10 programów na iPhone'a zwiększających Twoją produktywność

Cenimy swój czas. Dzisiaj chyba jak nigdy wcześniej zaczyna  nam go brakować. 24-godzinna doba to za mało żeby załatwić najpilniejsze sprawy. Z pomocą przychodzi technologia i programiści. Oto 10 programów, dzięki którym iPhone zmieni się w narzędzie ułatwiające zapanowanie nad codziennymi zadaniami.
iPhone 4 iPhone 4 Fot. Apple

Dlaczego

Coraz częściej pracujemy w ruchu. Nie jest to już jedynie biurko na szóstym piętrze wieżowca. Dzisiaj są to spotkania u klientów, na konferencjach lub realizowane projekty poza granicami kraju. Jednak zabieganie nie kończy się na sprawach biznesowych. Wystarczy, że zamkniemy za sobą drzwi firmy, a już musimy odnotować na liście co mamy dziś do zrobienia: odebrać dzieci ze szkoły, zapłacić rachunki, wybrać się na zakupy. Kiedyś musieliśmy nosić ze sobą notatniki, kalendarze i planery. Dziś wystarczy telefon.

Jeśli mamy być mobilni, musimy mieć dostęp do swoich notatek, kalendarzy lub komputera tam, gdzie jesteśmy: w biurze, na lotnisku lub domu. Dzięki usługom zawieszonym "w chmurach" informacje czekają na nas zawsze po drugiej stronie łącza internetowego. Spore grono opisywanych aplikacji działa na tej zasadzie. Mamy nadzieję, że sprawdzą się dobrze w trudnościach jakie stawia przed nami nowy dzień.

Calendars Calendars Fot. Apple

Calendars - kalendarze Google

Co: Kalendarz to wciąż podstawowe narzędzie planowania dnia. Dzięki aplikacji Calendars będziemy mogli w łatwy sposób zarządzać własnymi spotkaniami i zdarzeniami. Program opiera swoją pracę na internetowym kalendarzu firmy Google, który oferuje swoim użytkownikom możliwość monitorowania wpisów kalendarza z każdego miejsca na świecie.  Funkcja "przeciągnij i upuść" wspomaga tworzenie zapisków. Docenimy także dodawanie wpisów praktycznie jednym stuknięciem w szybkę iPhone'a.

Za i Przeciw: Google Calendar to bardzo wygodne narzędzie, jednak potrzeba logowania i konieczność posiadania dostępu do sieci podczas wypełniania zadań, może utrudniać korzystanie z tej usługi. Dlatego Calendars firmy Readdle to świetne uzupełnienie funkcjonalności Google'a. Tworzymy plan dnia łatwo, wprost ze swojego telefonu. Jeśli nie mamy w danej chwili dostępu do internetu, program sam zsynchronizuje kalendarze w odpowiednim momencie. Warto posiadać tą aplikację gdy nasz czas powierzyliśmy rozwiązaniom Google.

Cena: 5,49 euro

Simplenote Simplenote Fot. Apple

Simplenote - notatki w chmurze

Co: Na spotkanie zapomniałeś zabrać notatnika. Do zapisania jest kilka ważnych informacji. Co zrobić, gdy te zapiski będą musiały pojawić się za chwilę na Twoim komputerze lub w zupełnie innym miejscu? Simplenote to prosty edytor tekstu, który każde Twoje słowo natychmiast umieści w sieci, skąd będziesz miał dostęp do wszystkich informacji. Nazwa programu to zarazem nazwa usługi, na której opiera się synchronizacja tekstów. Do zarządzania treścią służą tagi, które przypiszemy tworzonym wpisom.

Za i Przeciw: Program bardzo prosty, a wręcz ubogi w funkcje. Moglibyśmy sobie zażyczyć większych możliwości edycyjnych tekstu. Jednak dla notatek w chmurze trudno o szybsze i wygodniejsze narzędzie. Dzięki aplikacjom na Windowsa i Mac OS X mamy wygodny dostęp do treści bez konieczności dodatkowych zabiegów. Obok iOS usługa Simplenote dostępna jest również dla telefonów z Androidem. Jak widać, notatki będziemy mogli otworzyć praktycznie wszędzie.

Cena: darmowy

Things Things Fot. Apple

Things - zarządzaj czasem

Co: Jeden z najpopularniejszych programów na Mac OS X do zarządzania czasem - Things - ma również swoją wersję dla iPhone'a. Z doświadczenia jego twórców, ponownie stworzono program, który wygodą obsługi nie odbiega od swojej wersji z komputerów Apple. Możliwość tworzenia projektów, przypisywania zadaniom tagów, dowolna możliwość organizacji spraw do zrobienia to podstawowe atuty tego programu. Gdy dodamy do tego świetnie wyglądający interfejs wielu posiadaczom iPhone'a trudno będzie przejść obojętnie obok tego narzędzia.

Za i Przeciw: Najbardziej brakuje powiadomień na ekranie telefonu o zbliżających się wydarzeniach. Popularna synchronizacja "w chmurze" również byłaby doskonałym dodatkiem (funkcja zapowiedziana przez autorów). Czego jednak nie można Things odmówić, to ergonomii oraz możliwości jakie daje podczas planowania zadań. Bez dyskusji jest to jeden z najlepszych programów na iPhone'a, nie tylko w kategorii produktywności.

Cena: 7,99 Euro

Dropbox Dropbox Fot. Apple

Dropbox - dokumenty zawsze z nami

Co: Dropbox jest darmową usługą (2GB) znaną i cenioną przez wielu użytkowników komputerów. Służy do przechowywania plików "w chmurze", tworząc wirtualny dysk, do którego mamy dostęp wszędzie tam, gdzie jest internet. Dzięki przygotowanej wersji aplikacji na iPhone'a możemy łatwo przeglądać nasze dane magazynowane w usłudze Dropbox. Program pozwala na podgląd zdjęć i tekstów. Będziemy mogli także przesłać swoje fotografie z biblioteki lub usunąć zbędne dane z serwera. W dużej liczbie danych trudno się odnaleźć, jednak dzięki  możliwości oznaczania plików znacznikiem "ulubione" (Favorites), szybciej dotrzemy do ważnych dla nas danych. Gdy będziemy chcieli podzielić się plikiem z osobą trzecią, program Dropbox pozwoli nam wygenerować link do konkretnych danych, aby przekazać go osobom zainteresowanym.

Za i Przeciw: Jeśli musimy mieć dostęp w każdej chwili do dużej ilości danych, Dropbox jest wyśmienitym rozwiązaniem. W dodatku kusi cena (0 złotych). Brakuje jedynie doskonałej ergonomii obsługi jaką znamy z witryny projektu. Nie możemy na przykład przenosić danych pomiędzy katalogami. Mile widziana byłaby także funkcja prostego edytora tekstu. Teraz musimy posługiwać się programami firm trzecich, gdy będziemy chcieli dodać coś do dokumentu umieszczonego na serwerach usługi Dropbox.

Cena: darmowy

Sticky Notes Pro Sticky Notes Pro Fot. Apple

Sticky Notes Pro - żółte karteczki na iPhone'ie

Co: Najlepszy sposób zapamiętania spraw do załatwienia? Żółte karteczki poprzyklejanie na monitorze i gdzie jest tylko wolne miejsce w przestrzeni biurka. Niezastąpiony sposób i przez wielu z powodzeniem stosowany. Z aplikacją Sticky Notes Pro jesteśmy w stanie skorzystać z nich także na iPhonie. Błyskawicznie umieścimy notatkę w telefonie. Będziemy mogli przypisać jej alarm, żeby jej nie przeoczyć. Na wirtualnej tablicy przypniemy nawet kilka wpisów, które wyślemy jako zrzut ekranu gotowy do umieszczenia na ekranie powitalnym telefonu.

Za i Przeciw: Proste i przyjemne narzędzie do stworzenia notatki "w biegu". Gdy dodamy do tego całkiem przyjemny interfejs z możliwością dostosowania wyglądu zapisków, to radość z posługiwania się tym narzędziem jest jeszcze większa. Pomysł na ekran powitalny z umieszczonymi karteczkami wydaje się świetny Szkoda tylko, że najpierw musimy zapisać notki jako obrazek, a później dodać w preferencjach tło ekranu. Niestety, ograniczenia systemu iOS czasem zaskakują.

Cena: 0,79Euro

aTimeLoger aTimeLoger Fot. Apple

aTimeLoger - kontroluj swój czas

Co: Cenimy swój czas. Szczególnie gdy  dzień wypełniony jest zadaniami od rana do wieczora. Jeszcze skrupulatniej liczymy każdą minutę, gdy nasza praca polega na rozliczaniu się z sekund jakie poświęciliśmy projektowi. Jeśli notorycznie lubicie monitorować, a później analizować na co poświęcacie wolne i pracujące chwile aTimeLogger powinien zapewnić Wam wszystkie niezbędne opcje. Wystarczy, że dotkniemy ikonę reprezentującą odpowiednią grupę, aby natychmiast wystartował licznik czasu spędzonego w pracy, na treningu, przed telewizorem czy podczas spotkania z przyjaciółmi.

Za i Przeciw: Program niewątpliwie spodoba wszystkim, którzy lubią analizować zagospodarowanie każdej minuty dnia. Jeśli nie jesteście aż takimi pedantami, aby monitorować czas na picie kawy, to aTimeLoger docenicie podczas rozliczania się z wykonanej pracy. Zadania możemy później przeanalizować na kolorowym grafie, a raporty przesłać e-mailem. Program posiada polską lokalizację, co ułatwi korzystanie ze wszystkich jego funkcji. Szkoda, że proces tłumaczenia utknął na pewnym etapie rozwoju programu i pojawiają się "luki" anglojęzyczne.

Cena: darmowy

LogMeIn LogMeIn Fot. Apple

LogMeIn - zdalny dostęp do komputera

Co: Bilokacja to trudna sztuka; można ją jednak opanować dzięki LogMeIn. Aplikacja umożliwia zdalny dostęp do naszego komputera wprost z ekranu iPhone'a. Wystarczy jedynie łącze internetu i zasiadamy przed biurkiem komputera. Z LogMeIn otrzymujemy pełną kontrolę nad zasobami dysku twardego. Będziemy mogli robić praktycznie wszystko to, co siedząc przy klawiaturze. W dodatkowo płatnej opcji umożliwiono zgrywanie danych na telefon, współdzielenie ekranu, a nawet korzystanie z drukarki.

Za i Przeciw: Wszystko działa zaskakująco szybko. Oczywiście gdy pracujemy nie na stałym łączu sieciowym odczujemy dyskomfort z odświeżania ekranu biurka, jednak praca jest możliwa. Przemyślany interfejs i sposób nawigowania (prawy przycisk myszy i inne) został sprytnie wkomponowany w obsługę dotykowego ekranu. Szkoda, że za możliwości rozszerzone przyjdzie nam zapłacić 69,95 dolarów na rok. Rozwiązanie nie należy do najtańszych, ale z czystym sumieniem trzeba powiedzieć, że wiemy za co płacimy. Zdalny dostęp do komputera przez iPhone'a dzięki LogMeIn jest dziecinnie prosty.

Cena: 23,99 euro

Listonic Listonic Fot. Apple

Listonic - lista zakupów

Co: Listonic to bardzo zgrabny program pomagający stawić czoła wyprawie do hipermarketu. Przy jego udziale  przygotujemy listę rzeczy jaka ma pojawić się w naszym koszyku. Po wpisaniu "chleb" natychmiast pojawi się obok ikona symbolizująca pieczywo. To bardzo przyjemna funkcja, dzięki której lista zakupów staje się przejrzysta. Co ciekawe listy możemy udostępniać innym użytkownikom serwisu Listonic. Jeśli nie lubimy pisać na klawiaturze iPhone'a - żaden problem. Spis przedmiotów opiszemy na stronie aplikacji. Następnie lista pojawi się w naszym telefonie. Gdy dodamy do tego możliwość wprowadzania cen każdego z produktów, to obok wygodnego narzędzia do tworzenia list zakupów, otrzymujemy produkt, potrafiący monitorować nasze wydatki.

Za i Przeciw: Listonic sprawuje się wyśmienicie w roli pomocnika zakupów. Intuicyjny interfejs pozwala łatwo poruszać się po opcjach aplikacji i nie rozprasza nas podczas spaceru pomiędzy regałami sklepu. Szkoda tylko, że nie zwrócono większej uwagi na możliwość kalkulacji i analizę wydanych pieniędzy. Wykres, ile kosztuje mnie pieczywo czy nabiał w danym miesiącu, byłby mile widzianym dodatkiem.

Cena: darmowy

Instapaper Instapaper Fot. Apple

Instapaper - przeczytaj później

Co: Instapaper, czyli poranny przegląd prasy. To krótka chwila przyjemności przed zabieganym dniem. Czasem nie mamy nawet możliwości przeczytania całego artykułu lub nie chcemy w biegu zapoznać się z interesującą nas recenzją. W tak dużej ilości informacji jaka pojawia się w sieci istnieje obawa, że ten cenny tekst gdzieś nam umknie. Instapaper potrafi zebrać w jednym miejscu interesujące nas artykuły. Czy to dzięki iPhone'owi lub przeglądarce www będziemy mieli dostęp do naszych zaległych lektur. Instapaper działa na zasadzie "chmury", czyli informacje są zawsze przy nas.

Za i Przeciw: Siłą tej aplikacji jest prostota i niczym nie rozpraszający przy czytaniu interfejs. Tutaj najważniejsze to treść, którą możemy katalogować w odpowiednich folderach. Opcja wyszukiwania pozwoli szybko znaleźć nawet najstarsze materiały, a funkcja społecznościowa, jaką dodano do najnowszej już 3.0 wersji aplikacji umożliwi sprawdzenie co ciekawego czytają nasi znajomi. Program niezbędny, gdy lubimy zagłębić się w lekturze artykułów z witryn internetowych.

Cena: 3,99 euro

1Password for iPhone 1Password for iPhone Fot. Apple

1Password for iPhone - hasła i kody w telefonie

Co: Bez wątpienia żyjemy w czasach cyfr, pinów, kodów. Trzeba mieć wyśmienitą pamięć aby je wszystkie spamiętać. Jeśli czujemy, że nie podołamy temu wyzwaniu zlećmy to aplikacji 1Password. W jednym miejscu możemy zbierać i bezpiecznie przechowywać (pod hasłem) nasze najważniejsze dane. Poczynając od notatek, numerów kart kredytowych po loginy do stron internetowych. Raz zapamiętana kombinacja loginu i hasła dla witryny umożliwi nam natychmiastowy dostęp do jej zasobów.

Za i Przeciw: 1Password to wygoda w dostępie do poufnych informacji oraz możliwość odciążenia naszej pamięci. Program posiada możliwość synchronizacji z bratnią wersją programu na komputerach stacjonarnych Mac OS X oraz w wersji beta na system Windows (aplikacje dodatkowo płatne). Dzięki temu wszystkie zapamiętywane formularze w naszej przeglądarce internetowej lądują także w wersji iPhonowej programu. 1Password niestety nie jest najwygodniejszy w obsłudze. Brakuje szczególnie wsparcia dla tagów. Odczujemy to gdy nasza lista witryn internetowych z zapamiętanymi hasłami posiada kilkanaście pozycji, a my próbujemy odszukać tą właściwą. Trundo jednak o wygodniejszy sposób przeglądania stron zabezpieczonych hasłem, szczególnie, gdy nie mamy głowy do kodów.

Cena: 7,99 euro

Przemysław Marczyński

Więcej o: