Nie tylko Skype - kogo jeszcze przejął Microsoft?

Kilka chwil temu, Microsoft potwierdził, że za 8,5 miliarda dolarów, przejmie firmę Skype. Jest to jednak tylko jedno z wielu - często bardzo drogich - przejęć przeprowadzonych przez amerykańską korporację. Oczywiście to dzisiejsza operacja przechodzi do historii, gdyż jest najdroższym przejęciem w dziejach Microsoftu. Korporacja jest jednak znana z tego, że potrafi wydać setki milionów dolarów na interesującą ją firmę. Zdarzało się jednak, że nie były to mądrze zainwestowane pieniądze. Dowiesz się w kogo jeszcze, w ostatnich latach inwestował Microsoft.
Ray Ozzie Ray Ozzie fot. Wikimedia

Groove - Ray Ozzie

Przypadek firmy Groove jest bardzo ciekawy z tego powodu, że Microsoft nie ukrywał, iż przejmuje ją z powodu jednego człowieka. Był nim Ray Ozzie, który po przejściu do amerykańskiej korporacji objął stanowisko Głównego Architekta Software'u. Wcześniej był nim sam Bill Gates. Przygoda Ozziego z Microsoftem skończyła się jednak w ostatnim dniu zeszłego roku. Przejęcie kosztowało amerykańskiego giganta 171 milionów dolarów.

Massive zostało przejęte za 280 milionów dolarów Massive zostało przejęte za 280 milionów dolarów fot. Wikimedia

Massive

Firma Massive miała zrewolucjonizować świat płatnych reklam w grach wideo. Niestety, do tej pory ani jej ani nikomu innemu nie udało się tego dokonać. Marzenia o podboju kolejnej części rynku kosztowały Microsoft 280 milionów dolarów. Działalność przejętej firmy została zakończona w zeszłym roku.

Microsoft zapłacił za Rare aż 375 milionów dolarów Microsoft zapłacił za Rare aż 375 milionów dolarów fot. rare.co.uk

Rare

Kolejna firma związana ze światem elektronicznej rozrywki. Rare to twórcy bardzo ciepło przyjętych produkcji, takich jak Donkey Kong Country, GoldenEye 007 czy serii Perfect Dark. Pod skrzydłami Microsoftu, nie udało im się jednak napisać żadnego wielkiego hitu, choć przejęcie firmy kosztowało amerykańską korporację aż 375 milionów dolarów. Trzeba jednak zaznaczyć, że Rare stworzyło jedną z najbardziej popularnych gier wykorzystujących możliwości innowacyjnego kontrolera Kinect - Kinect Sports.

Od 400 do 500 mln. dolarów - tyle Microsoft zapłacił za Hotmaila Od 400 do 500 mln. dolarów - tyle Microsoft zapłacił za Hotmaila fot. Hotmail

Hotmail

Jedna z najbardziej znanych usług umożliwiających założenie własnej skrzynki emailowej. Jej przejęcie kosztowało Microsoft od 400 do 500 milionów dolarów. Korporacja twierdzi, że do tej pory nie zarabia na Hotmailu, który zamiast tego służy jej do kierowania internautów między innymi do wyszukiwarki Bing.

Microsoft Kin Microsoft Kin fot. Microsoft

Danger

Firma, którą Microsoft przejął za pół miliarda dolarów. Jej pracownicy mieli rozwinąć dział telefonii komórkowej amerykańskiego giganta. Ostatecznie jednak, ich praca zaowocowała powstanie telefonu Kin. To słynny produkt, który ze sprzedaży wycofano zaledwie dwa miesiące po jego premierze.

TellMe kupione za ponad 800 milionów dolarów TellMe kupione za ponad 800 milionów dolarów fot. Microsoft

Tellme

Tellme oferuje między innymi rozwiązania telekomunikacyjne, które umożliwiają prowadzenie telefonicznego działu obsługi klienta w takich firmach jak Merrill Lynch czy American Airlines. Część opracowanych przez nią technologii została wykorzystana przy pracach nad kontrolerem Kinect. Choć do tej pory nie wiadomo ile ostateczne Microsoft zapłacił za tę firmę, to mówi się, że była to kwota większa niż 800 milionów dolarów.

Ponad miliard dolarów za przejęcie firmy? Microsft ma na to pieniądze Ponad miliard dolarów za przejęcie firmy? Microsft ma na to pieniądze fot. Wikimedia

FAST Search & Transfer

Norweska firma otwierająca listę naprawdę dużych inwestycji Microsoftu. W 2008 roku korporacja zapłaciła za nią 1,2 mld. dolarów. FAST zajmuje się technologiami umożliwiającymi wyszukiwanie danych. Zatrudnione przez nią osoby rozwijają także Microsoft SharePoint.

Za Navision zapłacono aż 1,45 mld. dolarów Za Navision zapłacono aż 1,45 mld. dolarów fot. Microsoft

Navision

Kolejna firma z Europy, która kosztowała Microsoft mnóstwo pieniędzy. Amerykanie zapłacili za Navision aż 1,45 mld. dolarów. Firma zajmowała się tworzeniem oprogramowania dla księgowych i kadry zarządzającej w dużych firmach. Dziś jest częścią działu rozwiązań biznesowych w Microsofcie.

aQuantive - przed przejęciem Skype'a, była to najdroższa firma kupiona przez Microsoft aQuantive - przed przejęciem Skype'a, była to najdroższa firma kupiona przez Microsoft fot. Microsoft

aQuantive

Aż do dziś, aQuantive była firmą, za którą Microsoft zapłacił najwięcej pieniędzy w swojej historii. I choć Skype był droższy, to kwota 6 mld. dolarów, które wydano na aQuantive na pewno robi wrażenie. Firma zajmowała się tworzeniem produktów dla reklamodawców i wydawców. Została przejęta w 2007 roku. Co ciekawe, Microsoft zdecydował się na jej kupienie, by nie wpadła w ręce innego giganta - Yahoo.

Więcej o: