Top 10 aplikacji do pracy na Androida

System operacyjny ze stajni Google może kojarzyć się przede wszystkim z rozrywką - setkami zabawnych aplikacji, których faktyczna użyteczność jest znikoma. Rzeczywistość zupełnie nie pokrywa się jednak z takim wyobrażeniem. Platforma stworzona przez koncern z Mountain View ma do zaoferowania całe zatrzęsienie ciekawych programów, które mogą uczynić pracę łatwiejszą i bardziej komfortową. Oto 10 najlepszych aplikacji biurowych, dostępnych na Androidzie.
OpenOffice Document Reader OpenOffice Document Reader fot. Android Market

OpenOffice Document Reader

Cena: darmowa

Czasy, kiedy wszystkie elektroniczne dokumenty były tworzone i przechowywane w formatach zgodnych z pakietem Microsoft Office dawno minęły. Przez ostatnie lata wielką popularność zdołał sobie wywalczyć chociażby biurowy zestaw aplikacji OpenOffice. W związku z tym, musimy liczyć się z kłopotami, które pojawią się, gdy ktoś wyśle nam plik w formacie niezgodnym z naszym oprogramowaniem. Na szczęście jest OpenOffice Document Reader.

Możliwości jakie daje aplikacja napisana przez Toma Tasche są bardzo skromne. Nie nastawiajcie się więc na to, że po pobraniu tego niewielkiego programu, nie będziecie potrzebowali już żadnego dodatkowego biurowego oprogramowania. OpenOffice Document Reader na chwilę obecną wspiera tylko i wyłącznie pliki w formatach .odt i .ods (dokumenty tekstowe oraz arkusze kalkulacyjne). Ponadto, nie można edytować ich treści. Pośród nielicznych funkcji znajduje się formatowanie i kopiowanie tekstu oraz przybliżanie obrazu. Nie jest to porażający wachlarz możliwości, ale i tak warto mieć do niego dostęp, ze względu na współpracę z plikami, których nie otworzymy nawet w kosztujących po kilkadziesiąt złotych pakietach biurowych.

Stocks Stocks fot. Android Market

Stocks

Cena: darmowa

Grywasz na giełdzie? Jeżeli tak, to z pewnością chciałbyś w każdej chwili trzymać rękę na rynkowym pulsie, by wiedzieć ile warte są akcje najróżniejszych firm. Szczególnie biorąc pod uwagę to, jak wiele dzieje się w światowej gospodarce w ostatnich latach, począwszy od wielkiego kryzysu, aż do niedawnego trzęsienia ziemi w Japonii. Wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie, dlatego warto mieć przy sobie coś takiego jak Stocks.

Niestety, podstawowym problemem aplikacji Stocks jest brak informacji pochodzących z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Jeżeli więc w swoich inwestycjach ograniczasz się tylko i wyłącznie do naszego podwórka, niestety nie zdołasz zrobić ze Stocks wielkiego. Jeśli jednak interesują cię też zagraniczne rynki, od Nowego Jorku aż po Tokio, to ta niewielka aplikacja powinna być w pełni zadowalająca. Nic nie kosztuje, a dzięki synchronizacji z serwisem Google Finance pozwala być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie papierów wartościowych. Program jest jednocześnie bardzo prosty w obsłudze, ale dostarcza też wielu istotnych, szczegółowych informacji i zawiera czytelne wykresy. Z Android Market można go pobrać za darmo, więc nie ma na co czekać.

Waluta Waluta fot. Android Market

Waluta

Cena: darmowa

Wiele osób równie chętnie co na giełdzie, "gra" również w kantorach. W związku z tym, poza indeksami giełdowymi, wypada też znać kursy walut z całego świata. Waluta od FXware przyda się nie tylko biznesmenom, ale również turystom. W końcu dobrze mieć przelicznik w kieszeni i być na bieżąco z aktualną wartością własnych pieniędzy.

FXware postarało się i zdołało upchnąć w bardzo małej aplikacji całkiem sporo przydatnych funkcji. Oczywiście główna i najważniejsza to przelicznik walut, śledzący ich wartość w czasie rzeczywistym. W bazie danych tej aplikacji znajduje się ponad 160 różnych walut. Dla każdej z nich program prowadzi rankingi oraz wykresy historyczne. Ponadto, Waluta została wzbogacona o skromny przewodnik turystyczny oraz kalkulator napiwków. W sam raz, jeżeli służbową delegację w odległym kraju zamierzamy umilić sobie wieczornym wypadem na miasto. Biorąc pod uwagę, iż aplikacja ta nic nie kosztuje, aż żal nie mieć jej w swojej bibliotece.

Spreadsheet Spreadsheet fot. Android Market

Spreadsheet

Cena: 13.90 zł

W biznesie chodzi przede wszystkim o pieniądze - niespecjalnie odkrywcze stwierdzenie, ale niewątpliwie prawdziwe. A jaki jest lepszy sposób na kontrolę wszystkich przewijających się przez ręce księgowych cyferek, niż ułożenie ich w przejrzysty sposób za pośrednictwem arkusza kalkulacyjnego? Nie zawsze jednak mamy czas i możliwości, by skorzystać z komputera z zainstalowanym Excelem. W związku z tym dobrze zainwestować w jego mobilny odpowiednik.

Spreadsheet napisany przez Byte Squared, znakomicie radzi sobie z plikami zapisanymi w popularnym formacie .xls. Jeżeli musisz błyskawicznie przejrzeć jakiś arkusz lub wprowadzić do niego niezbędne poprawki, to właśnie ta aplikacja przyjdzie ci z pomocą. Ponad setka dostępnych w programie funkcji sprawia, że można pozwolić sobie na naprawdę sporą ingerencję w zawartość dokumentów. Wyszukiwanie i sortowanie, dzielenie i łączenie komórek, formatowanie tekstu oraz wiele innych opcji to dla Spreadsheet drobnostka. Ponadto, aplikacja jest zintegrowana z różnymi klientami e-mail (i pocztą Gmail), tym samym pozwalając na szybki podgląd i wysyłanie otrzymanych arkuszy kalkulacyjnych. Niestety, taki luksus kosztuje prawie 14 złotych, ale biurowy software na Androida jeżeli nie jest darmowy, to na ogół jest dość drogi.

Phonebook 2.0 Phonebook 2.0 fot. Android Market

Phonebook 2.0

Cena: darmowa

Zarządzanie dziesiątkami, a nawet setkami kontaktów w smartfonie robi się coraz bardziej skomplikowane, zagmatwane i chaotyczne. Dlatego niezłym pomysłem jest zainstalowanie aplikacji, która pozwala łatwo i wygodnie operować komunikacyjną częścią naszego aparatu. Phonebook 2.0 to bardzo dobra alternatywa dla standardowej kombinacji wirtualnej książki telefonicznej, kalendarza, rejestru połączeń i społecznościowych wtyczek.

Choć pierwsze wersje aplikacji od Voxmobili budziły bardzo wiele zastrzeżeń i nie napawały optymizmem, to już Phonebook 2.0 dobrze wywiązuje się ze swojej roli - łatwego i przejrzystego menadżera kontaktów. Przypomina o urodzinach, posiada książkę adresową, wyświetla informacje o ostatnich połączeniach oraz wymienionych wiadomościach, zarówno w formie maili, jak i smsów. Ponadto przyporządkowuje zdjęcia do kontaktów i synchronizuje się z kilkoma popularnymi serwisami społecznościowymi: Facebookiem, Twitterem, MySpace oraz LinkedIn. To wszystko nie dość, że jest okraszone bardzo ładnym i przejrzystym interfejsem, to jeszcze udostępnione zupełnie za darmo. Bez wątpienia warto mieć tę wygodną aplikację pod ręką.

TripIt TripIt fot. Android Market

TripIt - Travel Organizer

Cena: darmowa

Praca w niektórych firmach wymaga bycia w ciągłym ruchu. Czasem wystarczy przejechać parę stacji pociągiem, innym razem wziąć taksówkę na drugi koniec miasta. Ale bywa też i tak, że w ciągu kilku dni trzeba odwiedzić trzy kontynenty. To wyzwanie tylko dla świetnie zorganizowanych osób, ale czasem i one mogą mieć problemy z ogarnięciem wszystkiego naraz w tak krótkim czasie. Wtedy z pomocą przychodzą aplikacje zapewniające pełną kontrolę nad kwestiami związanymi z podróżą.

Z pozoru ten program wygląda jak najzwyklejszy na świecie organizer lub odrobinę upiększony notatnik z funkcją przypominania. TripIt to jednak znacznie więcej. Cała moc tego programu drzemie w możliwości połączenia go z naszą skrzynką pocztową Gmail. Dzięki takiemu zabiegowi odczytuje on docierające do nas wiadomości związane z nadchodzącymi podróżami i układa odpowiednie plany. W związku z tym, całość odbywa się bez drukowania, nerwowego przeszukiwania skrzynki odbiorczej i zapisywania mniej lub bardziej istotnych detali. Wszystkim tym zajmuje się dla nas TripIt - Travel Organizer. Rezerwacje w samolotach, hotelach, restauracjach zapisane i wypunktowane w jednym miejscu - dla osób spędzających dużo czasu w służbowych delegacjach to nieoceniona pomoc. I w dodatku nie trzeba za nią nic płacić.

Cashbook - Expense Tracker Cashbook - Expense Tracker fot. Android Market

Cashbook - Expense Tracker

Cena: 14.53 zł

Księgowość to ciężki kawałek chleba. Pilnowanie wydatków, przychodów, podatków, dbanie o to, by nigdzie nie zginęła ani złotówka - stresujące i męczące czynności. Dlaczego więc odrobinę ich sobie nie ułatwić za pomocą niewielkiej, ale oferującej szeroki wachlarz możliwości aplikacji? Cashbook - Expense Tracker nada się do tego celu idealnie.

Prowadząc małą firmę często sami musimy się troszczyć o to, by w księgach wszystko było w należytym porządku. Firma Frank Android Software ma cały pakiet oprogramowania dla przedsiębiorców prowadzących działalność na niedużą skalę, a Cashbook to prawdopodobnie najlepsze, co ma do zaoferowania. W programie tym można zapisywać i przechowywać informacje na temat przeprowadzanych transakcji. Aplikacja nie tylko potrafi na bieżąco liczyć nasze ewentualne zyski lub straty, ale może też przygotować dzienne, tygodniowe lub miesięczne podsumowania zebranych danych w formie tekstu oraz diagramu. Stworzone przez Cashbook zestawienia da się również eksportować do formatów zgodnych z Excelem lub Quickenem i przesłać je na komputer. Program od Frank Android obsługuje 26 różnych walut (w tym także polskie złote), a ponadto oferuje możliwość prowadzenia kilku profili i zabezpieczenia ich hasłem.

VNC Viewer VNC Viewer fot. Android Market

VNC Viewer

Cena: 27.84 zł

Choć coraz rzadziej rozstajemy się z laptopem czy netbookiem, to mimo ich mobliności, mało kto bierze je ze sobą absolutnie wszędzie. W przeciwieństwie do telefonów komórkowych, z którymi raczej się nie rozstajemy. A co jeśli potrzebujemy dostępu do komputera, który zostawiliśmy w domu? Nie pozostaje nic innego, jak uruchomić VNC Viewer.

Zdalne sterowanie komputerem z drugiego końca świata jest szalenie wygodne i przydatne. A teraz, dzięki RealVNC, jest możliwe na maszynach działających w oparciu o platformę Android. Wystarczy zainstalować stosowne oprogramowanie na telefonie lub tablecie oraz interesującym nas pececie. Jeżeli mamy w danym miejscu możliwość skorzystania z Internetu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przejąć kontrolę nad domowym, czy firmowym komputerem. Dzięki VNC Viewer można uruchamiać programy, zmieniać ustawienia i kopiować tekst z jednego urządzenia na drugie. Co więcej, aplikacja jest kompatybilna ze wszystkimi najbardziej popularnymi systemami operacyjnymi: Windowsem, Linuksem oraz Mac OS X. RealVNC wysoko ceni efekty swojej pracy, ale możemy być pewni, iż VNC Viewer jest stuprocentowo wart tych niemal 30-tu złotych.

Documents To Go Documents To Go fot. Android Market

Documents To Go

Cena: 43.16 zł

Umowy, arkusze kalkulacyjne, prezentacje multimedialne to obecnie chleb powszedni dla osób pracujących przy komputerze. Bez umiejętności lub możliwości działania na plikach .doc, .xls, .pdf, czy .ppt na chwilę obecną ciężko poruszać się w "biurowym świecie". Documents To Go to natomiast najbardziej zaawansowany program do obsługi dokumentów z pakietu Microsoft Office dostępny na Androidzie.

Ludzie z firmy DataViz zaopatrzyli swoją aplikację we wszystko, czego tylko można zapragnąć, jeśli ma się zamiar korzystać z cyfrowych dokumentów w telefonie komórkowym. Documents To Go oferuje nie tylko opcję przeglądania, ale również niemal pełny dostęp do edycji oraz tworzenia zupełnie nowych plików zgodnych z Wordem i Excelem. Wiele można też zdziałać w temacie prezentacji multimedialnych, zrobionych za pomocą PowerPointa. Ponadto, w Documents To Go można otwierać PDF-y, korzystając przy tym z takich opcji jak zakładki oraz wyszukiwanie. Jakby tego było mało, aplikacja stworzona przez DataViz może zostać zsynchronizowana z naszym komputerem osobistym lub kontem Google, co z kolei umożliwi edycję plików zapisanych w serwisie Google Docs. DTG to zdecydowanie najdroższy program z całego rankingu, ale te 43 złote nie są wygórowaną kwotą dla osoby pracującej także na smartfonie.

Astrid Power Pack Astrid Power Pack fot. Android Market

Astrid Power Pack

Cena: 11.62 zł

Kalendarz przypominający o ważnych wydarzeniach, do tego lista zadań na dany dzień, najlepiej z możliwością nadawania im różnych priorytetów - taka kombinacja potrafi uratować życie. A nie ma na Androidzie lepszego mobilnego organizera niż Astrid. To prawdziwa "klasyka gatunku".

Wirtualny kalendarz to coś, co większość telefonów oferuje jako najbardziej podstawowe wyposażenie. Mimo tego, żaden z nich nie może się równać z tym, co stworzyła firma Astrid & Co. Przejrzyjcie pobieżnie dowolną listę najlepszych aplikacji na Androida ? ten prosty, ale bardzo funkcjonalny organizer prawdopodobnie znajdzie się na większości z nich i to w okolicach samego szczytu. Podstawowa wersja posiada opcje tworzenia przypomnień i list zadań oraz nadawania im wagi, sortowania według najróżniejszych kryteriów lub przypisywaniem tagów. Można pobrać ją za darmo. Jeżeli jednak zdecydujemy się wydać niecałe 12 złotych, dostaniemy Power Pack, wzbogacony o kilka dodatkowych funkcji. Najważniejsze z nich to głosowa obsługa programu razem z powtarzającymi po nas przypomnieniami oraz duże widżety, czyniące obsługę jeszcze bardziej wygodną i przejrzystą. Produkcja obowiązkowa.

Więcej o: