Top 10 gier na Androida

Na stworzonym przez koncern Google systemie operacyjnym Android, niemal codziennie pojawiają się kolejne, ciekawe aplikacje. Wybraliśmy kilka wydanych na tę platformę gier, którym warto się przyjrzeć. Znalazły się wśród nich produkcje mogące ożywić domową imprezę, gry sportowe, a nawet kalambury.
4 Player Reactor 4 Player Reactor

Top 10 gier na Androida - 4 Player Reactor

Cena: 6.99 zł

Wydawać by się mogło, że "gry imprezowe" to gatunek bardzo odległy od Androida. I o ile trzeba przyznać, że na mobilnej platformie Google nie ma zbyt wielu porządnych tytułów tego typu, to jeden z nich pozwala puścić w niepamięć jakiekolwiek braki w tej materii. Jest nim 4 Player Reactor (2 Player Reactor w wersji darmowej). Jak na idealną, imprezową produkcję przystało, tytuł sygnowany przez Cool Cherry Trees ma zerowy współczynnik skomplikowania i nieskończenie wielki dla świetnej zabawy.

Prostota 4 Player Reactor jest doskonale widoczna nawet w oprawie wizualnej. Ot, szary ekran, z paroma napisami i ewentualnie jakimś obrazkiem na samym środku. Z pozoru nie ma tu nic zachęcającego. Wystarczy jednak zebrać czteroosobową grupę i rozegrać jedną partię, by gra na stałe zajęła miejsce wśród naszych ulubionych imprezowych zabaw. 4 Player Reactor jest w stu procentach oparty na refleksie. Gracze gromadzą się wokół urządzenia z włączoną aplikacją i bacznie śledzą to, co dzieje się na ekranie. Jeżeli wyświetlone polecenie zgadza się z tym, co właśnie obserwujemy, trzeba nacisnąć odpowiednie miejsce na wyświetlaczu. Wygrywa ten, kto najwięcej razy zrobi to jako pierwszy, jednocześnie myląc się jak najrzadziej. Zasady są proste, a zarazem zawsze wywołują salwy śmiechu i dziką radość. Lepszej gry imprezowej na Androidzie nie znajdziecie.

What the Doodle What the Doodle

Top 10 gier na Androida - What the Doodle

Cena: 9.33 zł

Ludzie kochają kalambury. Ciężko powiedzieć, skąd u nas takie wielkie zamiłowanie do odgadywania co druga osoba zdołała narysować. Wystarczy jednak rzucić taki pomysł w niemal dowolnej grupie osób, a zapewne zostanie przyjęty bardzo ciepło. Co jednak, jeżeli mamy ochotę na taką zabawę, a akurat jakimś cudem nikt nie chce się do niej przyłączyć? Odpowiedź jest banalnie prosta: What the Doodle, ze stajni Che. To najlepsze podejście do tego tematu jakie można znaleźć w internetowym sklepie Androida.

Rozgrywka w What the Doodle jest banalnie prosta. Na serwerze spotyka się do pięciu osób, które po kolei dostają zadanie - narysować hasło podane przez program. Punkt zdobywa ten, kto jako pierwszy zdoła odgadnąć treść słowa-klucza. I tak w kółko. Rysowanie jest rozwiązane bardzo dobrze i działa bezproblemowo na większości maszyn z ekranami dotykowymi. Niestety, gra jest dostępna tylko w języku angielskim i choć sam sposób jej działania jest banalnie prosty, to jednak osoby nie znające mowy Szekspira mogą mieć problemy ze zrozumieniem haseł, szczególnie na wyższych poziomach trudności.

Angry Birds Angry Birds

Top 10 gier na Androida - Angry Birds

Cena: darmowa

Prawdopodobnie jedna z najbardziej szalonych gier, jakie można znaleźć w bibliotece systemu Android. Nie ulega jednak wątpliwości, że przy całym swoim dziwactwie, Angry Birds to też ścisła czołówka produkcji dostępnych na platformie stworzonej przez Google. O czym właściwie jest ten tytuł? O odwecie tytułowych wściekłych ptaków na chciwych świniach, które bezczelnie ukradły ich jaja. Absurdalne? Zdecydowanie. Zabawne? Bez wątpienia. Świetne? Absolutnie tak.

Świnie ukrywają się w "fortecach". Dla głównych bohaterów Angry Birds to jednak żadna przeszkoda. Wściekłe ptaki umieją bowiem wystrzelić się z... wielkiej procy, z której szybują w kierunku wrogich pozycji. Im lepszy strzał, tym większe zniszczenia spowodowane w obozie chciwych świń. Cała mechanika gry oparta jest na bardzo sprawnie zaprogramowanej fizyce, dzięki czemu prostymi środkami dostarcza wyśmienitej zabawy. Szczególnie w połączeniu z unikatowymi zdolnościami konkretnych gatunków ptaków i prawie 250 mocno zróżnicowanymi poziomami. Długie godziny świetnej zabawy, na dalszych etapach wymagającej coraz większych umiejętności manualnych i zdolności planowania. Mieć telefon lub tablet z Androidem i nie zainstalować Angry Birds to grzech. Szczególnie biorąc pod uwagę, że gra jest darmowa.

Buka Buka

Top 10 gier na Androida - Buka

Cena: 6.99 zł

Kto powiedział, że planety nie mogą być szczęśliwe? Niestety, nie wszystkie mają lekkie życie. Na przykład Buka ? nikt jej nie lubi i wszystkie asteroidy w przestrzeni kosmicznej chcą jej zrobić krzywdę. Ale na szczęście jest Hexage Ltd, które ma dla nas propozycję nie do odrzucenia. Pomóżmy uroczej, niebieskiej planecie dotrzeć do upragnionego "Szczęśliwego Miejsca". W zamian zaoferuje nam wiele godzin wyśmienitej zabawy.

Jeżeli można sprawić, by niebieska kulka na środku ekranu wydawała się słodka i sympatyczna, to twórcom Buki udało się to osiągnąć w dwustu procentach. Ciężko uwierzyć, że to niezwykłe "stworzenie" podróżujące przez kosmos, może robić aż tak pozytywne wrażenie. Nie ma się jednak co dziwić? autorzy gry to prawdziwi specjaliści, jeśli chodzi o grafikę. Buka jest kolorowa, żywa i przezabawna. Siła tej produkcji tkwi nie tylko w jej oprawie wizualnej, bowiem grywalność nie ustępuje jej nawet na krok. Całość ogranicza się wyłącznie do lawirowania między przeszkodami lub jak najszybszego usuwania ich z drogi naszej planety. W ten sposób gromadzimy punkty, a tytułowa Buka coraz bardziej zbliża się do celu - upragnionego Szczęśliwego Miejsca. I robi to z niezaprzeczalną gracją i urokiem. Ten tytuł można brać w ciemno.

Armored Strike Online Armored Strike Online

Top 10 gier na Androida - Armored Strike Online

Cena: 11.66 zł

Są takie typy gier, które sprawdzają się tylko i wyłącznie w trakcie zabawy wieloosobowej. Jedną z nich jest Armored Strike. Requiem Software Labs stworzyło turową strategię, całymi garściami czerpiącą z takich legendarnych produkcji, jak Worms albo Scorched Earth. Oczywiście można też bawić się w pojedynkę, walcząc przeciwko sztucznej inteligencji, ale gra naprawdę rozwija skrzydła dopiero wtedy, gdy do zabawy dołącza żywa osoba.

Sposób prowadzenia rozgrywki jest banalnie prosty. Każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z kultowymi Wormsami, od pierwszej chwili poczuje się niemal jak w domu. Mimo to, żeby naprawdę dobrze radzić sobie z Armored Strike, trzeba wykazać się odrobiną zręczności i taktycznego zmysłu. Kiedy już opanuje się zarządzanie wszystkimi dziewięcioma rodzajami pojazdów i zapozna się z arsenałem ponad trzydziestu różnych broni, ze starć na wirtualnym polu bitwy czerpie się radość w najczystszej postaci. Co więcej, jeżeli akurat nie ma pod ręką nikogo, z kim można by było pograć w trybie "gorące krzesła", Armored Strike oferuje również możliwość zabawy za pośrednictwem sieci. I choć te prawie 12 złotych może się wydawać sporą sumą, jak za grę na Androida, to nie ma wątpliwości, że w tym przypadku warto się wykosztować.

Radiant HD Radiant HD

Top 10 gier na Androida - Radiant HD

Cena: 6.95 zł

Space Invaders to tytuł, który budzi sentyment u ogromnej większości osób pamiętających epokę automatów. do gier Niewiele jest produkcji, które doczekały się większej ilości reedycji czy remake'ów, co hit z końcówki lat 70' ubiegłego stulecia. Stworzony przez Hexage Ltd Radiant HD to kolejna wariacja na temat Najeźdźców z Kosmosu. Dodać należy, że wariacja wykonana z pomysłem i kunsztem.

Autorzy gry udowodnili, że nawet na bazie czegoś tak nieskomplikowanego można wykazać się inwencją twórczą. Radiant HD, choć od strony grywalności nie różni się właściwie niczym od swojego "praojca", to wizualnie jest po prostu fantastyczny. Stylistyka umyślnie nawiązująca do oryginału sprzed lat, wymieszana z żywą, intensywną kolorystyką i projektami przeciwników odwołującymi się do klasyki elektronicznej rozrywki to wyśmienita mieszanka. To niewiarygodne, jak wiele uroku tak prostej produkcji dodały wszystkie upiększające zabiegi. Warto wydać prawie 7 złotych choćby po to, aby się o tym przekonać.

Baseball Superstars 2011 Baseball Superstars 2011

Top 10 gier na Androida - Baseball Superstars 2011

Cena: 14.50 zł

Baseball nie jest najbardziej popularnym sportem w Polsce. Prawdopodobnie mało kto w ogóle wie, o co tak naprawdę chodzi w rozgrywkach ligi MLB. Na całe szczęście duża część gier wideo mających coś wspólnego z tą dyscypliną, nie wymaga dobrej znajomości rządzących nią reguł. Właściwie, większość nie wymaga jej wcale. Baseball Superstars to natomiast jedna z najlepszych gier sportowych z jakimi możecie się zetknąć używając Androida.

Tytuł ten nie ma na celu zaspokojenie potrzeb osób wymagających całkowitego realizmu i atmosfery stadionów znanych z ligi MLB. Baseball Superstars 2011 to przede wszystkim dobra, nieco przerysowana zabawa, z humorystyczną, kreskówkową grafiką. Mechanika i sterowanie dają naprawdę szerokie możliwości, ale są banalne w obsłudze. Graczowi pozostaje więc wybranie jednej z drużyn i rozpoczęcie zabawy w jednym ze zróżnicowanych trybów, takich jak skupiające się na konkretnych zadaniach Exhibition i Homerun Race, czy wymagające myślenia i planowania My League Mode oraz Season. Osoby posiadające starsze maszyny z Androidem, chcąc zachować pełną płynność gry, powinny kupić którąś ze starszych wersji Baseball Superstars. Niestety, wszystkie kosztują tyle samo co ta najnowsza.

The Settlers The Settlers

Top 10 gier na Androida - The Settlers

Cena: 8.69 zł

Pierwsza pozycja z tej legendarnej serii ukazała się blisko 20 lat temu, ale ciągle nie utraciła ani krzty swojego niepowtarzalnego uroku. O to, by na Androidzie w kultowych Settlersów grało się równie przyjemnie, co swego czasu na komputerach osobistych, zadbała firma Gameloft.

The Settlers w wersji na Androida jest niemal identyczne jak kilkunastoletni oryginał, aczkolwiek zostało nieco odświeżone wizualnie. Sama mechanika jest bardzo prosta i jednocześnie niesamowicie wciągająca. Zaczynamy, jak to zwykle bywa, od zera. Połać ziemi, parę drzew, może jakieś jezioro w pobliżu. I oczywiście tytułowi osadnicy, których działaniami musimy zarządzać na tyle skutecznie, by stworzyć najpotężniejsze państwo w regionie. Zbieramy surowce, wznosimy budynki, walczymy z wrogami. Za niecałe 9 złotych żal nie skorzystać z takiego wehikułu czasu.

Abduction! World Attack Abduction! World Attack

Top 10 gier na Androida - Abduction! World Attack

Cena: 6.30 zł

Czy krowa może mieć przyjaciół? Zdaniem programistów z Psym Mobile nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Czy ci przyjaciele mogą zostać porwani przez kosmitów? Oczywiście. Co w takiej sytuacji robi nasza dzielna krasula? Naturalnie rusza im na ratunek. Główną bohaterką Abduction! World Attack jest krowa wyruszająca w samotną krucjatę przeciw UFO. I owszem, jest to świetna gra. Jedna z najlepszych udostępnianych użytkownikom Androida.

Geniusz tkwi w prostocie - pamiętacie komputerowy klasyk, Icy Tower? Wyskakiwanie śmiesznym ludzikiem do góry po uciekających coraz szybciej platformach i bicie kolejnych rekordów wysokości. Nic skomplikowanego, a ile dawało radości! Z produkcją od Psym Mobile jest bardzo podobnie, bo i sposób rozgrywki przypomina ten z komputerowego hitu. Sterując podrygującą niezgrabie krową wspinamy się coraz wyżej i wyżej, żeby w końcu uratować porwanych przez UFO przyjaciół. Po drodze oczywiście czeka nas całe mnóstwo atrakcji, pod postacią "wspomagaczy" i przeszkód. Ta gra to naprawdę dobrze wydane 6.30 zł.

Robo Defense Robo Defense

Top 10 gier na Androida - Robo Defense

Cena: 8.69zł

Mobilne platformy to wymarzone urządzenia dla producentów gier z gatunku tower defence (bronienie bazy przed coraz większymi falami nacierających wrogów). Ciężko sobie chyba wyobrazić rodzaj rozrywkowych aplikacji, który jeszcze bardziej pasowałby do takich urządzeń. Na Androidzie nie sposób znaleźć natomiast jakiejkolwiek pozycji, która w dość sztywnych ramach tego gatunku prezentowałaby się lepiej od Robo Defense.

Czy w temacie tower defence można wymyślić coś naprawdę oryginalnego i nowatorskiego? Mało prawdopodobne. Ale każdy z tych mniej lub bardziej istotnych elementów da się ze sobą połączyć z pozostałymi na dziesiątki sposobów i tylko od umiejętności dewelopera zależy, czy będzie potrafił dobrać na tyle wyważone proporcje, by zrobić mieszankę idealną. Lupis Labs odrobili zadanie domowe w stu procentach - do Robo Defense niemal nie sposób się przyczepić. 120 świetnie zaprojektowanych plansz, z których każda jest wyjątkowa i stawia przed graczem nowe wyzwania, zmuszając do stosowania coraz bardziej wyrafinowanej strategii. Do tego system rozwoju obronnych wieżyczek i osiągnięcia do odblokowania. Tak oto dostajemy najlepsze tower defence na Androida.

Więcej o: