To najmniejszy z opisywanych programów antywirusowych. Ma on jedynie 44MB, jego instalacja zajmuje zaledwie dziesięć sekund, a proces skanowania zużywa jedynie jeden procent zasobów systemowych przeciętnego komputera.
ZenOK Antivirus zabezpiecza komputer przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym, rootkitami i trojanami. Program ochrania też użytkowników sieci społecznościowych i zapobiega atakom przeprowadzanym przy wykorzystaniu luk bezpieczeństwa w ogólnodostępnych aplikacjach.
ZenOK Antivirus można za darmo pobrać z oficjalnej strony internetowej producenta.
Popularny program antywirusowy potrafi oczywiście automatycznie skanować komputer i monitorować pocztę elektroniczną. Sam pobierze też aktualizacje, sprawdzi pliki pobierane przez użytkownika z Internetu, sprawdzi strony internetowe, na które zaglądamy i sprawdzi linki publikowane w serwisach społecznościowych takich jak Facebook.
W jednej z porównywarek cen, AVG Anti-Virus 2012 sprzedawany jest w cenach od 100 do 120 złotych. Anti-Virus 2012, na oficjalnej stronie internetowej programu sprzedawany jest natomiast za 119,95 złotych z podatkiem VAT.
Darmową wersję AVG Anti-Virus możemy pobrać ze strony internetowej producenta.
Firma Kaspersky Lab na swojej oficjalnej stronie internetowej podaje następujące najważniejsze cechy swojego antywirusa: skanowanie stron internetowych i wiadomości e-mail, wykrywanie i naprawianie słabych punktów systemu, sprawdzanie bezpieczeństwa plików, aplikacji oraz stron internetowych za pomocą jednego kliknięcia.
Do tego dochodzi cofanie szkód wyrządzonych przez złośliwe oprogramowanie, optymalizacja komputera pod kątem większej wydajności i lepszej ochrony oraz inteligentny mechanizm przeprowadzający aktualizację bazy wirusów. Producent zapewnia, że kontrolowanie wszystkiego umożliwia prosty w obsłudze interfejs.
Za takie funkcje na stronie producenta zapłacimy 119 złotych (licencja roczna na dwa komputery). W popularnej porównywarce cenowej program znajdziemy Kaspersky Anti-Virus już za 69 złotych.
Ze strony internetowej producenta możemy także pobrać darmową, testową wersję Kaspersky Anti-Virus.
W przypadku firmy Webroot Software Inc. na wstępie warto wspomnieć, że jej założycielami są byli pracownicy amerykańskiego NSA (National Security Agency). Najnowsza wersja jej antywirusa nazywa się SecureAnywhere AntiVirus 2012.
Jej twórcy chwalą się tym, że działa w chmurze, dzięki czemu nie musimy pobierać do niej żadnych aktualizacji. Na dodatek (po wstępnym przeskanowaniu), zbadanie naszego komputera zajmuje programowi zaledwie dwie minuty. Działająca w chmurze aplikacja nie powinna także pożerać zasobów komputera.
SecureAnywhere AntiVirus 2012 dostępny jest na amerykańskiej stronie producenta, gdzie został wyceniony na 39,95 dolarów. W przeliczeniu jest to mniej więcej 125 złotych.
Przez 30 dni możemy także przetestować darmową wersję aplikacji, którą można pobrać z jej oficjalnej strony internetowej.
Produkt firmy Symantec ochroni nasz komputer przed wirusami, programami typu spyware, robakami internetowymi i narzędziami typu rootkit. Twórcy Norton AntiVirus 2012 chwalą się także skanowanie pobieranych plików, nowoczesnym i wygodnym centrum sterowania, działającymi w chmurze usługami Norton Management oraz funkcją Norton Pulse Updates, która aktualizuje system zabezpieczeń co 5-15 minut, bez zakłócania pracy i obciążania systemu. Norton AntiVirus 2012 chroni także naszą pocztę elektroniczną i komunikatory internetowe.
Program można nabyć na stronie internetowej producenta za 129,99 złotych (licencja na rok i jeden komputer). Tymczasem w jednej z porównywarek cenowych Norton AntiVirus 2012 jest już dostępny od 55 złotych.
Możemy także pobrać i sprawdzić testową wersję Norton AntiVirus 2012.
Avast! Pro Antivirus 6, podobnie jak jego poprzednicy, wykrywa złośliwe oprogramowanie w witrynach internetowych i pobieranych plikach. Ochrania także komputer przed złośliwymi skryptami i potrafi wykryć i usunąć złośliwe oprogramowanie jeszcze przed uruchomieniem systemu operacyjnego. Produkt ALWIL Software pozwala stworzyć odizolowany pulpit, na którym możemy przeprowadzać poufne transakcje. Program potrafi także stworzyć bezpieczne środowisko Sandbox, w którym możemy uruchomić wybraną aplikacje. Dzięki temu nie powinny ją zaatakować niebezpieczne programy.
Na łamach oficjalnej strony producenta, Avast! Pro Antivirus 6 wyceniono na 119 złotych (licencja na jeden komputer na 12 miesięcy). W jednej z popularnych porównywarek cenowych można go nabyć za 101 złotych.
Osoby zainteresowane testową wersją programu mogą ją pobrać bezpośrednio z jego oficjalnej strony internetowej.
W przeciwieństwie do pozostałych producentów, firma F-Secure nie mówi zbyt wiele o swoim produkcie. Jako jego główne zalety wymieniane są kompleksowa ochrona przed wirusami i oprogramowaniem szpiegującym, łatwość instalacji i prostota obsługi. Autorzy F-Secure Antywirus 2011 polecają także swój bezpłatny skaner online.
Pobrać możemy oczywiście wersję testową opisywanego produktu. Jest ona dostępna na jego oficjalnej stronie internetowej.
Jeśli natomiast interesuje nas pełna, płatna wersja F-Secure Antywirus 2011, to bezpośrednio u producenta zapłacimy za nią 140 złotych (licencja na rok, na jeden komputer). W tej samej cenie oferowana jest zresztą licencja dla trzech komputerów. W tym przypadku warto jednak skorzystać z porównywarek cenowych. W jednej z nich, za ten sam program zapłacimy od 59 do 120 złotych.
Twórcy tego antywirusa chwalą się modnym rozwiązaniem - pracą programu w chmurze. Panda Cloud Antivirus zabezpiecza komputer przed spyware?em, rootkitami, automatycznymi aktualizacjami, ochroną przed phishingiem i niebezpiecznymi stronami internetowymi. Ciekawostką jest też to, że program stara się blokować reklamy wyskakujące w okienkach. Warto także podkreślić, iż Panda Cloud Antivirus zbiera informacje od milionów użytkowników i na ich podstawie stara się identyfikować nowe zagrożenia.
Organizacje non-profit i zwykli użytkownicy (użytek prywatny) mogą pobrać darmową wersję Panda Cloud Antivirus 2012 ze strony internetowej producenta.
Pełna, komercyjna wersja tego produktu dostępna jest w cenach od 79 do 115 złotych w jednej z popularnych porównywarek (licencja na 3 kompuery, ważna przez rok).
Zabezpiecza komputer przed wirusami, spyware?em i próbami wyłudzenia danych (phishing). Potrafi nawet skanować linki przesyłane na łamach Facebooka i Twittera. Funkcja Autopilot zabezpiecza komputer automatycznie, nie wymagając żadnego wkładu ze strony użytkownika.
Program w wersji 2011 w popularnej porównywarce wyceniono na niecałe 130 złotych. Za taką cenę otrzymamy licencję na rok i na jeden komputer.
Możliwości BitDefendera za darmo sprawdzimy w Sieci, gdzie dostępny jest darmowy skaner online. Ze strony producenta można także pobrać testową wersję programu.
Comodo Antivirus 2012 to program kładący nacisk na prewencję, a nie tylko zwalczanie istniejących zagrożeń. Technologia Defense+ umożliwiać ma mu wyszukiwanie i oznaczanie plików szukających dostępu do najważniejszych zasobów peceta. Program potrafi je "zamknąć" w wirtualnym systemie operacyjnym (dzięki technologii Sandbox) by nie wyrządziły szkód.
Można go także uruchomić w trybie gier, dzięki czemu nie obciąży on zasobów systemowych kiedy są one wykorzystywane do innych celów. Twórcy Comodo Antivirsus zachwalają także to, iż działa on w chmurze i podkreślają, że ma on bardzo prosty interfejs użytkownika.
Można także za darmo pobrać jego wersję próbną lub przeskanować swój komputer.
Pełna wersja produktu została wyceniona na czterdzieści dolarów bez jednego centa i jest dostępna na oficjalnej stronie internetowej Comodo.
Zaprezentowany ranking jest zestawieniem konsumenckim. Nie jest to specjalistyczny test oprogramowania antywirusowego, a poradnik wskazujący popularne i stosunkowo niedrogie rozwiązania. Powstał on jednak w oparciu o profesjonalne testy publikowane między innymi na łamach AV-Comparatives (prestiżowe, niezależne laboratorium) czy testy przeprowadzone przez specjalistów z PC World.