Dell Inspiron Duo - hybryda netbooka i tabletu

Dell Inspiron Duo to netbook z obrotowym ekranem. Hybryda. W zależności od kaprysu można z niego korzystać jako z komputera lub tabletu.
Dell Inspiron Duo Dell Inspiron Duo Fot. Łukasz Cichy

Dell Inspiron Duo - o czym piszemy?

Dell Inspiron Duo to hybryda działająca pod kontrolą Windows 7 Home Premium. Wewnątrz znajduje się dwurdzeniowy procesor Intel Atom N550, taktowany zegarem 1,5 GHz. Lekki, wydajny, efektowny. Z systemem operacyjnym, który jest jednocześnie jego zaletą i wadą.

Specyfikacja techniczna Dell Inspiron Duo
System operacyjny Windows 7 Home Premium
Procesor Dwurdzeniowy Intel Atom N550 1,5 GHz
RAM 2GB
Dysk twardy do 320 GB
Wyświetlacz 10,1", 1366 x 768
Bateria 4-komorowa, do 4 h życia
Łączność Wi-Fi, Bluetooth
Wymiary 285 x 26,2 x 194,5 mm
Waga 1,54 kg
Dell Inspiron Duo Dell Inspiron Duo Fot. Łukasz Cichy

Dell Inspiron Duo - co nam się podobało

Wygląd - jako netbook komputer może nie robi oszałamiającego wrażenia. Ale można go przecież przekształcić w tablet! Sam proces "przemiany" zwraca uwagę. W mowie potocznej stwierdzilibyśmy, że dodaje +10 do atencji. Oficjalnie stwierdzimy tylko, że przekręcanie ekranu do postaci tabletu jest po prostu efektowne.

Wydajność - zawsze chwaliliśmy dwurdzeniowe procesory w netbookach i chwalić je będziemy do czasu wprowadzenia układów czterordzeniowych. Netbooki w których stosuje się procesor Intel Atom nie są, jak wiadomo, szczytem możliwości przetwarzania danych. Ale dwa rdzenie sprawiają, że praca staje się płynniejsza, a przeglądarka nie zawiesza się na elementach flashowych.

"Konsumpcja treści" na tablecie - pod pojęciem tym znajduje się przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów, proste rozrywki. Czytanie, przeglądanie Sieci,  Do tego możliwość przekształcenia komputera w netbooka daje komfort psychiczny, że na samej konsumpcji treści nie musi się kończyć, w każdej chwili można odwrócić ekran i przystąpić do tworzenia.

Dell Inspiron Duo Dell Inspiron Duo Fot. Łukasz Cichy

Dell Inspiron Duo - co nam się nie podobało

Klawiatura ekranowa - jeśli mieliście już do czynienia z tabletami to wiecie, że gdy chcecie coś napisać na dole ekranu pojawia się klawiatura dostosowana szerokością do rozmiarów urządzenia. Nie w tym wypadku. Jeśli przekształcicie Dell Inspiron Duo w tablet i otworzycie dokument, to na dole ekranu pojawia się... klawiatura ekranowa znana z każdego Windowsa. Ma trochę większe wymiary, ale nie dostosowuje się do szerokości ekranu i zawsze zachowuje stały rozmiar. Klawisze są niewielkie, między poszczególnymi przyciskami są małe odstępy, zatem trafienie w odpowiedni wymaga skupienia, albo pisania dwoma palcami wskazującymi. Nic przyjemnego.

Windows 7 na tablecie - od zawsze uważaliśmy, że Windows 7 nie jest idealnym systemem operacyjnym dla tabletów. Świetne jest to, że możemy korzystać ze wszystkich windowsowych narzędzi, ale Win 7 po prostu nie jest dostosowany do obsługi dotykiem. Uruchomienie programu czy zamknięcie okna wymaga precyzyjnego trafienia "kursorem" w przycisk Start (wykonalne) lub w mały "X" (wyzwanie). Rozwiązaniem optymalnym byłoby zastosowanie dwóch systemów operacyjnych - Windows 7 w netbooku i na przykład Androida w wersji tabletowej.

Czas życia na bateriach - wynosi mniej więcej 4 godziny. Trzeba przyznać, że nie jest to rekord świata. Inne urządzenia (zarówno netbooki jak i tablety) mogą działać bez konieczności ładowania od 6 do 10 godzin.

Dell Inspiron Duo Dell Inspiron Duo Fot. Łukasz Cichy

Dell Inspiron Duo - wątpliwości

Klawiatura fizyczna - jest to klawiatura tzw. wyspowa. Jednak jak na netbooka przystało, rozmiary urządzenia wymusiły zmniejszenie klawiatury, więc korzystanie z niej wymaga treningu. Długiego treningu. W końcu do układu klawiszy można się przyzwyczaić, ale "w końcu" można przyzwyczaić się do wszystkiego.

Wejścia USB - wszystkie wejścia są chronione specjalnymi zaślepkami. Chęć ochrony przed kurzem i zanieczyszczeniami to słuszna inicjatywa, ale pojawiają się problemy gdy usiłujemy podpiąć pendrive'a o nietypowych kształtach (na przykład karty płatniczej).

Dell Inspiron Duo Dell Inspiron Duo Fot. Łukasz Cichy

Dell Inspiron Duo - kupujemy?

Dell Inspiron Duo kosztuje ok. 2 500 złotych. W tej cenie otrzymujemy netbooka z możliwością przekształcenia w tablet. Uruchomimy na nim wszystkie aplikacje windowsowe, ale będzie nas to kosztowało sporo nerwów. Czy warto więc kupować hybrydę Dell Inspiron Duo?

Tak, jeśli:

- Wasza praca wymaga mobilności i korzystania z popularnych programów

- zależy Wam zarówno na możliwości konsumpcji jak i tworzenia treści

- szukacie netbooka wyróżniającego się wyglądem

Nie, jeśli:

- oczekujecie że bateria netbooka "wytrzyma" długie podróże

- Szukacie wygodnego w obsłudze tabletu

- dużo piszecie na klawiaturze.

Gdy myślę o możliwościach wykorzystania tego konkretnego Della, to przychodzi mi do głowy zastosowanie biznesowe. Dla "zwykłego użytkownika" obsługa Windows 7 za pomocą dotyku może być zbyt niewygodna.

Więcej o: