga.Zostaniemy zbiorem liczb z zaszytymi czipami ,aby kiedyś ktoś "wyłączył nam światło ",jak będziemy niewygodni lub po prostu niepotrzebni.

 • pichur

  Oceniono 2 razy 2

  Windows 10 może jest lepsze, ale Windows 8.1 to po twarzy logowało mnie losowo 70% moje konto, 30% konto córki :-) .

 • gonebosco

  Oceniono 12 razy 2

  Najwieksza zaleta win10 jest mozliwosc powrotu do poprzedniego sytemu. Testowalem go tydzien co wydaje mi sie i tak dobrym wynikiem. Poza wygladem i kiku opcjom to straszny szajs. Zuzycie cpu pamieci i czasem dysku siegalo do 100% momentami. dzialo sie tak po uruchomieniu flasha. Zostaje przy 7. dziekuje

 • ij1234

  Oceniono 1 raz 1

  Windows 10 to system w którym nie można uruchomić programu bo wskutek nieudolności programistów znika "Menu Start". Klikasz.... i nic. Microsoft nic nie robi w tym kierunku. Jak już drugi raz go zainstalowałęm i trzeci raz przywracam system na drugiej instalacji bo nic nie pomaga - tylko reinstalacja lub przywracanie. Microsoft wypuścił w wersji Alfa taki shit, że od Appla dzialą go lata świetlne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX