10 najlepszych przyjaciół pirata czyli multimedialne centra plików do naszego domu

Rynek się zmienia. Dzisiaj mamy setki, a nawet tysiące plików multimedialnych przechowywanych na dyskach twardych w naszych komputerach. Jeżeli nie zamierzamy oglądać filmów czy słuchać muzyki z odchodzących powoli do lamusa dysków optycznych takich jak CD czy DVD, a jednocześnie chcemy mieć łatwy dostęp do naszych filmów, zdjęć i muzyki na wielu urządzeniach jednocześnie, to warto zainteresować się inwestycją w domowe serwery multimedialne.
Oto 10 najciekawszych serwerów NAS (network-attached storage czyli serwer, który udostępnia pliki multimedialne dla naszych urządzeń podłączonych do domowej sieci) dostępnych na polskim rynku. Urządzenia zostały ustawione w porządku cenowym - od najdroższego do najtańszego.
A dlaczego "przyjaciele pirata"? Ponieważ mamy wrażenie, że w polskich warunkach to urządzenie nie zawsze jest wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem...
Thecus N4200 NAS Thecus N4200 NAS Thecus N4200 NAS

Thecus N4200 NAS

Co: Urządzenie posiada dwurdzeniowy procesor Intel Atom D510 o taktowaniu 1.66 Ghz. Do tego w środku znajdziemy 1 GB pamięci RAM. Serwer zawiera dwa oddzielne wyświetlacze ? jeden LCD, a drugi  OLED. Urządzenie zawiera też technologię Battery Back Module, dzięki której nie tracimy danych podczas nieoczekiwanego wyłączenia dopływu prądu ? dzięki temu modułowi wszystkie najnowsze dane są zapisywane na dysk. Urządzenie ma 4 zatoki SATA II do podłączenia dysków o łącznej pojemności 8 TB.

Cena: ok. 1400 zł

SEAGATE BlackArmor NAS 400 SEAGATE BlackArmor NAS 400 SEAGATE BlackArmor NAS 400

SEAGATE BlackArmor NAS 400

Co: Urządzenie pozwala na zamontowanie czterech dysków twardych. Dzięki programowi Time Machine na systemach Mac można robić kopie zapasowe całego systemu. Serwer posiada 2 porty Ethernet i cztery porty USB do podłączania dysków zewnętrznych, drukarek i urządzeń UPS.Można z nim łączyć się za pomocą popularnych przeglądarek internetowych. Pozwala też na przesyłanie strumieniowe multimediów do komputerów i innych urządzeń korzystających z sieci DLNA (np. telewizorów).

Cena: ok. 1170 zł

Synology 4-bay SATA NAS Home Server (DS409slim)
Synology 4-bay SATA NAS Home Server (DS409slim) Synology 4-bay SATA NAS Home Server (DS409slim)

Synology 4-bay SATA NAS Home Server (DS409slim)

Co: Serwer działa na systemach Windows,Mac OS i Linux. Ma wbudowane funkcje oszczędności energii (pobiera tyulko od 20W do 56W). W prosty sposób pozwala na zarządzanie plikami przez przeglądarkę internetową. Pliki na serwerze szyfrowane są protokołem SSL/TLS, dzięki czemu nie musimy martwić się o ich bezpieczeństwo. Specjalny dodatek Synology Mail Station umożliwia przekształcenie urządzenia w serwer pocztowy (SMTP, POP3, IMAP). Natomiast dodatek Synology Surveillance Station 3 umożliwia monitoring prze4z internet ? serwer obsługuje aż 130 popularnych kamer internetowych. Gdy dyski są nieużywane, serwer hibernuje  je, dzięki czemu urządzenie wydłuża czas życia dysków i zmniejsza ilość pobieranej energii.

Cena: ok. 1050 zł

QNAP TS-210 QNAP TS-210 QNAP TS-210

QNAP TS-210

Co: Urządzenie obsługuje wszystkie trzy popularne systemy operacyjne (Windows, Linux, Mac OS). Można w nim zainstalować dwa dyski twarde 3.5" SATA II (każdy z nich o pojemności maksymalnie do 2TB). Pliki można kopiować w obie strony przez port USB zaledwie jednym przyciskiem. Co ciekawe, ten serwer NAS obsługuje sieć BitTorrent, co pozwala na szybkie ściąganie plików bez potrzeby włączania komputera. Wbudowana została tez obsługa zapisu i podglądu obrazu ( a także alarmowania) z sieciowych kamer cyfrowych. Ponadto mamy tu szyfrowanie SSL. Serwer współpracuje też z zasilaczami awaryjnymi UPS przez port USB. Poza tym urządzenie posiada unikalną funkcję Virtual Disk Drive, która  dodaje do serwera funkcję rozbudowy pojemności serwera.

Cena: ok. 1000 zł

Netgear ReadyNas Duo 2 Bay Gigabit Desktop Storage (RND2000-100ISS) Netgear ReadyNas Duo 2 Bay Gigabit Desktop Storage (RND2000-100ISS) Netgear ReadyNas Duo 2 Bay Gigabit Desktop Storage (RND2000-100ISS)

Netgear ReadyNas Duo 2 Bay Gigabit Desktop Storage (RND2000-100ISS)

Co: ReadyNAS Duo obsługuje  dwa dyski twarde SATA. Serwer obsługuje też protokół BitTorrent. Potrafi automatycznie wykonywać kopie zapasowe plików na drugim twardym dysku. Urządzenie jest łatwe w obsłudze ? zarządzanie odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dostęp do danych może być chroniony hasłem. Serwer współpracuje z systemami Windows oraz Mac OS, ale został on zaprojektowany głównie z myślą o użytkownikach preferujących platformę Apple. Pliki  z łatwością mogą być przenoszone i współdzielone przez komputery z systemami Windows i Mac OS. Serwer obsługuje też m.in. konsole nowej generacji - Playstation 3 oraz  Xbox 360.

Cena: ok. 680 zł

RaidSonic Technology NAS (IB-NAS3221)
RaidSonic Technology NAS (IB-NAS3221) RaidSonic Technology NAS (IB-NAS3221)

RaidSonic Technology NAS (IB-NAS3221)

Co: Serwer pozwala zamontować dwa dyski twarde 3, 5? SATA o pojemności do 1,5 TB każdy. Obudowa zrobiona jest z aluminium. Dane na serwerze można kopiować jednym przyciskiem. Dostarcza on obsługę monitoringu przez przez internet. Wyświetlacz LCD pokazuje adresy IP, temperaturę działania i wolne miejsce na dysku. Wbudowany port USB pozwala podłączać drukarki, dyski twarde i pamięci USB. Urządzenie posiada też obsługę sieci BitTorrent. Zawiera tez blokadę Kensington Lock. Obsługuje systemy Windows, Linux i Mac OS). Charakteryzuje się cichą pracą dzięki kontroli  obrotów wentylatora.

Cena: 650 zł

Planet NAS-7201 Planet NAS-7201 Planet NAS-7201

Planet NAS-7201

Co: W urządzeniu można zamontować dwa dyski twarde SATA II (każdy z nich maksymalnie po 1TB). Urządzenie oferuje łatwy sposób tworzenia kopii danych w sieci LAN. Klient BitTorrent ułatwia współdzielenie i pobieranie plików z Internetu. 2 porty USB umożliwiają podłączenie twardych dysków USB i drukarek.  Co więcej, urządzenie obsługuje zaawansowane funkcje zarządzania użytkownikami, takie jak prywatna przestrzeń dyskowa oraz indywidualne konta użytkownika. Warto podkreślić, że obudowa wykonana została  z aluminium. Serwer obsługuje  najpopularniejsze systemy operacyjne (Windows, Mac i Linux).

Cena: 430 zł

PATRIOT Valkyrie NAS  (PCNASVK35S2) PATRIOT Valkyrie NAS (PCNASVK35S2) PATRIOT Valkyrie NAS (PCNASVK35S2)

PATRIOT Valkyrie NAS (PCNASVK35S2)

Co: Urządzenie o wdzięcznej nazwie Walkiria została wyposażona w dwie zatoki 3.5" do montażu  dysków o pojemności maksymalnie do 4 TB. Serwer ma wbudowany procesor o  taktowaniu 500 MHz i 128MB pamięci RAM. Za pomocą jednego przycisku można wykonać kopię zapasową danych. Wyróżnia się tym, że ma wbudowaną obsługę aż dwóch sieci P2P (BitTorrent oraz e2DK czyli eMule/eDonkey).

Cena: ok. 430 zł

RaidSonic Technology NAS
RaidSonic Technology NAS RaidSonic Technology NAS RaidSonic Technology NAS

RaidSonic Technology NAS

Co: Urządzenie cechuje się aluminiową obudową, ale nie posiada wewnętrznego wentylatora. Obsługuje dyski twarde 3.5" SATA do 1,5 TB pojemności. Ma złącza Ethernet, USB i eSATA. Wspiera tylko systemy Windows i Mac OS. Obsługuje tez przesyłanie danych z konsoli Xbox  360. Cechuje się bardzo cichą pracą ze względu na brak wentylatora.

Cena: 290 zł

8level NAS-200R
8level NAS-200R 8level NAS-200R 8level NAS-200R

8level NAS-200R

Co: To najtańsze urządzenie w zestawieniu i o najmniejszych możliwościach. Serwer pozwala zamontować dwa dyski twarde oraz  posiada port USB. Ma też możliwość ściagania z sieci BitTorrent (ale już nie e2DK). Niestety obsługuje tylko do 16 użytkowników.

Cena: 250 zł

Więcej o: