Tabletokomputer i 7 innych cudów techniki prosto z Chin

Smartfony, tablety, czytniki e-booków są nam doskonale znane i nie budzą już takich emocji jak kiedyś. Niektórzy producenci dochodzą więc do wniosku, że najważniejsze to wyróżnić się z tłumu. Stworzyć urządzenie, którego konkurencja nie ma. A najlepiej dwa albo trzy urządzenia w jednym. Do czego prowadzi takie podejście do produktu? Inteligentny zegarek z wbudowanym czytnikiem e-booków to tylko jeden z przykładów... Przejrzeliśmy całą masę produktów na Aliexpress, największym chińskim portalu aukcyjnym. Przedstawiamy najciekawsze urządzenia, które tam znaleźliśmy.
Pipo X8 Pipo X8 Fot. YouTube

Tabletokomputer

W chińskich sklepach online nie brakuje produktów, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo... kreatywne. Chińczycy w tej kwestii są o jakieś dziesięć kroków przed przeciętnym konsumentem. Jeśli na przykład chciałbyś skorzystać z zalet Smart TV, ale nie chcesz zmieniać telewizora, chińscy eksperci mają coś dla ciebie.

Pipo X8 jest zarówno dotykowym tabletem jak i komputerem. Stacjonarnym lub mobilnym. Można go podłączyć za pomocą kabla sieciowego i ustawić w wybranym miejscu domu. Albo łączyć się za pomocą WiFi i trzymać "to coś" na kolanach - wydaje się całkiem poręczne. Sprzęt jest też określany mianem "odbiornika telewizji internetowej" czy "odtwarzacza multimedialnego". W domu może pełnić w zasadzie każdą rolę - być komputerem do pracy, tabletem, urządzeniem, dzięki któremu prześlecie obraz z internetu na telewizor, przeglądarką filmów offline i online, narzędziem do komunikacji...

Możliwości jest wiele, bo Pipo X8 wyposażono w czterordzeniowy procesor Intel 3736F, 2GB pamięci RAM, 32GB miejsca na dane. W obudowie urządzenia znajdziemy łącza USB, HDMi, sieciowe, słuchawkowe, slot na karty SD. Urządzenie może działać pod kontrolą Androida lub Windows 8.1.

Pipo X8 można nabyć za ok. 120 dolarów (dokładne koszty wyliczycie dzięki naszemu poradnikowi). Jest to hybryda łącząca wszystko ze wszystkim, najbardziej uniwersalne urządzenie, jakie widzieliśmy.

Zegarek z czytnikiem ebooków Zegarek z czytnikiem ebooków Fot. Aliexpress

Smartwatchoczytnik e-booków

Inteligentne zegarki jakoś nie mogą zdobyć serc polskich konsumentów. Być może dalibyśmy większe szanse takim gadżetom gdybyśmy tylko wiedzieli jak wiele potrafią.

"Zwykły" inteligentny zegarek może być również pilotem do telewizora, licznikiem kroków, budzikiem. To nikogo nie dziwi. A co powiecie na wbudowanie czytnika książek w takie urządzenie?

Producent modelu ze zdjęcia zaznacza, że czyta "ebooki w formacie TXT", czyli może specjalnego szaleństwa nie ma, ale jeśli tylko przyszłoby wam do głowy, że prócz sprawdzania godziny zegarek może służyć też do czytania to proszę bardzo. Urządzenie bez nazwy na opakowaniu, kosztujące zaledwie 28 dolarów,  świetnie sobie z tym poradzi.

Na rynku są też inteligentne zegarki, które książkę wam przeczytają...

x

Wodoodporny telewizor Wodoodporny telewizor Fot. luxurylaunches.com

Wodoodporny telewizor

O tym, że gospodynie domowe lubią oglądać telewizor podczas gotowania wiemy od dawna. Nic w tym dziwnego - osoba, która całymi godzinami piecze, gotuje, smaży też powinna mieć coś z życia.

Skoro telewizor można mieć w kuchni, to dlaczego nie w łazience? Chińskie portale aukcyjne oferują urządzenia, które zamontujemy sobie w okolicach wanny. Wodoodporny telewizor o przekątnej 19 cali można mieć już za 600 dolarów. Cena nie wydaje się aż tak wygórowana, przecież w taki sposób można by spędzać całe wieczory.

Osoby z większą łazienką i większym budżetem mogą skusić się na wodoodporny telewizor o przekątnej... 70 cali. Kosztuje "zaledwie" 3400 dolarów...

Inteligentna obrączka Inteligentna obrączka Fot. http://tecring.com/

Inteligentna obrączka

Czy obrączka może być inteligentnym urządzeniem? Jak najbardziej! Jeden z licznych przykładów to produkt amerykańskiej firmy o nazwie Tecring. Wykonane z tytanu i złota na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie. Mają jednak wbudowany moduł NFC. A to sprawia, że mogą być używane jako wiele "narzędzi" - można nimi otwierać drzwi, przekazać komuś swoją wirtualną wizytówkę, uruchomić aplikację w smartfonie lub tablecie. Wystarczy zbliżyć obrączkę do urządzenia - ma zasięg ok. 1,5 cm.

 

Obrączka firmy TecringFot. http://tecring.com/

 

Obrączka jest niczym innym jak tagiem NFC. Tę technologię da się "upchnąć" w zasadzie wszędzie.

Oryginalne obrączki Tecring kosztują od 99 dolarów za sztukę. "Prawie" takie same obrączki są do kupienia na Aliexpress już za... 15 dolarów.

Lenovo M100 - inteligentne okulary Lenovo M100 - inteligentne okulary Fot. Lenovo

Inteligentne okulary

Google Glass były promowane zanim jeszcze w ogóle się pojawiły, by w końcu, tuż przed oczekiwaną premierą, jednak przepaść. Co prawda dochodzą do nas wieści, że prace nad Google Glass wciąż trwają, to jednak pozostał pewien niedosyt czy uczucie niespełnionej obietnicy.

Rynek nie lubi próżni, dlatego inteligentne okulary można już kupić. Najlepszy przykład to M100 firmy Lenovo stworzone we współpracy z Vuzix.

Inteligentne okulary wyposażono w procesor 1 GHz, kolorowy wyświetlasz (432 x 244 pikseli), moduł WiFi, 11GB na dane, aparat (5Mpx/FullHD). Potrafią - za sprawą Androida - rozpoznać mowę. Pozwalają na uruchomienie różnych funkcji za pomocą gestów.

Okulary M100 kosztują ok. 2000 dolarów...

Na szczęście innowacje Google stały się impulsem dla wielu chińskich producentów, którzy produkują własne inteligentne okulary.

Inteligentne okulary z Chin

Fot. Aliexpress

 

Zastępują aparat, kamerę, odtwarzacz MP3, dyktafon, słuchawki bezprzewodowe. Kosztują zaledwie 120 dolarów.

 

inteligentne okulary

inteligentne okularyFot. Aliexpress

Inteligentna zapalniczka w zegarku, a może odwrotnie? Inteligentna zapalniczka w zegarku, a może odwrotnie? Fot. Amazon.co.jp

Zegarkozapalniczka

Azjaci są wyjątkowo kreatywni w tworzeniu nowych urządzeń. Jednym z dowodów jest kreatywne podejście do tematu... zapalniczek. Zapalniczka ukryta w zegarku, zapalniczka z wyświetlaczem LCD, zapalniczka w odtwarzaczu mp3 z radiem...

Odtwarzacz mp3, radio i... zapalniczka w jednym

Fot. Aliexpress

 

Czasami trudno nazwać te urządzenia, bo nie wiadomo tak naprawdę która z funkcji jest ważniejsza. Zapalniczki są też dowodem na to, że producenci sprzętu chcą spełnić każdą naszą zachciankę. Dlatego też na rynek trafiają na przykład urządzenia z LCD, które pokazują jak długo jeszcze elektroniczna, inteligentna zapalniczka będzie działać. Albo kiedy ostatnio paliliśmy.

 

Zapalniczka z ekranem LCDFot. Quitbit

 

Winbot - robot, który umyje twoje okna Winbot - robot, który umyje twoje okna Fot. Amazon

Robot do mycia okien

Roboty można "zatrudnić" do sprzątania naszego mieszkania od dłuższego czasu, bo samodzielnie poruszające się odkurzacze nowością już nie są. Na rynku pojawiają się jednak nowe urządzenia, które mają za zadanie oszczędzić nam czasu i wysiłku. Jednym z nich jest Winbot - robot myjący okna.

Urządzenie myje szyby i lustra. Czujniki pozwalają mu na zmianę kierunku ruchu, robot potrafi też "rozpoznać" czy pracuje na oknie z ramą, czy np. na lustrze bez ramy.

Smartfon z projektorem Smartfon z projektorem Fot. Aliexpress

Smartfonoprojektor

Smartfony stają się urządzeniami coraz bardziej wszechstronnymi. Zastąpiły odtwarzacze mp3, współpracują z telewizorami, zastępują więc pilota, niedługo będzie można za ich pomocą pracować równie komfortowo jak na komputerze.

Producentom wciąż jednak mało innowacji. Dlatego część z nich wyposaża smartfony w... projektory. Ich możliwości są mocno ograniczone, nie potrafią zastąpić dużych projektorów. Są jednak dowodem na to, że w smartfonie można zmieścić kolejne urządzenie. Nie trudno sobie wyobrazić, że tego typu smartfon pozwoliłby na przeprowadzenie prezentacji na zebraniu, omówienie jakiegoś produktu lub usługi na spotkaniu z klientem. Działa całkiem dobrze. Niestety - smarfon z projektorem tani nie jest, najtańszy jaki znaleźliśmy kosztuje ok. 400 dolarów.

Więcej o: