Z iPhonem w miasto - 10 najlepszych aplikacji

Planujesz wyjście ze znajomymi do klubu bądź kina? Chcesz pokazać miasto, zabrać ich na wystawę lub ciekawy koncert? To wszystko i znacznie więcej będziesz mógł zrobić dzięki 10 aplikacjom na iPhone'a, które wam przedstawimy. Przydadzą się podczas każdej wyprawy do miejskiej dżungli.
iPhone 4 iPhone 4 Fot. Apple

Dlaczego

Dziś nasze telefony nie spełniają jedynie funkcji aparatu telefonicznego. Nie bez przyczyny nazywamy je inteligentnymi aparatami  (smartfonami). Towarzyszą nam na każdym kroku i służą swoimi możliwościami przy nadarzającej się okazji. Obok ciężkich zadań w pracy jakie im powierzamy, sprawdzają się równie doskonale chociażby w planowaniu wieczornego spotkania z przyjaciółmi na mieście. Pomogą wybrać najlepszy lokal, zaplanować trasę przejazdu metrem, wskażą interesującą imprezę, a nawet pomogą zlokalizować parking, na którym zostawiliśmy auto.

Lokter Lokter Fot. Lokter

Sprawdź co słychać w okolicy - Lokter

Co: Jeśli planujemy wyjście w miasto koniecznie musimy zaczerpnąć języka w temacie atrakcji jakie mogą na nas czekać. Lokter to bardzo ciekawe narzędzie do sprawdzania aktualnych wydarzeń w okolicy. Program sam namierza naszą pozycję i wyświetla informacje jakimi inni użytkownicy Loktera chcą się z nami podzielić. Sami również możemy dodawać zdarzenia i przypisywać je do miejsc. Dzięki temu sprawdzimy jaki koncert będzie grany na rynku lub kto zagra dziś mecz na pobliskim stadionie. Jako autorzy wydarzeń mamy możność okraszać je zdjęciami i publikować informację na Facebooku.

Za i Przeciw: Lokter to bardzo dobry pomysł na stworzenie społeczności skupionej wokół tętniącego życia miasta. Miły dla oka interfejs zachęca do dzielenia się z innymi informacjami na temat tego co dzieje się wokół nas. Niestety, największym problemem aplikacji jest jej popularność, co przekłada się na ilość informacji przepływającej przez kanały Loktera.

Cena: darmowy

TVGuide TVGuide Fot. TVGuide

A może do kina - . TVGuide PL

Co: Nazwa programu potrafi wprowadzić nas w błąd i sugerować, że dzięki niej dowiemy się jedynie co będzie nadawane w telewizji. TVGuide to także kompletny przewodnik po repertuarach kin w największych miastach Polski. Aplikacja oferuje informacje teleadresowe kin oraz godziny seansów. Zapoznamy się także z opisami filmów i będziemy mogli obejrzeć zwiastuny produkcji dużego ekranu.

Za i Przeciw: TVGuide to bardzo przydatna aplikacja dla wszystkich, którzy lubią spędzać swój czas przed telewizorem. Jednak dzięki możliwości sprawdzenia repertuaru kin, program otrzymuje nowe możliwości. Opisy filmów pozwolą zdecydować, czy dana produkcja nas zainteresuje. Szkoda jedynie, że w porównaniu do możliwości programu TV,  repertuar kin potraktowany został po macoszemu. Brak przypomnień Push, oraz nieszczególny interfejs mogą irytować.

Cena: abonament (0,99 dolarów za 1 miesiąc)

Jedz i Pij Jedz i Pij Fot. Jedz i Pij

Dobrze zjedz - Jedz i Pij

Co: Jeśli wiemy już gdzie udamy się na odpoczynek, koniecznie trzeba znaleźć odpowiedni lokal ze smacznym jedzeniem. Jedz i Pij odszuka w najbliższej okolicy restauracje i puby. Dzięki podanym informacjom będziemy mogli zadzwonić i zarezerwować miejsce na kolacje lub przekonać się czy dziś mamy ochotę na serwowane tam menu. Jeśli nadal nie jesteśmy przekonani gdzie udać się na posiłek, ostatecznie wątpliwości rozwieją zdjęcia punktów gastronomicznych umieszczone na kartach z opisami restauracji. W poszukiwaniach kulinarnych doznań warto mieć ze sobą Jedz i Pij.

Za i Przeciw: Co cieszy, to na prawdę duża ilość lokali, które znajdziemy w programie. Z drugiej strony świetnym dodatkiem byłaby możliwość przeczytania opinii osób, które smakowały już posiłków oferowanych w restauracjach.

Cena: darmowy

 Around Me Around Me Fot. Around Me

Inne miejsca: Around Me

Co: Czasem zostajemy zmuszeni udać się do apteki, banku czy supermarketu. Wówczas z pomocą przyjdzie nam AroundMe. Aplikacja nie posiada polskiego interfejsu, ale dzięki intuicyjnej obsłudze, bez problemu odnajdziemy wiele miejsc użyteczności publicznej.  Szpitale, parkingi, banki i kawiarnie - to dopiero początek, gdzie AroundMe nas zaprowadzi.

Za i Przeciw: Najbardziej dokuczliwy może okazać się brak polskiego interfejsu. Program stara się to nadrobić czytelnym interfejsem. Jeśli często wracamy do tych samych miejsc, warto dodać je do kategorii Favorites (ulubione), aby mieć do nich szybki dostęp. Drobna rzecz, a potrafi zaoszczędzić wyszukiwanie telefonu do często odwiedzanego banku.

Cena: darmowy

Chcę Taxi Chcę Taxi Fot. Chcę Taxi

Zamów taksówkę - Chcę Taxi

Co: Czas dotrzeć na miejsce. Możliwości jest wiele. Jeśli wybierzemy podróż taksówką, nie musimy szukać starych wizytówek, ani wertować książki telefonicznej. Wystarczy ruch palcem po ekranie iPhone'a. Chcę Taxi to bogata baza danych firm przewozowych. Telefony, e-maile oraz informacje z zakresu usług, wszystko to znajdziemy w tej aplikacji.

Za i Przeciw: Miłą funkcją programu jest możliwość bezpośredniego wybrania numeru z karty informacyjnej firmy. Gdybyśmy jeszcze mogli zapłacić za taksówkę bezpośrednio z tej aplikacji... rozmarzyłem się.

Cena: darmowy

Scheduler Poland Scheduler Poland Fot. Scheduler Poland

Jeśli nie taxi to komunikacja miejska - Scheduler Poland

Co: Jeśli chcemy zaoszczędzić, wybierzemy podróż komunikacją miejską. Z pomocą w ogarnięciu rozkładu jazdy autobusów i tramwajów przychodzi Scheduler Poland ze swoją bazą zawierającą ponad 40 miast. Znajdziemy tu informacje o rozkładach jazdy każdej z linii MPK, a także lokalizacje przystanków na mapie. Podczas podróży z jednego końca miasta na drugi, warto skorzystać z funkcji "Szukaj", która przedstawi dokładny plan przejazdu łącznie z czasem i miejscami przesiadek.

Za i Przeciw: Zasłużoną popularność program zdobył dzięki ilość miast jakie obsługuje. Dokładny rozkład jest systematycznie aktualizowany, zaś dostępność nowych map do pobrania wyrzucane są w postaci komunikatu Push na ekranie telefonu. Jeden pomysł został dość mocno popsuty. Sposób w jaki wyszukujemy trasy przejazdu z jednego przystanku na drugi. Program wymaga od nas wiedzy na temat liczby przesiadek inaczej nie jest w stanie prawidłowo określić trasy. Pytanie, skąd ja będę to wiedział, jeśli pierwszy raz wyruszę linią numer 57 na ulicę Zagnańską?

Cena: abonament (2,39 euro za 12 miesięcy)

Nocne Metro Nocne Metro Fot. Nocne Metro

Lub metrem - Nocne Metro

Co: Nocne Metro to najprostsza aplikacja z całego zestawienia. Zawiera rozkład jazdy nocnego taboru metra w Warszawie. Wygodne i szybkie sprawdzanie odjazdów pociągów będzie pomocne, gdy nie lubimy marnować czasu stojąc na pustym peronie i wypatrując transportu do domu.

Za i Przeciw: Program jest bardzo ubogi. Nie wspiera lokalizacji GPS i ogranicza się tylko do nocnego rozkładu metra. Nie zmienia to faktu, że interfejs jest czytelny, a sama aplikacja nie obciąży naszego transferu danych podczas wyszukiwania godzin odjazdu w internecie.

Cena: darmowy

Zatankuj Zatankuj Fot. Zatankuj

Gdzie zatankować - Zatankuj

Co: Jeśli zdecydujemy się na wędrówkę po mieście swoim autem, pamiętajmy o zatankowaniu do pełna. A gdzie to zrobić podpowie program Zatankuj. Aplikacja pobiera nasze położenie dzięki wbudowanemu modułowi GPS i podaje najbliżej ulokowane stacje benzynowe. Dodatkowo jesteśmy w stanie podzielić się z innymi użytkownikami informacją na temat cen paliw. W najnowszej wersji programu (1.1.0) dodano moduł Moje tankowanie, który pozwala analizować wydatki na paliwo.

Za i Przeciw: Program mile mnie zaskoczył. Chociaż ceny paliw niewiele mają wspólnego z tym co jest w rzeczywistości (a może to ceny tak szaleją, że trudno za nimi nadążyć?) to sam program przekonuje do siebie bogatymi możliwościami wyszukiwania stacji benzynowych oraz funkcją "znajdź w pobliżu".

Cena: darmowy

Bankomaty Bankomaty Fot. Bankomaty

Wypłać pieniądze - Bankomaty

Co: Bez gotówki nie da się "zaszaleć" w mieście. Dlatego powinniśmy wiedzieć, gdzie w okolicy znajdziemy bankomaty. Zakres wyszukiwania możemy zawęzić do województwa, miasta, a nawet ulicy oraz banku, z którego usług korzystamy. Najciekawszym jednak rozwiązaniem jest możliwość automatycznego określenia naszej pozycji, po czym program sam wskaże najbliższe bankomaty. Dane w aplikacji Bankomaty są często aktualizowane, co daje nam pewność, że informacje o punktach w których możemy wypłacić pieniądze są bardzo dokładna.

Za i Przeciw: Swoje zadanie aplikacja spełnia doskonale. Nie jest ono czymś wyrachowanym i ogranicza się jedynie do wyszukiwania bankomatów, ale nie można odmówić jej skuteczności w tej materii. Przyjemny, niebieski interfejs umiejętnie łagodzi gorsze samopoczucie związane obciążenie rachunku.

Cena: 0,79 Euro

Park Pro Park Pro Fot. Park Pro

Gdzie zostawiłem samochód? - Park Pro

Co: Po wieczorze pełnym wrażeń wracamy. Czy jednak w gąszczu ulic mogliśmy zapomnieć o parkingu, na którym zostawiliśmy samochód? Nas ten problem nie dotyczy. Program Park Pro zaprowadzi Cię dokładnie na miejsce postoju auta. Wystarczy po wyłączeniu silnika wybrać "Remember the Location", aby aplikacja zapamiętała miejsce postoju samochodu. Do uzupełnienia informacji możemy zrobić zdjęcie i napisać krótką notatkę. Teraz mamy pewność, że nie zabłądzimy. Wystarczy wcisnąć "Find my car" aby na mapie ukazała się droga prowadząca na parking.

Za i Przeciw: Lubię ten interfejs prosto z kreskówek. Przyjemnie patrzy się na te zaokrąglone ranty i ikonę auta. Pomysł zrobienia zdjęcia i notatek, to ciekawe rozwiązanie, szczególnie wówczas, gdy nie będziemy mogli połączyć się z internetem. Pobranie danych z sieci jest wymagane do wygenerowania mapy powrotnej do auta.

Cena: 0,79 Euro

Przemysław Marczyński

Więcej o: