Jak przedłużyć życie baterii w telefonie?

Mamy kilka prostych rad.
Wysyłanie esemesów Wysyłanie esemesów fot. sxc.hu

Dlaczego?

Amerykańscy naukowcy opracowali sposób, który pozwoli na przedłużenie życia baterii telefonu. Jest to specjalna aplikacja na telefony z Androidem lub Windows Mobile, która monitoruje wszystkie aktywności użytkownika - od wysyłania maili po sprawdzanie pogody w Internecie. Na pierwszy rzut oka wygląda podejrzanie, za to obiecuje dokonać (niemal) niemożliwego - przedłużyć czas życia baterii. Na razie to tylko projekt, natomiast problemu z baterią doświadczamy wszyscy.

Nowoczesne telefony (czy też fachowo smarfony) to bardzo przydatne urządzenia. Dzięki nim jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi znajomymi z serwisów społecznościowych, łatwiej poruszamy się po mieście dzięki mapom i GPSom, bawimy się grami, korzystamy wygodnie z Internetu przeglądając strony na dużym, dotykowym ekranie. Czego tu nie lubić?

Baterii.

Jest nawet takie powiedzenie "dobry smarfton nie powinien wytrzymać więcej niż 24 godziny bez ładowania - jeśli wytrzymuje to nie jest smarfonem". Poprawne, pełne wykorzystywanie telefonów najnowszej generacji musi prowadzić do ich szybkiego rozładowania, taka ich uroda. My mamy jednak kilka prostych rad, które pomogą Wam przedłużyć nieco czas zabawy. Czasem są one tak oczywiste, że nawet o nich nie pomyślimy.

Bluetooth Bluetooth Fot. Shutterstock

Wyłącz Bluetooth

Bluetooth to bardzo przydatna funkcja. Nikt temu zbyt głośno nie przeczy. Trudno jednak zaprzeczyć też temu, że jest dość "bateriożerna". Jeśli Bluetooth nie jest Wam potrzebny, to warto go wyłączyć i dzięki temu trochę przedłużyć życie baterii.

Zalety: przydatny przede wszystkim kierowcom, którzy często rozmawiają za kierownicą i parują słuchawkę Bluetooth z telefonem. Jeśli jednak nie korzystacie z Bluetootha w ten sposób, to nawet nie zauważycie, że funkcja jest wyłączona.

Wady: rozwiązanie niezalecane osobom, których praca wymaga częstych rozmów przez telefon a jednocześnie wolnych rąk.

Wygaszacz ekranu Wygaszacz ekranu Fot. Shutterstock

Ustaw wygaszacz ekranu

Wygaszacz ekranu cieszy oko, lecz również pozwala na oszczędzanie energii. Najlepiej wybierać wygaszacze w ciemnych kolorach i unikać animacji.

Zalety: To nic nie kosztuje. Nie sprawia także, że nasz telefon jest mniej funkcjonalny. Proste, oczywiste rozwiązanie

Wady: Trudniej znaleźć telefon w ciemnościach

Wi-Fi Wi-Fi Fot. Shutterstock

Wyłącz 3G i Wi-Fi...

... jeśli z nich nie korzystasz. Nowoczesne telefony aż się proszą, żeby za ich pośrednictwem przeglądać strony internetowe, ale włączając opcję 3G/Wi-Fi tylko wtedy, gdy jest nam potrzebna przedłużycie czas działania telefonu na baterii.

Zalety: ciągłe łączenie się z sieciami to jedna z najbardziej energożernych funkcji telefonu. Wyłączenie jej sprawi, że bateria będzie "żyła" naprawdę dłużej.

Wady: oj dużo - w końcu po to kupujemy smartfona, żeby korzystać z mobilnego Internetu. Wyłączenie 3G i Wi-Fi upośledza nasz telefon.

Zmniejsz jasność ekranu

a zmniejszysz pobór energii. Wbrew pozorom bardzo jasny wyświetlacz nie jest konieczny w codziennej pracy z telefonem. A nawet, jeśli szczegóły zdjęcia będą nie do końca widoczne, to zawsze można chwilowo ekran rozjaśnić.

Zalety: prosta rzecz, która nie "odcina" kluczowych funkcji telefonu. Wszyscy zapaleni gracze będą mogli dłużej grać w ulubione gry, a przeglądanie stron internetowych (jeśli zignorujemy poprzedni punkt) nie wymaga przecież maksymalnej jasności ekranu.

Wady: słabszy kontrast może sprawić, że oglądanie niektórych multimediów na zewnątrz może być kłopotliwe

Wibracje Wibracje Fot. Shutterstock

Wyłącz wibracje

i korzystaj tylko z dzwonka. W ten sposób także oszczędzisz życie baterii, a jednocześnie nie będziesz musiał chodzić wszędzie z ładowarką.

Zalety: długo myśleliśmy nad zaletami, chyba ich nie ma

Wady: są takie sytuacje, gdy musimy wyłączyć dźwięk w telefonie, ale mimo to chcemy być powiadamiani o nowym połączeniu lub wiadomości. Jeśli wyłączy się wibrację, skazani jesteśmy na nerwowe zerkanie na ekran telefonu

Wyłącz GPS

Jeśli go masz.

Zalety: Kultywowanie tradycji przodków (powrót do papierowej mapy), nawiązywanie nowych znajomości (podczas pytania nieznajomych o drogę)

Wady: nieprzydatne dla kierowców kluczących po nieznanym mieście

Infinite USB Infinite USB Infinite USB

Noś ze sobą kabel USB

Absolutny truizm. A jednak większość nowych telefonów może być ładowana w ten sposób.

Zalety: dostępność - kabel USB przeważnie dostajemy w zestawie z telefonem, a jeśli nie, to można go tanio kupić, komputery są niemal w każdym miejscu

Wady: równie dobrze można nosić ze sobą ładowarkę

Aplikacja Advanced Task Killer na Androida Aplikacja Advanced Task Killer na Androida Fot. Google

Jeśli masz odpowiedni system zainstaluj manager aplikacji

Chodzi tu o systemy w których wiele aplikacji może działać jednocześnie (tzw. multitasking), czyli przede wszystkim Androida i Symbiana. Użytkownik wychodząc z aplikacji nie zamyka jej, lecz usypia, a sam program w dalszym ciągu działa w tle, niepotrzebnie zużywając baterię.

Zalety: aplikacje działające w tle nie spowalniają działania telefonu

Wady: brak. chyba, że za wadę uznamy posiadanie kolejnej aplikacji

Więcej o: