10 aplikacji niezbędnych na festiwalach

Już możemy spokojnie powiedzieć, że lato ruszyło pełną parą. Najlepszym tego dowodem są festiwale, które w całej Europie zaczynają żyć swoim rytmem. Również w Polsce ta forma spędzania wolnego czasu zdobywa ogromną rzeszę zwolenników. Nie pozostajemy obojętni na ten fakt i przedstawiamy aplikacje, jakie każdy wybierający się na takie wydarzenie powinien mieć zainstalowane w swoim iPhone. Począwszy od planowania wyjazdu, po możliwość zachowania wspomnień z doznań artystycznych. To wszystko możecie umieścić w swoim telefonie.
Songkick Songkick Fot. Apple

Gdzie zagra Twój ulubiony artysta? - Songkick Concerts

Co: Ciekaw jestem jak szukasz koncertów swoich ulubionych wykonawców? Wertujesz zapewne strony internetowe i dowiadujesz się od znajomych, kto i kiedy rozpoczyna trasę koncertową. Songkick Concerts zmieni całkowicie podejście do tego tematu. Program najpierw zeskanuje wykonawców jakich mamy w bibliotece muzycznej. Na tej podstawie stworzy listę artystów, których będziemy mogli śledzić i na bieżąco dowiadywać się gdzie zagrają koncerty. Bardzo dobrze działa monitorowanie wybranych miast. Szybko sprawdzimy jakie wydarzenia muzyczne będą się odbywać dowolnym mieście świata.

Za i Przeciw: Program jest fantastyczny. Doskonale współgra z polskimi wykonawcami oraz imprezami organizowanymi w większych miastach. Bardzo łatwo możemy dodać do swojej listy koncertów nowe wydarzenia, co pozwoli nam układać plany na kolejne spotkania z artystami. Minus, to brak działania aplikacji w pozycji horyzontalnej, co utrudnia wpisywanie tekstu i przeglądania zintegrowanej witryny usługi Songkick. Niestety, nie można wprost z aplikacji nabyć biletów na wybrane koncerty. Oprócz tych dwóch niedomagań, program idealnie nadaje się do śledzenia wydarzeń muzycznych.

Cena: darmowy

Festiwal Sztuki Żydowskiej Festiwal Sztuki Żydowskiej Fot. Apple

Jak najlepiej przeżyć festiwal- Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Co: W Polsce mamy już kilka festiwali światowego kalibru. Warto wspomnieć chociażby o Openerze czy Festiwalu Sztuki Żydowskiej, które już zaczęły gromadzić ludzi w Gdyni i Krakowie. Programy zawierają pełną listę spektakli, koncertów i innych wydarzeń, które odbywać się będą w ramach tych spotkań kulturalnych. Dzięki programom znajdziemy również bliższe informacje o wykonawcach, godzinach oraz cenach biletów na koncerty. Do tego bardzo ładnie został wkomponowany system nawigacji, pokazujący co i gdzie znajduje się na mapach miast. Korzystając z tej funkcji dotrzemy bez problemów na miejsce odbywającej się imprezy.

Za i Przeciw: Do samych aplikacji nie można mieć żadnych obiekcji. Świetnie spełnią swoją rolę informującą i pomogą w wybraniu najbardziej interesujących nas wydarzeń z całego worka rozmaitości jakie przygotowali dla nas organizatorzy. Osobiście szkoda, że jedynie dwa festiwale pokusiły się o stworzenie takich przewodników. Mam nadzieję, że z czasem będzie pojawiać się więcej tego typu produkcji.

Cena: darmowy

World Festival Guide World Festival Guide Fot. Apple

Na koncerty za granicę - World Festival Guide

Co: A może wybrać się na koncert gdzieś dalej? Wciąż nasi zachodni sąsiedzi mogą poszczycić się większą ilością tego typu imprez. Program World Festival Guide posiada w swojej bazie informacje o 160 festiwalach na całym świecie. Dokładne opisy dodatkowo ubogacone zdjęciami prezentują doskonale klimat jaki czeka nas na miejscu imprezy. W profilu każdego z festiwali odnajdziemy informację o dacie oraz kosztach jakie musimy ponieść. Program pozwala na filtrowanie wydarzeń. Skorzystamy zatem z wyszukiwania po konkretnym regionie świata lub skupimy się na imprezach tylko filmowych lub muzycznych. Wszystko po to, żeby łatwo można odnaleźć festiwal, który może nas zainteresować.

Za i Przeciw: Program jest przejrzysty i bogaty w informację. Nie wiem jednak, czy zawiera on wszystkie kulturalne wydarzenia, jakie się odbywają. Wątpię w to mocno. Sugeruje się faktem, że żaden festiwal z polski nie znalazł się w bazie aplikacji. Jeśli planujecie wybrać się gdzieś dalej, żeby spędzić z ludźmi czas na odkrywaniu muzycznych przyjemności, na pewno warto mieć przy sobie ten przewodnik.

Cena: 2,39Euro

DB Navigator DB Navigator Fot. Apple

Rozkład jazdy pociągiem - DB Navigator

Co: Podejmując decyzję o sposobie dotarcia na koncert często decydujemy się na skorzystanie z sieci pociągów. Komfort takiej podróży z roku a rok jest coraz większy, a my w czasie jazdy możemy ze znajomymi oddać się innym przyjemnością niż baczne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Kluczem jednak do wygodnej podróży jest poznanie rozkładu jazdy. Nikt nie lubi bezczynnie wyczekiwać na przybycie pociągu. Żeby uniknąć takiej sytuacji warto sięgnąć po DB Navigator. Program sam określa naszą pozycję pokazuje na jakim jesteśmy dworcu lub pokaże, gdzie najbliżej skorzystamy z usług kolei. Oczywiście sami również możemy wprowadzić miejsce docelowe i początek podróży. Co więcej, wybierając stację kolejową sprawdzimy odjazdy i przyjazdy wszystkich pociągów. Na koniec dodano opcję tworzenia listy ulubionych połączeń, dzięki którym będziemy mieli możliwość szybko sprawdzić najczęściej używane przez nas rozkładów jazdy.

Za i Przeciw: Program poprawnie przedstawia wyniki połączeń sieci PKP w Polsce. Mamy precyzyjnie określone godziny odjazdów jak i czasu podróży razem z liczbą przesiadek. Na pewno jest to jeden z łatwiejszych sposób wyszukiwania rozkładów jazy kolei, a przy okazji przejrzyście zaprojektowany. Warto spróbować jak działa, szczególnie, że jest za darmo i oszczędzi nam niepotrzebnych nerwów czekając na przybycie pociągu.

Cena: Darmowy

Diptic Diptic Fot. Apple

Opowiedz swoją historię - Diptic

Co: Zawsze chcemy zatrzymać najlepsze chwile, dlatego tak kochamy fotografie, gdzie uwieczniamy najbliższych. Również te momenty, gdzie razem z przyjaciółmi cieszymy się klimatem otaczających nas dźwięków, warto uwiecznić na karcie aparatu? lub telefonu. Diptic obok wykonywania fotografii pozwoli przygotować ładnie wyglądający szablon z najciekawszych ujęć. Do wyboru mamy 19 układów, które będą ubogacać naszą stronę na Facebooku czy Twitterze. Cały proces twórczy to zaledwie kilka kroków, które będziemy mogli podjąć, aby upiększyć nasz obraz. Poprawę kontrastu, jasności czy nasycenia kolorów wykonamy jednym dotknięciem ekranu iPhone`a.

Za i Przeciw: Diptic to bardzo ciekawie zrealizowany pomysł na zatrzymanie chwil, które są dla nas ważne. Dzięki gotowym wzorom, będziemy mogli szybko przygotować dobrze wyglądającą prezentację. Ostateczny efekt jaki otrzymamy na pewno nas zaskoczy. Tym bardziej, że cały obrazek powstaje na ekranie aparatu telefonicznego.

Cena: 1,59 Euro

Sound Hound Sound Hound Fot. Apple

Rozpoznaj dźwięki - SoundHoud

Co: Festiwale to imprezy gdzie występuje wielu artystów. Często nie znamy ich wcale, a może kiedyś zasłyszeliśmy jedynie utwór w radio. Gdy z głośników estradowych zaczyna wydobywać się muzyka, a pierwsze dźwięki skupiają naszą uwagę coraz mocniej na wykonawcy może nastąpić bardzo trapiące uczucie ? "skąd ja to znam". Myśl ta zacznie nurtować tak bardzo, że jedyne co będziemy mogli zrobić to uruchomić aplikację SoundHoud. Program ma jeden cel, rozpoznać po dźwiękach wpadających do mikrofonu iPhone'a, kto jest wykonawcą utworu. Efektem takiej próby jest doskonale trafiona odpowiedź, która wyświetli się na ekranie telefonu.

Za i Przeciw: Trzeba powiedzieć, że współczynnik prawidłowych trafień jest bardzo duży. Program rozpoznaje artystów na podstawie odgrywanych utworów. Możemy również sami spróbować zanucić coś do telefonu, jednak wymagany jest wówczas minimalny talent muzyczny. W przypadku artystów zagranicznych, aplikacja pomyliła się może raz czy dwa. Trochę gorzej wypadło odgadywanie polskich wykonawców, (szczególnie starszych albumów). Dla uzupełnienia informacji, SoundHoud pobierze nam zdjęcie okładki oraz pozwoli zapoznać się z tekstami piosenek. Program naprawdę zadziwia. Polecam.

Cena: 5,49Euro (dostępna wersja darmowa z reklamami)

Dynno Share Video Dynno Share Video Fot. Apple

Dziel się nagranymi filmami - Dynno Share Video

Co: Lubimy fotografię ale nie jest ona w stanie oddać wszystkiego. Dlatego serwis YouTube zdobył tak ogromną popularność. Teraz każdy z nas będzie mógł błyskawicznie nagrać i opublikować ciekawy film nagrany telefonem. Dzięki darmowej aplikacji Dynno Share Video wykonamy tę czynność bez żadnych kłopotów. Program tak naprawdę posiada tylko dwie funkcje: nagrywania i dzielenia się filmem. Jednym przyciskiem rozpoczniemy rejestrowanie obrazu. Zostaje on zapisany w teczce z filmami i pojawi się na liście plików wideo. Nie mamy żadnych narzędzi edycyjnych, jedynie możliwość podglądu i publikacji filmu na łamach Twittera, Facebooka i YouTube.

Za i Przeciw: Program jest prosty w obsłudze, a nawet trzeba powiedzieć, że zbyt skąpo odziany w funkcje. Dla części z nas może okazać się to większym plusem, ale bardziej wymagający użytkownicy będą mieli niedosyt. Na koncercie jednak, nikt nie będzie chciał obrabiać materiału wideo i go później publikować. Tutaj liczy się chwila i szybka reakcja na to co się wokół nas dzieje. Dlatego właśnie Dynno Share Video, jest świetnym rozwiązaniem do nagrywania i błyskawicznego publikowania filmów w sieci.

Cena: darmowy

Find My iPhone Find My iPhone Fot. Apple

Znajdź iPhone'a - Find My iPhone

Co: Gdy muzyka tętni w uszach, a rytm porywa do tańca bardzo łatwo jest zgubić to co nosimy w kieszeniach. Efektem czego jest nieudolna próba odnalezienia telefonu i zbyt duża dawka nerwów. Find My iPhone jest aplikacją współpracującą z usługą o tej samej nazwie. Apple wyposażył wszystkie swoje telefony w możliwość szybkiego odnalezienia swoich aparatów oraz zabezpieczenia ich przez osoby nieupoważnione. W łatwy sposób program namierzy i wskaże na mapie miejsce przebywania iPhone'a. Jeśli będziemy przeczuwać, że telefon został skradziony, możemy zdalnie zablokować do niego dostęp oraz wysłać informację tekstową, która wyświetli się na ekranie. W ostateczności wydamy polecenie usunięcia wszystkich prywatnych danych zapisanych w iPhonie.

Za i Przeciw: W kwestii bezpieczeństwa rozwiązanie Find My iPhone nie ma sobie równych. Łatwo odszukamy nasz aparat zarówno z innego telefonu Apple jak również poprzez witrynę internetową www.me.com. Do tego dochodzą możliwości ingerencji w nasz telefon na odległość. Gdy dodamy do tego cenę, którą musimy zapłacić za to rozwiązanie (0 złotych), nikogo nie będzie trzeba przekonywać, aby w ten sposób zabezpieczyć swój telefon. Miejmy jedynie nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli skorzystać dobrodziejstw tego programu.

Cena: Darmowy

Celsius Celsius Fot. Apple

Sprawdź temperaturę za oknem - Celsius

Co: Program szczególnie ważny, jeśli imprezy będą odbywać się na otwartym powietrzu. Warto być przygotowanym na każdą niespodziankę, a pogoda lubi je robić chyba najczęściej. Dlatego program Celsius będzie doskonały wyznacznikiem tego, co należy ze sobą zabrać oraz jak się ubrać wychodząc na spotkanie ulubionego zespołu. Celsius sam rozpozna gdzie się znajdujemy i poda aktualną prognozę na siedem najbliższych dni. Wybierając jeden z dni tygodnia dostaniemy bardzo precyzyjne dane począwszy od ciśnienia i wilgotności po godzinę zachodu i wschodu słońca oraz kierunek wiatru. Jeśli będziemy ciekawi jak prezentuje się rozkład chmur, możemy skorzystać z opcji Cloud Radar pokazujący jak przemieszczają się obłoki nad Europą. Bardzo miłym dodatkiem jest wyświetlana temperatura na ikonie aplikacji, dzięki czemu nie musimy uruchamiać programu, aby dowiedzieć się, co będzie nas czekać na dworze.

Za i Przeciw: Program jest bardzo ładnie zaprojektowany i niesie dużą ilość wiedzy o pogodzie. Również aktywna ikona aplikacji wyświetlająca temperaturę jest ciekawym dodatkiem. Jedyne co może przeszkadzać, to częściowe tłumaczenie programu na język polski. Reszta naprawdę bez zarzutów.

Cena: 0,79Euro

Talking Pictures Talking Pictures Fot. Apple

Słownik, bo nie każdy jest poliglotą - TalkinPics

Co: Oczywiście najlepiej znać język obcy i komunikować się bez żadnych barier. Co jednak zrobić jeśli nie jesteśmy poliglotami i nauka idzie nam jak po grudzie, a za chwilę czeka nas wyprawa na koncerty do Włoch, Niemiec czy Hiszpanii? Nigdy przecież nie wiadomo, gdzie uda nam się pojawić i jakie miejsca będziemy odwiedzać. W tej sytuacji świetnie sprawdzi się słownik "uniwersalny". Niezależnie w jakim kraju się znajdziemy, będziemy mogli liczyć na jego pomoc. A wszystko to z prostej przyczyny, bilety, napoje czy stacja metra wygląda wszędzie bardzo podobnie. TalkinPics to nic innego jak słownik obrazkowy. Wystarczy wskazać rysunek, wspomóc się delikatną gestykulacją i praktycznie wszystko będziemy mogli zrobić. Podzielone na sześć kategorii ikony pomogą w dotarciu na miejsce, wynajęciu pokoju lub podczas wyprawy na zakupy.

Za i Przeciw: Dobrze mieć przy sobie aplikację, która praktycznie w każdych warunkach pomoże nam w komunikacji. Obrazki są wyraźne i ładnie namalowane. Chwali się pomysł podziału na kategorię, dzięki czemu znacznie łatwiej będziemy mogli odnaleźć interesujący nas rysunek podczas konwersacji. Mile bym widział w kolejnej wersji możliwość przygotowania listy obrazków, z której chciałbym skorzystać podczas zakupu biletu lub innej rozmowy. W chwilach nerwowego poszukiwania obrazków, byłaby to ogromnie doceniona prze zemnie funkcja.

Cena: 0,79Euro

Przemysław Marczyński

Więcej o: