Najbardziej efektowne widoki z Google Earth - natura

Jak zwiedzać świat bez wychodzenia z domu? Jest na to kilka sposobów. Jeden z nich to oglądanie planety dzięki Google Earth. Niektóre widoki w tym programie są naprawdę efektowne. I choć nie zastępuje on prawdziwych podróży, to może umilić czas, gdy nie mamy jak uciec z miejsca, w którym mieszkamy.

Oczywiście na tej krótkiej liście nie da się umieścić wszystkich najbardziej efektownych widoków z Google Earth. W nadchodzących tygodniach przedstawimy jeszcze ładne zdjęcia różnych miejsc z Polski, budynków z całego świata i ciekawostek - tajemnic, które można znaleźć w programie.

Zachęcamy czytelników Technologii, by zapoznali się z naszym wyborem i zaprezentowali własne "znaleziska".

Do każdej fotografii dołączamy także współrzędne, które wystarczy wkleić w okienku "Przejdź do" w programie Google Earth (na grafice poniżej), by natychmiast przenieść się do opisanej lokacji.

Google Earth można natomiast pobrać chociażby z jego oficjalnej strony internetowej.

Google Earth
Google Earth Google Earth fot. Google Earth

1. Afryka - projekt Megaflyover

To jeden z najciekawszych przykładów współpracy między Google i firmą zewnętrzną - w tym przypadku National Geographic. W ramach projektu Megaflyover, fotograf drugiej z wymienionych firm (Mike Fay) wykonał ponad 92 tysiące zdjęć Afryki w wysokiej rozdzielczości. Pięćset z nich znalazło się w bazie danych Google Earth. Oto jedno z nich.

Współrzędne: 15.298436, 19.429591

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Afryka - projekt Megaflyover #2

Kolejne przykłady zdjęć zrobionych w ramach projektu Megaflyover. Tym razem możemy się przyjrzeć wędrówce słoni po Afryce. Warto jednak oddalić nieco widok od miejsca wskazanego przez nas, gdyż w okolicy zrobiono i pokazano aż trzy świetne zdjęcia tych zwierząt.

Więcej na temat projektu można przeczytać na łamach oficjalnego bloga Google.

Współrzędne: 10°54'12.31"N 19°55'58.15"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Wodospady Wiktorii i Niagara

Bez huku spadającej wody, podziwianie wodospadów być może nie jest szalenie efektowne, ale i je możemy obejrzeć w Google Earth. Pierwsze zdjęcie ukazuje wodospady Wiktorii, które uważane są za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Kolejna fotografia przenosi nas na drugi koniec świata, gdzie zobaczymy wodospad Niagara. W tym przypadku można jedynie żałować, że nie dane nam będzie zobaczyć podświetlenia wodospadu, które turyści mogą podziwiać po zmroku.

Współrzędne:

Wiktoria: 17°55'35.79"S  25°51'25.68"E

Niagara: 43° 4'47.45"N  79° 4'6.95"W

Google Earth

Google Earth Google Earth fot Google Earth

Mount Everest i Kilimandżaro

To szczyt, którego większość z nas nie zdobędzie w życiu. Dzięki Google Earth możemy się jednak przekonać jak wygląda najwyższa góra naszej planety. Zdjęcia umieszczone w programie naprawdę robią wrażenie.

Oglądania gór nie powinniśmy zresztą zakończyć na Mount Everest. W programie znajdziemy jeszcze inne wspaniałe widoki, takie jak zdjęcia najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro.

Współrzędne:

Everest: 27°57'52.78"N  86°54'58.34"E

Kilimandżaro:  3° 3'59.27"S  37°21'2.40"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Wielki Kanion i kanion Cotahuasi

Przyglądaliśmy się już górom i wodospadom, czemu więc nie zerknąć na jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Stanów Zjednoczonych - Wielki Kanion. Dzięki Google Maps, osoby zainteresowane przyrodą mogą obejrzeć całe 349 kilometrów jego długości.

Jeśli natomiast interesują nas inne widoki tego typu, to za pomocą programu wystarczy przenieść się do Peru. Tu znajdziemy kanion Cotahuasi, który jest najgłębszym kanionem naszej planety - ponad 3500 metrów głębokości.

Współrzędne:

Wielki Kanion: 36° 4'50.51"N 112° 6'25.40"W

Cotahuasi: 15°12'17.46"S 72°53'56.72"W

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Amazonka i delta Nilu

Skoro już zwiedzamy miejsca, którym można dopisać przedrostek "naj", to oczywiście warto zatrzymać się także na Amazonce. W Google Maps prześledzić możemy cały bieg najdłuższej rzeki świata. Niestety zdjęcia z niektórych miejsc pozostawiają sporo do życzenia. Warto jednak przypomnieć, że już wkrótce, być może obejrzymy o wiele więcej.

Wirtualnym podróżnikom polecamy także drugą najdłuższą rzekę świata - Nil. Jej deltę (tak jak widzi ją Google Earth) zobaczyć można na drugim zdjęciu. Chętni mogą natomiast prześledzić cały bieg rzeki.

Współrzędne:

Amazonka:  3° 9'51.89"S 59°56'50.71"W

Delta Nilu: 31N, 31E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Jeziora Kraterowe i Niebiańskie

A gdyby połączyć dwa piękne widoki? Wtedy otrzymamy chociażby Jezioro Kraterowe - najgłębsze jezioro Stanów Zjednoczonych. Powstało ono w wyniku erupcji i zapadnięcia się wierzchołka wulkanu. Powstałą dziurę wypełniła woda, którą możemy obejrzeć na zdjęciu.

Podobnych miejsc można w Google Earth znaleźć naprawdę bardzo dużo. Komputerowym odkrywcom polecamy chociażby Jezioro Niebiańskie w Chinach.

Współrzędne:

Jezioro Kraterowe - 42°56'2.21"N 122° 6'10.68"W

Jezioro Niebiańskie: 42° 0'47.37"N 128° 3'32.20"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Malediwy

Lazurowa woda, złocisty piasek, chatki zanurzone w morzu. Malediwy wyglądają po prostu obłędnie na zdjęciach czy w filmach. Google Earth także potrafi uchwycić część uroku blisko 1200 wysp i wysepek leżących na Oceanie Indyjskim.

Współrzędne: 3°12'10.00"N, 73°13'14.45"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Etna

Wulkany są jednymi z ciekawszych, ładniejszych obiektów do oglądania w Google Earth. Ten, który widać na zdjęciach z programu leży stosunkowo blisko "domu" większości z nas. Na fotografiach zobaczymy najwyższy i największy europejski wulkan - Etnę.

Współrzędne: 37°45'20.41"N  15° 0'51.59"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Góra Stołowa

Listę zamyka góra, o której bardzo głośno zrobiło się w ostatni weekend. Góra Stołowa (RPA) została jednym z siedmiu nowych Cudów Świata Natury. Osoby korzystające z Google Earth mogą oczywiście obejrzeć sam szczyt jak i "obejmujący go" Kapsztad.

Współrzędne: 33°57'19.22"S  18°25'16.41"E

Google Earth

Więcej o: