Top 5 tabletów targów CES 2011

Zgodnie z oczekiwaniami na targach CES 2011 właściwie każdy wiodący producent sprzętu zaprezentował swój własny tablet. Zebraliśmy 5 urządzeń, które w jakiś sposób zrobiły na nas wrażenie podczas CES 2011.
Tablet Panasonic Viera Tablet Panasonic Viera Fot. wł

Tablety z serii Panasonic Viera

Panasonic zaprezentował trzy tablety - 10-, 7- i 4-calowe. Zwłaszcza ten ostatni przykuwa wzrok, ponieważ wymiarami do złudzenia przypomina smartfona.

Tablety Panasonika działają pod kontrolą Androida 2.2 ze specjalną nakładką. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mogą być wykorzystywane jako pilot do telewizora Panasonic Viera, producent zapowiada także, że będą dawały dostęp do usług w chmurze. Co je wyróżnia od innych tabletów?

Na przykład fakt, że na początku łączyć się z Internetem będą wyłącznie za pośrednictwem Wi-Fi. We wszystkich modelach znajduje się wyjście HDMI, a w wersjach 10- i 7-calowych znajdziemy także porty USB.

Le Pad - tablet Lenovo z Androidem Le Pad - tablet Lenovo z Androidem Fot. wł

Lenovo LePad

Lenovo już podczas zeszłorocznego CES-u zaprezentował hybrydowy komputer IdeaPad U1, składający się z tabletu LePad oraz obudowy. Teraz urządzenie ma trafić na rynek (na początek chiński). Tablet LePad działa pod kontrolą Androida, ale aplikacje na niego nie pochodzą ze sklepu z aplikacjami Google. Ze względu na napiętą sytuację między amerykańskim koncernem a władzami Państwa Środka dostęp do Android Market jest w Chinach dość ograniczony, dlatego programu na LePada można pobierać ze specjalnego sklepu Lenovo.

Sam LePad wyposażony został w 10,1" ekran oraz procesor Qualcomm Snapdragon taktowany zegarem 1,3 GHz. System operacyjny to Android w wersji 2.2 (Froyo). Dlaczego został przez nas wyróżniony? Ze względu na możliwość "zadokowania" do obudowy, która tworzy z niego komputer z pełnowymiarową klawiaturą, działający pod kontrolą Windows 7.

Motorola Xoom Motorola Xoom Fot. wł

Motorola Xoom

Nowy tablet Motoroli wart jest uwagi z kilku względów. Przede wszystkim dlatego, że będzie to jedno z pierwszych urządzeń z Androidem 3.0, systemu operacyjnego stworzonego z myślą o tabletach. Po drugie dlatego, że zastosowano w nim bardziej wydajne podzespoły - na przykład dwurdzeniowy procesor Nvidia Tegra 2.

Mieliśmy okazję zobaczyć na żywo demonstrację Androida 3.0 na Xoomie i trzeba przyznać, że zapowiada się całkiem nieźle. Niestety, nie wiadomo dokładnie czy i kiedy tablet będzie dostępny poza granicami USA.

Tablet BlackBerry - Playbook Tablet BlackBerry - Playbook Fot. Joanna Sosnowska / Samsung NX100

BlackBerry Playbook

Playbook to tablet RIM, producenta BlackBerry. Podobnie jak telefon, prezentowany jest raczej  jako "urządzenie biznesowe". Pierwszą cechą która zwraca uwagę jest nowy system operacyjny - QNX, pozostałe parametry są raczej standardowe (ekran o przekątnej 7", procesor 1GHz).

Playbooka można zsynchronizować ze smartfonem BlackBerry i przesyłać między urządzeniami dane takie jak kalendarz, książka adresowa czy lista zadań do wykonania.

ASUS Eee pad Transformer ASUS Eee pad Transformer fot. Asus

Asus Eee Pad Transformer

Jeden z czterech modeli tabletów zaprezentowanych na tegorocznym CES-ie przez Asusa. Eee Pad Transformer wyposażony został w 10-calowy wyświetlacz, dwurdzeniowy procesor Nvidia Tegra 2 oraz 1 GB pamięć RAM (inną opcją jest 512 MB RAM). System operacyjny to najnowsza wersja Androida 3.0 Honeycomb.

Wyjątkowość tabletu Asusa polega na tym, że podobnie jak w przypadku LePada Lenovo można przekształcić go w netbooka. Stacja dokująca do Eee Pad Transformer obejmuje pełną klawiaturę QWERTY oraz touchpad. Po wpięciu tabletu do doka można przedłużyć czas pracy z 8 do 16 godzin.

Czytaj więcej o targach CES 2011

Dowiedz się więcej o targach CES 2011

Więcej o: