Najbardziej efektowne widoki z Google Earth - Polska

To już czwarte i ostatnie spotkanie z Google Earth. Po oglądaniu cudów natury, wielkich budowli oraz tajemnic i ciekawostek, przyszedł czas na wirtualną podróż po Polsce. Co czeka cyfrowych podróżników? Kraj w budowie.

Wstępne instrukcje

To prawda. Zdjęcia ukazujące Polskę w Google Earth nie są najświeższe, albo po prostu nasz kraj rozwija się, buduje, w niesamowitym tempie. Na konkretnych przykładach pokażemy, że w programie brakuje wielu interesujących obiektów. W niektórych przypadkach jest to dość dziwne. Za pół roku rozpoczyna się Euro 2012, a potencjalni turyści w Google Earth ujrzą, iż nasze stadiony to jeszcze jeden wielki plac budowy.

Jedynym pocieszeniem jest w tym przypadku to, że niektóre budowle są widoczne właśnie jako trójwymiarowe obiekty. Aktualizacja zdjęć z całą pewnością by się jednak "polskiemu Google Earth" przydała.

Oczywiście przypominamy, że nasza krótka lista nie jest w stanie pokryć wszystkich miejsc, które warto wymienić. Ponownie zachęcamy więc czytelników Technologii, by zapoznali się z naszym wyborem i zaprezentowali własne zdjęcia czy po prostu współrzędne prowadzące w ciekawe miejsca.

Podkreślamy także, iż do każdej fotografii dołączamy współrzędne, które wystarczy wkleić w okienku "Przejdź do" w programie Google Earth (na grafice poniżej), by natychmiast przenieść się do opisanej lokacji.

Google Earth

Google Earth można natomiast pobrać chociażby z jego oficjalnej strony internetowej.

Poniżej znaleźć można natomiast odnośniki do poprzednich części tekstu.

Najbardziej efektowne widoki z Google Earth - Budowle/Architektura >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Najbardziej efektowne widoki z Google Earth - natura
Kliknij, by obejrzeć galerię

Najlepsze widoki z Google Earth - tajemnice i ciekawostki>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Stadion Narodowy (X-lecia) i Pałac Kultury i Nauki

Zaczynamy od Warszawy. Tutaj, niestety nie powinien dziwić fakt, iż w nawiasie obok nowego Stadionu Narodowego wpisaliśmy także Stadion X-lecia. Tego pierwszego w Google Earth po prostu jeszcze nie ma (chyba że włączymy modele 3D budynków). Jest za to plac budowy, na którym w prawdziwym świecie powstał już stadion. Rzecz jasna lepiej jest z popularnym PeKiNem. Ten obiekt możemy oczywiście obejrzeć na wirtualnej mapie.

Google Earth

Współrzędne:

Pałac Kultury i Nauki: 52°13'56.15"N 21° 0'22.76"E

Stadion Narodowy w Warszawie: 52°14'20.10"N 21° 2'47.16"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Rynek Główny w Krakowie oraz Wawel

Kolejne popularne atrakcje turystyczne, a zarazem jedne z najbardziej charakterystycznych miejsc w Polsce. Można w zasadzie rzec, że dwie z jej wielu wizytówek. W Google Earth doskonale widoczny jest Rynek Główny z Sukiennicami i kościołem Mariackim. Rzut wirtualnym kamieniem od Rynku znajdziemy natomiast Wawel. I w jego przypadku obejrzeć możemy całkiem ładne zdjęcia oraz całą budowlę w trójwymiarze.

Google Earth

Współrzędne:

Rynek Główny: 50° 3'42.39"N 19°56'14.83"E

Wawel: 50° 3'16.50"N 19°56'9.10"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Gdański Falowiec i katowicka Superjednostka

Co ma dziesięć pięter, szesnaście klatek schodowych i mieści mniej więcej sześć tysięcy osób? Gdański Falowiec, który bez problemu odszukamy w Google Earth. Na zdjęciach lotniczych widać jak gigantyczna jest ta konstrukcja - wystarczy porównać ją z innymi blokami stojącymi wokół niej. Efektowny jest także widok budynku w 3D. A skoro pokazujemy Falowiec, to nie może także zabraknąć katowickiej Superjednostki. Obiekt znajdujący się zaraz obok Spodka także robi wrażenie, choć jest sporo mniejszy od tego z Gdańska.

Google Earth

Współrzędne:

Falowiec 54°24'35.52"N 18°35'43.32"E

Superjednostka - 50°15′48.24″N 19°01′13.83″E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Sky Tower i Złota 44

Skoro były istniejące budynki mieszkalne, to zerknijmy też na te, które są obecnie w budowie. I tu czeka nas jednak spory zawód. Majestatyczne wrocławskie Sky Tower w Google Earth jest jedynie wielkim placem budowy. Ponad 200-metrowy wieżowiec nie posiada nawet swojego modelu 3D.

Podobnie jest z "Żaglem" Libeskinda czyli apartamentowcem przy Złotej 44. Tutaj także zobaczymy jedynie zdjęcie z budowy. Wysokościowiec nie ma również swojego modelu 3D. W takim wypadku powinniśmy się cieszyć, że możemy chociaż spojrzeć na wysoki hotel Intercontinental oraz Warszawskie Centrum Finansowe.

Współrzędne:

Sky Tower: 51° 5'38.60"N 17° 1'18.05"E

Złota 44 52°13'53.71"N 21° 0'9.25"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Molo i Opera Leśna w Sopocie

Dwa obiekty, o których każdy słyszał, a w zasadzie słyszy co roku, a nie każdy widział je na żywo. Google Earth pozwala nadrobić te zaległości. Przynajmniej do pewnego stopnia. Operę Leśną bez trudu odnajdziemy. Jest niczym samotna wyspa ukryta w morzu zieleni. A skoro już mowa o morzu, to wystarczy kilka kliknięć myszką, by naszym oczom ukazało się kultowe sopockie molo. Niestety, w obu przypadkach nie będziemy mogli obejrzeć modeli 3D tych budowli.

Współrzędne:

Opera Leśna: 54°26'38.89"N 18°32'42.77"E

Molo 54°26'48.18"N  18°34'22.15"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Morskie Oko

Do tej pory nie przyglądaliśmy się jeszcze polskim cudom natury. Wybrać z nich te, które znajdą się w tekście było trudno, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się pokazać Morskie Oko. W prawdziwym świecie, jezioro i jego otoczenie zapierają dech w piersiach. Świetnie prezentują się jednak także w Google Earth. Może dlatego, że nic nie trzeba tam budować?

Współrzędne:

Morskie Oko  49°11'51.81"N  20° 4'22.25"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Śnieżka

Najwyższy szczyt w Karkonoszach i na Śląsku to kolejne miejsce, na które warto rzucić okiem. Google Earth uparcie twierdzi, że góra jest zdecydowanie i wyłącznie czeska, ale my przecież wiemy swoje. Warto także odnotować, że obserwatorium na Śnieżce posiada trójwymiarowy model.

Współrzędne:

Śnieżka 50°44′09″N 15°44′21″E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Atlas Arena Łódź i Ergo Arena

Kolejny dowód na to, że zdjęcia Polski w Google Earth zdecydowanie powinno się odświeżyć. Oba nowe obiekty sportowo-widowiskowe działają już od jakiegoś czasu i odbywają się na nich różne ciekawe wydarzenia. W Łodzi na początku grudnia zagra Rihanna. Ergo Arena oficjalnie została ukończona na przełomie maja i czerwca. Zeszłego roku. Trochę wstyd, że w Google Earth łódzka inwestycja jest na ukończeniu, a ta na pograniczu Gdańska i Sopotu jest rozgrzebaną dziurą w ziemi.

Współrzędne:

Atlas Arena Łódź: 51°45'26.03"N, 19°25'33.76"E

Ergo Arena: 54°25'33.21"N 18°34'47.81"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Stadiony

Stadiony i to nie byle jakie powstają w Polsce od ładnych kilku lat. Za pół roku rozpoczynają się u nas zresztą Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Co zobaczy kibic z Zachodu, który zechce rzucić okiem na nasze obiekty sportowe (chociażby gdański i wrocławski)? Dokładnie to, co widać na zdjęciach - budowę i pusty plac. Nie inaczej było zresztą w przypadku nowego Stadionu Narodowego w Warszawie. Trochę wstyd Google, trochę wstyd.

Współrzędne:

PGE Arena: 54°23'20.92"N  18°38'23.44"E

Wrocław: 51° 8'24.53"N 16°56'41.56"E

Google Earth

Google Earth Google Earth fot. Google Earth

Zamek w Malborku i bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP

Kolejna bardzo dobrze znana budowla, którą możemy obejrzeć w Google Earth. Zamek krzyżacki w Malborku posiada nawet całkiem ładny model 3D. Nie ma go odrobinę młodsza bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP we Fromborku. Mająca charakter obronny budowla trafiła więc do naszego zestawienia obok zamku w Malborku. Jeśli ktoś planuje letnią wycieczkę, to już teraz może zobaczyć co na niego czeka.

Google Earth

Współrzędne:

Frombork: 54°21'23.62"N  19°40'54.65"E

Malbork: 54° 2'27.12"N  19° 1'45.20"E

Google Earth

Więcej o: