Czy w 3D będzie można niedługo wydrukować KOMPLETNEGO człowieka? Zobacz jak wiele potrafią te maszyny

Za pomocą techniki druku 3D można stworzyć sztuczne kości, włosy, naczynia krwionośne. Co jeszcze potrafimy wydrukować w ten sposób? Będziecie zaskoczeni.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat technologia związana z drukiem przestrzennym niesamowicie się rozwinęła . Ze stosunkowo prostych i czasochłonnych metod tworzenia przedmiotów przeszliśmy do etapu produkowania bardzo skomplikowanych obiektów i wykorzystywania niezwykle różnorodnych materiałów. Co zatem da się wydrukować w 3D?

Kości

Druk 3D

Fot. YouTube

Tworzone za pomocą druku przestrzennego są stosowane coraz powszechniej w medycynie. W 2014 roku lekarze z Holandii zastąpili za pomocą obiektów 3D kości czaszki. Pacjentką była kobieta, u której, na skutek choroby, kości czaszki miały pięć centymetrów grubości, co groziło śmiercią. Z kolei lekarz z Newcastle zastosował tę technikę do leczenia pacjenta, u którego kości miednicy zostały uszkodzone w wyniku choroby nowotworowej.

Kręgosłup

Druk 3D

Fot. YouTube

W zeszłym roku w Chinach udało się też zastąpić jeden z kręgów dwunastoletniego chłopca cierpiącego na rzadką odmianę nowotworu. Normalnie w tego typu operacjach stosuje się tytanową tubę, ale tego typu implanty muszą być łączone za pomocą specjalnego cementu i śrub. Obiekt stworzony za pomocą drukarki 3D jest anatomicznie doskonały i idealnie dopasowuje się do ciała .

Szczęka i zęby

Druk 3D

Fot. YouTube

Wydrukowaną w 3D żuchwę udało się wszczepić holenderskiej 83 letniej pacjentce, która cierpiała na chroniczne infekcje kości. Implant stworzono z tytanu i pokryto go bioceramiczną powłoką. Taka technika druku jest szczególnie trudna, bo przedmiot foruje się z proszku za pomocą lasera. Lekarzom wszystko się jednak udało - pacjentka opuściła szpital w zaledwie cztery dni po operacji.

Druk 3D jest też wykorzystywany do tworzenia implantów zębów. Powstają szybciej i są lepiej dopasowane od implantów tworzonych tradycyjnie.

Włosy

Sztuczne włosy

Fot. chrisharrison.net

W Carnegie Mellon University's Human-Computer Interaction Institute powstały specjalne nici, które do złudzenia przypominają włosy. Można je przycinać, formować, zaplatać. Dzięki temu produktowi być może wkrótce uda się tworzyć całe peruki.

Nosy

Druk 3D

Fot. YouTube

W lipcu tego roku lekarzom udało się przeprowadzić operację wszczepienia implantu nosa dwuletniej pacjentce z Wielkiej Brytanii. Implant tworzony jest bardzo szybko - powstaje w kilkanaście minut. Materiałem jest  specjalny hydrożel , który "rośnie" razem z pacjentem. Jest to możliwe poprzez nadrukowanie na niego komórek pochodzących od pacjenta.

Małżowiny uszne

Małżowina uszna stworzona w technologii 3D

Fot. YouTube

W 2013 roku naukowców z Cornell University udało się wydrukować małżowinę uszną. Stworzono ją za pomocą żelu zawierającego ludzkie komórki. Z kolei naukowcy z Princeton ogłosili, że są w stanie wyprodukować ucho zawierające komponenty elektroniczne. Za jego pomocą można wychwytywać fale radiowe. W ten sposób będzie można stworzyć nowy rodzaj protezy.

Implanty gałek ocznych

Druk 3D

Fot. YouTube

Angielska firma Fripp Design jest w stanie tworzyć 150 protez na godzinę. Wyglądają bardzo naturalnie i realistycznie. Przełomem może się jednak okazać implant, którego stworzenie zapowiedziała włoska firma badawcza MHOX . Do roku 2027 zamierza stworzyć sztuczne oko wyposażone w specjalną kamerę i układ Wifi. Celem firmy, dziś wciąż dalekim od spełnienia, jest stworzenie sztucznych gałek ocznych, które będzie można wszczepiać osobom z nieuleczalnymi chorobami.

Druk 3D

Fot. YouTube

Naczynia krwionośne i komórki krwi

Sztuczne naczynia krwionośne

fot. YouTube

Franhofer Institute i firma ArtiVasc 3D stworzyły pierwsze sztuczne naczynia krwionośne . Wyprodukowanie w pełni funkcjonalnych implantów, które będzie można wszczepiać, zajmie jeszcze trochę czasu. Twórcy projektu podkreślają, że to właśnie sztuczne naczynia mogą stać się przełomem, bo pozwolą tworzyć całe organy.

Badacze z Ulsan National Institute of Science and Technology dają szansę na tworzenie sztucznych komórek krwi - opracowali bowiem drukarkę 3D o niezwykle wysokiej rozdzielczości, pozwala tworzyć mikroskopijne obiekty trójwymiarowe, mniejsze od krwinek .

Nerki, wątroba, pęcherz moczowy

Sztuczny pęcherz moczowy

Fot. YouTube

Naukowcom udaje się też wytwarzać ludzkie organy. I to zarówno takie, które można wszczepić - jak chociażby pęcherz moczowy , oraz takie, które są jedynie podstawą do dalszych badań.  Takim przykładem jest sztuczna wątroba - mająca te same cechy anatomiczne jednak nie zbudowana z komórek. Druk 3D jest też wykorzystywany w medycynie do tworzenia modeli, które ułatwiają przeprowadzanie operacji. Lekarze jeszcze przed operacją mają szansę zapoznać się z umiejscowieniem zmian chorobowych i omówić sposób przeprowadzenia operacji.

Rozwój druku przestrzennego może przynieść największe korzyści właśnie w medycynie. Miejmy nadzieję, że za kilka lat wykorzystanie sztucznych implantów, organów, tkanek będzie o wiele bardziej dostępne.

[ Na podstawie  techinsider.io ]