TOP 5 ukrytych funkcji w popularnych programach

Wiedziałeś, że w Google Earth ukryty jest symulator lotu, a w Winampie pograsz w kultowego Węża? Easter eggs - jaja wielkanocne - to ukryte "funkcje", nietypowe niespodzianki umieszczone przez twórców w grach, programach, a nawet sprzęcie komputerowym. Jedne bawią, inne zaskakują, a jeszcze inne to po prostu garść informacji albo zwykłe zdjęcie. Sprawdź czy w aplikacjach, z których korzystasz ukryto jakieś wielkanocne jaja.

Na wstępie zaznaczamy jednak, że nie wszystkie opisane "triki", działają w każdej wersji aplikacji, o których piszemy. Czasami wystarczy zainstalować jedną aktualizację, by easter egg przestał być dostępny.
Symulator lotu w Google Earth Symulator lotu w Google Earth fot. Google Earth

Google Earth

Google Earth jest przykładem aplikacji, w której ukryto naprawdę udane jajo wielkanocne. Program jest nie tylko mapą świata, ale także symulatorem lotu. Jak się do niego dostać? To proste. Wystarczy wykonać następujące czynności:

1. Otwórz Google Earth

2. Przenieś się w dowolne miejsce na świecie

3. Kliknij lewym przyciskiem myszki na ekranie mapy

4. Wciśnij kombinację klawiszy "CTRL+A"

5. Jeśli od razu nie przeniosłeś się do symulatora, wciśnij klawisz "G"

6. Dla dodatkowego efektu włącz wcześniej modele budynków 3D

Firefox - Księga Mozilli Firefox - Księga Mozilli fot. Firefox

Firefox

W popularnej przeglądarce internetowej nie mogło rzecz jasna zabraknąć jaj wielkanocnych. Część z nich nie występuje w nowszych wersjach programu, ale w 9.0.1 znajdziemy między innymi ustęp z Księgi Mozilli i tajemniczy przekaz od robotów. Aby je przeczytać, trzeba w pasku adresu wpisać about:mozilla lub about:robots.

Chętni mogą także zapoznać się z listą wszystkich osób, które pomogły tworzyć przeglądarkę. Ich imiona i nazwiska zobaczymy po wpisaniu słów about:credits w pasku adresu.

Gra Wąż ukryta w Winampie Gra Wąż ukryta w Winampie fot. Winamp

Winamp

Niedawno opisywaliśmy płatną aplikację dla systemu operacyjnego Windows Phone, która zamienia smartfona w Nokię 5110 i pozwala na niej grać w kultowego Węża. Jeśli nie chcesz, to nie musisz jednak wydawać na nią pieniędzy ani wygrzebywać leciwego telefonu komórkowego z kartonu. Wystarczy, że na komputerze masz zainstalowanego Winampa. Uruchomienie go jest stosunkowo proste:

1. Otwórz Winampa

2. Wejdź do ustawień programu i wybierz opcję "Skins", a następnie skórkę nazwaną Bento

3. Ponownie wejdź do menu ustawień (skrót klawiszowy to CTRL+P)

4. Z menu po lewej stronie wybierz "Skins", a następnie "Modern Skins"

5. Wybierz opcję "Current Skin" z listy

6. Kliknij dwa razy lewym przyciskiem myszki na okienku Bento

Gra StarWars ukryta w Open Office Gra StarWars ukryta w Open Office fot. eegss.com

Open Office

Arkusze kalkulacyjne wielu osobom kojarzą się ze straszną nudą. Nie będziemy teraz wnikali w to, czy praca z nimi rzeczywiście nie jest przyjemna. Najważniejsze jest to, że możemy ją sobie umilić... graniem w nieskomplikowaną strzelaninę. Jej uruchomienie w Open Office jest bardzo proste. Wystarczy wykonać następujące kroki:

1. Utwórz nowy arkusz kalkulacyjny w Calc

2. W pierwszej komórce wpisz następującą wartość =game() i zatwierdź ją klawiszem enter

3. W kolejnej komórce wpisz wartość =GAME(StarWars) i zatwierdź ją klawiszem enter

4. Powinieneś już widzieć okno z grą. Aby zagrać ponownie - po przegranej - będziesz niestety musiał wykonać powyższe kroki jeszcze raz

Biały króliczek ukryty w Photoshop CS5 Biały króliczek ukryty w Photoshop CS5 fot. eegss.com

Photoshop CS5

Powyższe przykłady pokazywały jak odszukać zabawne, bardziej złożone jaja wielkanocne. Nie wszystkie niespodzianki przygotowane przez programistów są jednak tak złożone. W aplikacjach ukryto także takie rzeczy jak zwykłe obrazki. Jeden z nich znaleźć można w Photoshopie CS5.

Aby go obejrzeć, trzeba tylko włączyć Photoshopa. Po uruchomieniu programu przytrzymujemy klawisz CTRL i klikamy w menu "Help - About". Naszym oczom powinien się ukazać biały króliczek.

Jaja wielkanocne Jaja wielkanocne fot. ifood.tv

Świat jaj wielkanocnych

Jaja wielkanocne wymienione w tekście to jedynie wierzchołek góry lodowej. W różnych programach, a nawet w sprzęcie komputerowym znajdziemy ich tysiące. Skarbnicą wiedzy na ich temat jest chociażby strona internetowa eeggs.com. Osoby zainteresowane żartami programistów odsyłamy właśnie na tę witrynę. Wymieniono na niej blisko piętnaście tysięcy jaj wielkanocnych.

Więcej o: