Windows 8 - wszystko co musisz wiedzieć

Kilka dni temu, firma Microsoft udostępniła deweloperską wersję Windows 8. Może ją pobrać każdy chętny. Zanim to zrobimy, warto jednak zobaczyć co nowego znaleźć można w tym systemie operacyjnym.
Już nie Metro UI - teraz to interfejs Windows 8 Już nie Metro UI - teraz to interfejs Windows 8 fot. addictivetips.com

Metro UI

Metro User Interface przypomina ten, który znamy z Windows Phone 7 - systemu operacyjnego Microsoftu dla urządzeń mobilnych. Bazuje on na różniących się rozmiarem "kaflach" reprezentujących zarówno aplikacje jak i elementy wybrane przez użytkownika - np. dowolną stronę internetową. Liczbę kafli i ich rozmieszczenie można oczywiście zmieniać. Ważne jest także to, że mogą one być aktualizowane w czasie rzeczywistym - pokazywać liczbę wiadomości w skrzynce odbiorczej czy nowe wiadomości w ulubionych serwisach społecznościowych.

Menu Start w Windows 8 Menu Start w Windows 8 fot. addictivetips.com

Menu Start

To jedna ze zmian, które prawdopodobnie w największym stopniu zaskoczą użytkowników Windows 8. Po uruchomieniu nowego systemu operacyjnego Microsoftu, automatycznie zostaniemy przeniesieni właśnie do menu start. Ekran składający się z kafelków zawiera skróty do panelu sterowania, explorera, czytnika RSS, aplikacji meteorologicznej czy Windows App Store.

Zobaczymy tu także ikonkę "Pulpit". To właśnie ona pozwoli przenieść się do klasycznego pulpitu. Tutaj znajdziemy natomiast kolejne nowości. Przycisk "start" zastąpiono "sferą start". Przytrzymanie kursora myszy na tym elemencie pulpitu wywoła okienko, w którym znalazły się opcje takie jak "szukaj" oraz skróty do ustawień i urządzeń podłączonych do komputera. Kliknięcie w sferę przeniesie nas z powrotem do menu startowego.

Klasyczny pulpit w Windows 8

Ekran ustawień w Windows 8 Ekran ustawień w Windows 8 fot. addictivetips.com

Ustawienia

Menu ustawień w Windows 8 zawiera część funkcji, które w poprzednich wersjach systemu operacyjnego można było znaleźć w menu start. Listwa wysuwająca się z prawej strony ekranu zawiera chociażby przyciski pozwalające zrestartować, wyłączyć czy uśpić naszego peceta. Znajdziemy tu także opcje sieciowe, ustawienia głośności czy ikony pokazujące powiadomienia systemowe. Dzięki temu udało się odchudzić, zmienić wymienione przed chwilą menu start.

History Vault w Windows 8 History Vault w Windows 8 fot. addictivetips.com

History Vault

Jedną z wielu nowych, przydatnych funkcji w Windows 8 będzie History Vault. To "skarbiec", w którym przechowywane będą kopie ważnych (wybranych przez użytkownika) plików. Dzięki temu, jeśli przypadkowo je skasujemy albo zostaną uszkodzone, ich odzyskanie będzie proste i bezbolesne. Kopie bezpieczeństwa możemy wykonać zarówno dla kontaktów z książki adresowej jak i plików z pulpitu czy ulubionych stron internetowych.

Ekran blokady w Windows 8 Ekran blokady w Windows 8 fot. addictivetips.com

Ekran blokady

Jedną z wielu nowości jest ekran, na którym podajemy hasło umożliwiające korzystanie z systemu. Przystosowano go do pracy zarówno z komputerami stacjonarnymi jak i tabletami. Wyróżniają go między innymi trzy rodzaje haseł. Wybrać możemy klasyczne hasło tekstowe, PIN składający się z czterech cyfr oraz najciekawszą z opcji - hasło obrazkowe. Na dowolnej grafice możemy określić ruch dłoni, który trzeba wykonać, by skorzystać z systemu. Może on składać się zarówno z prostych linii, kółek jak i klepnięć w ekran w miejscach wybranych przez użytkownika.

Ciekawostką jest też możliwość dodania maksymalnie sześciu aplikacji, których ikonki będą widoczne na ekranie blokady. Nie zdejmując jej, będziemy otrzymywali powiadomienia o nowych wydarzeniach mających miejsce w wybranych programach.

Blokada graficzna w Windows 8

Wstążka w Windows 8 Wstążka w Windows 8 fot. addictivetips.com

Wstążka

Element zaprezentowany po raz pierwszy w pakiecie Office 2007 trafi także do Windows 8. Wstążka to fragment interfejsu użytkownika, na którym umieszczono wszystkie opcje, które normalnie umieszczone są w paskach narzędzi i innych częściach menu.

W Windows 8 wstążka domyślnie zawierać będzie cztery zakładki - home, file, share i view. Pierwsza z nich pozwala między innymi szybko kopiować, wklejać i wycinać interesujące nas pliki. Znajdziemy w niej także opcje umożliwiające stworzenie skrótu do danego okienka czy pliku oraz przycisk tworzenia nowych folderów, przenoszenia ich i kasowania wybranych plików.

Zakładka Share pozwala szybko skompresować i wysłać wybrane pliki jako załącznik do wiadomości email. Pozwala także wydrukować pliki czy wypalić je na płycie. Dzięki zakładce View możemy między innymi zmieniać opcje pokazywania poszczególnych katalogów, ustawiać wielkość ikon czy sortować je według nazwy lub daty wprowadzenia ostatnich zmian. W menu File znajdziemy natomiast wiersz poleceń, opcję pozwalającą wyczyścić historię przeglądanych stron internetowych oraz funkcję "szukaj".

Wstążka w Windows 8

Sklep z aplikacjami w Windows 8 Sklep z aplikacjami w Windows 8 fot. addictivetips.com

Sklep z aplikacjami

Zaskoczeniem nie powinno być to, że Microsoft udostępni także własny sklep z aplikacjami. Jego wygląd dopasowano oczywiście do odświeżonego oblicza systemu operacyjnego. Wirtualny sklep zostanie podzielony na kategorie takie jak użytki czy gry.

W każdej z nich, wyróżniane będą popularne programy, a po odwiedzeniu danej kategorii, naszym oczom ukaże się bardziej szczegółowy spis dostępnych aplikacji. Microsoft obiecuje także, iż w Windows App Store znajdziemy wszystkie potrzebne nam programy, niezależnie od tego czy pracujemy na komputerze stacjonarnym czy tablecie. Sklep ma być dostępny we wszystkich państwach na całym świecie już w dniu premiery Windows 8.

Niebieska buźka śmierci w Windows 8 Niebieska buźka śmierci w Windows 8 fot. addictivetips.com

Niebieska buźka śmierci

Choć jest to drobiazg, to trzeba wspomnieć o zastąpieniu kultowego "niebieskiego ekranu śmierci" zupełnie nową "buźką, emotką śmierci". Wysłużony blue screen od death został zastąpiony emotikonem w towarzystwie słów kluczowych, które możemy wyszukać w Internecie, w nadziei na to, że pozwolą rozwiązać nasze problemy.

Wymienione zmiany to oczywiście tylko garść świeżych pomysłów, które znajdziemy w Windows 8. Microsoft zaznacza, że w nowym systemie operacyjnym znajdzie się ponad 300 nowych cech.

Menedżer zadań w Windows 8 Menedżer zadań w Windows 8 fot. addictivetips.com

Menedżer zadań

Został podzielony na kilka nowych części. Mniej wymagający użytkownicy zadowolą się zapewne oknem, w którym możemy przejrzeć i zakończyć wybrane procesy. Bardziej doświadczeni użytkownicy skorzystają natomiast z szczegółowego podglądu tego, co dzieje się na ich komputerach. Nie tylko poprawiono jego wygląd, ale i wydzielono osobne kategorie pozwalające nadzorować pracę pamięci operacyjnej, procesora, twardych dysków czy sieci bezprzewodowych.

Menedżer zadań w Windows 8

Wymagania sprzętowe Windows 8 Wymagania sprzętowe Windows 8 fot. addictivetips.com

Wymagania

Microsoft od jakiegoś czasu zapowiadał już, że Windows 8 będzie można uruchomić i używać także na komputerach, których podzespoły dawno nie były wymieniane. Amerykańska korporacja chwali się, że jej produkt powinien dobrze działać nawet na komputerach wyposażonych w procesor Intel Atom, mających zaledwie 1GB pamięci RAM.

W trakcie niedawnej konferencji pokazywano, że system operacyjny z powodzeniem działa nawet na netbooku mającym trzy lata. Windows 8 o wiele lepiej wykorzystywać ma także pamięć i rozdzielać ją między poszczególnymi procesami.

Więcej o: