Oko w oko z super-routerem

Dzięki uprzejmości firmy Cisco Linksys otrzymaliśmy do testów router domowy Cisco Linksys E4200. Już pierwsze wzmianki o nim przyciągnęły naszą uwagę, teraz mogliśmy się z nim zapoznać bezpośrednio.
Router Cisco Linksys E4200 na kartce A4. Router Cisco Linksys E4200 na kartce A4. Fot. Janusz A. Urbanowicz / Technologie.Gazeta.pl

Co to jest?

E4200 to domowy router sieci WiFi, czyli urządzenie rozprowadzające połączenie internetowe w domowej sieci komputerowej. Elementy nowoczesnego domowego centrum rozrywki - konsola do gier, inteligentne telewizory, czy tablety i smartfony - wymagają podłączenia do Internetu, kablem Ethernet lub radiową siecią WiFi (802.11 a/b/g/n). E4200 ma być centralnym węzłem takiej sieci, odpowiadającym za utrzymanie i zabezpieczenie łączności.

 

Dane techniczne

 

Urządzenie: Cisco Linksys E4200

Protokoły radiowe: 802.11 warianty a, b, g i n.

Anteny: 6 wbudowanych, działających jednocześnie jako nadawcze i odbiorcze (tryb MIMO)

Częstotliwości nadajników: 2,4 i 5 GHz

Porty kablowe: 4 porty Ethernet 10/100/1000 megabitów, port do podłączenia uplinku.

Liczba klientów radiowych: 50 w sieci głównej (możliwość zmiany w ustawieniach), 10 w sieci gościnnej.

Zarządzanie: panel administracyjny dostępny z przeglądarki, oprogramowanie Cisco Connect dla Windows i Mac OS X, konfiguracja za pomocą WiFi Protected Setup.

Inne funkcje: udostępnianie woluminów dyskowych jako udział SMB, DLNA i FTP, priorytetyzacja ruchu dla aplikacji multimedialnych, przepusty dla połączeń VPN, zapora sieciowa (firewall).

Router Cisco Linksys E4200 - porty. Router Cisco Linksys E4200 - porty. Fot. Janusz A. Urbanowicz / Technologie.Gazeta.pl

Co nam się podobało?

Wygląd routera zrobił na mnie duże wrażenie. Poprzednie serie urządzeń Linksysa miały kanciaste niebieskie obudowy z wystającymi czarnymi antenami, które najlepiej schować za szafą, albo nad podwieszanym sufitem. E4200 jest płaską muszlą, którą bez wstydu można postawić obok konsoli i telewizora.

Prostota obsługi - dołączone oprogramowanie Cisco Connect sprawnie przeprowadzi domowego użytkownika przez podłączenie i konfigurację urządzenia i typowej domowej sieci. Program też samodzielnie łączy się z witryną Cisco, w celu sprawdzenia czy są dostępne aktualizacje oprogramowania routera i jeśli tak jest, przeprowadza aktualizację.

Duże możliwości - jak na domowe urządzenie E4200 ma bogate menu konfiguracyjne. Można osobno zdefiniować dostęp do seci radiowych w pasmach 2,4 i 5GHz, statycznie definiować trasy sieciowe, czy udostępnić dysk USB  jako zasób Windows i serwer DLNA.

Szybka sieć kablowa i WiFi - producent deklaruje maksymalną prędkość transmisji 450 megabitów dla urządzeń łączących się przez radio na 5GHz (802.11 a i n), a 300 dla urządzeń łączących się na 2,4GHz - to sto razy więcej niż domowe łącze internetowe. Połączenia kablowe mają wydajność jednego gigabita na sekundę, a nie mamy w redakcji komputerów, którymi można takie łącze wysycić aby sprawdzić "ile można wyciągnąć maksymalnie".

Oprogramowanie Cisco Connect - instrukcje podłączenia. Oprogramowanie Cisco Connect - instrukcje podłączenia. Fot. Cisco Systems

Co nam się nie podobało?

Oprogramowanie Cisco Connect instaluje się bez pytania. Rażące jest to zwłaszcza na komputerach Mac, gdzie żadne oprogramowanie nie instaluje się samodzielnie, zawsze w gestii użytkownika pozostaje przeciągnięcie ikonki programu do folderu Aplikacji. Problemem może to stać się też wtedy, kiedy wkładamy płytę do napędu w celu przejrzenia dokumentacji, a nie instalacji oprogramowania (na przykład na innym komputerze niż zarządzający routerem).

Niestabilne wbudowane oprogramowanie - podczas konfigurowania funkcji udostępniania dysku USB, oprogramowanie routera zawiesiło się i aby odzyskać na nim kontrolę, trzeba było zresetować całe urządzenie.

Brak uchwytów na śruby, czyli tak zwanych "dziurek", dzięki którym można umocować router na ścianie bądź suficie. Dziurki takie mają inne modele routerów z serii E, ale E4200 musi stać na płaskiej powierzchni.

Cisco Connect raportuje sukces. Cisco Connect raportuje sukces. Fot. Janusz A. Urbanowicz / Technologie.Gazeta.pl

Nie wiemy co myśleć...

Router nie ma obsługi IPv6. Rozwój internetu spowodował, że w obowiązującym protokole internetowym (języku, którym porozumiewają się połączone komputery) wyczerpały się dostępne adresy. Obecny protokół w wersji 4 (IPv4) ma być więc w najbliższej przyszłości zastąpiony protokołem w wersji 6 (IPv6). Wiadomo o tym od lat, jednak oprogramowanie routera nie ma żadnego wsparcia dla IPv6, w dokumentacji nie ma też żadnej wzmianki o tym czy takie wsparcie ma się pojawić.

Linksys E4200 - opakowanie. Linksys E4200 - opakowanie. Fot. Janusz A. Urbanowicz / Technologie.Gazeta.pl

Kupujemy?

Cisco to pionier konstrukcji i produkcji profesjonalnego osprzętu sieciowego. Kupili Linksysa, aby zdobyć przyczółek w naszych domach i to się udało, E4200 to bardzo udany produkt. W Polsce E4200 można kupić za 560-600 złotych. To dość wygórowana cena, ale w tej serii są też tańsze urządzenia, o niewiele mniejszych możliwościach. Czy warto go kupić?

Tak, jeśli:

 

- chcemy mieć "luksusowy" router o dużych możliwościach, profesjonalnej marki;

- mamy dużo urządzeń multimedialnych między którymi będziemy przesyłać muzykę i wideo;

- domowe urządzenia wspierają standard szybkiej sieci 802.11n.

Nie jeśli:

 

- chcemy podłączyć kilka urządzeń do sieci jak najtańszym kosztem;

- domowe urządzenia WiFi pracują w standardach 802.11b i g;

- nasza domowa sieć wykorzystuje protokół IPv6.

 

Na ścianie za moim biurkiem wisi biały okrągły Airport Extreme o bardzo podobnych możliwościach i nie jest łatwo mnie zachwycić jeszcze jednym routerem. Jednak E4200 zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie i z chęcią włączyłbym go do swojej sieci.

 

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: