Kończy się bateria w telefonie. Jak się ratować?

Do końca dnia pozostała jeszcze godzina, czy dwie, a bateria telefonu już ma tylko resztki energii. Co zrobić, by trzymała dłużej?
Bateria EBB-U10 Bateria EBB-U10 fot. Samsung

Dodatkowa bateria

Zewnętrzna bateria to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób, choć nie zawsze najwygodniejszy. Dostępne są różne modele, przeznaczone do różnych telefonów. Warto poszukać, czy do waszego takiej nie ma. Potrafią przedłużyć działanie telefonu nawet dwukrotnie, choć w przypadku smatfonów zwykle jest to 5-8 dodatkowych godzin.

Do niektórych telefonów można je dokupić w formie obudowy na tył (jak widoczna wyżej do Samsung Galaxy S). Co prawda pogrubiają nieco komórkę i dodają jej wagi, ale da się go normalnie używać. Inne są mniej estetyczne - mają kształt prostopadłościanu doczepianego na dole telefonu - pozwolą jednak na wykonanie kilku połączeń w krytycznym momencie.

Czasem mają wtyczkę tylko do jednego rodzaju telefonu, a czasem - jak model widoczny niżej - port USB, gdzie możemy podłączyć dowolny kabel do ładowania naszego telefonu. No i nie zawsze są małe.

Są także modele, w których umieszczamy zwykłe baterie (np. AA) i korzystamy ze zgromadzonej z nich energii - czasem łatwiej o popularne paluszki, niż o gniazdko do ładowania.

Panel słoneczny

Rozwiązanie raczej na wczasy i to w słonecznej okolicy, bowiem używanie takiej ładowarki wymaga sporo cierpliwości. Często połączona jest z akumulatorem, który pozwala przechowywać nagromadzoną energię. Można też kupić większe modele, umożliwiające naładowanie także laptopa. Czasem pozwalają też na doładowywanie z innych źródeł, jak widoczny niżej model.

bateria solarna

W sieci są też rozmaite sposoby na zbudowanie takiej ładowarki samemu, ale nie odpowiadamy za ich skuteczność.

Oczywiście idealnie byłoby, gdyby same telefony dało się ładować energią słoneczną - jednak Nokia twierdzi, że to niezbyt skuteczny sposób. Ale są już modele korzystające z tego rozwiązania np. Samsung  SPH-M580 czy Umeox Apollo.

Ładowarka Motoroli na korbę z roku 2002. Ładowarka ta pozwala na 5-minutową rozmowę po 45-sekundowym ładowaniu. Ładowarka Motoroli na korbę z roku 2002. Ładowarka ta pozwala na 5-minutową rozmowę po 45-sekundowym ładowaniu. Fot. M. SPENCER GREEN AP

Ręczna ładowarka

Rozwiązanie dla wytrwałych - widoczna na powyższym zdjęciu ładowarka Motoroli na korbę pochodzi z roku 2002. Pozwala na 5-minutową rozmowę po 45-sekundowym ładowaniu.

Jako dowód jej przydatności warto przytoczyć poniższy zestaw Eton ARCPT300W, w skład którego kilka różnych urządzeń przydatnych w trakcie i po katastrofie takiej jak ta, która nawiedziła Japonię.

Są nimi latarka z wbudowanymi diodami LED, pulsujące, czerwone światło awaryjne oraz radio AM/FM (ze składaną anteną). W zestawie umieszczono także ładowarkę do telefonów komórkowych (USB) oraz wyjście słuchawkowe 3,5mm. Najciekawsze jest jednak to, że może on być zasilany z gniazdka oraz dzięki bateriom AAA. Jeśli ich zabraknie, to prąd można wytwarzać także poprzez kręcenie wmontowaną w ARCPT300W korbką.

Zestaw kosztuje 70 dolarów i jest dostępny w sklepie Amazon.

Wyłączanie procesów w iPhone Wyłączanie procesów w iPhone fot. iPhone/gazeta.pl

Oszczędzanie energii według Apple

Bardzo przydatną sekcją dla posiadających iPhone'y miłośników oszczędzania energii są "Ustawienia", gdzie znajdziemy mnóstwo opcji, które można wyłączyć, by nieco przedłużyć życie baterii.

Przydatne jest na pewno wyłączanie aplikacji działających w tle - opinie o skuteczności są podzielone, jednak sposób zaleca obsługa sklepów firmy. Wystarczy wcisnąć przycisk Home dwa razy, a potem w otwartym na dole pasku przytrzymać ikonkę aplikacji, by pojawiła się widoczna na powyższym obrazku opcja ich zamykania.

Samo Apple na swojej stronie zaleca następujące kroki:

 • Ogranicz korzystanie z usług położenia: Programy, które intensywnie korzystają z usług położenia, np. Mapy, mogą powodować szybsze wyczerpywanie baterii. Aby wyłączyć usługi położenia, wybierz polecenie Ustawienia > Ogólne > Usługi położenia lub korzystaj z takich usług tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.
 • Wyłącz aktywne powiadomienia ("push"): Niektóre programy dostępne w App Store korzystają z usługi aktywnych powiadomień ("push") Apple w celu informowania o obecności nowych danych. Programy te w dużej mierze polegają na aktywnych powiadomieniach (podobnie jak programy do wymiany wiadomości błyskawicznych), co może mieć wpływ na żywotność baterii. W celu wyłączenia powiadomień typu "push" należy przejść do opcji Ustawienia > Powiadomienia, a następnie wyłączyć opcję Powiadomienia. Należy zwrócić uwagę, że nie chroni to przed odbieraniem nowych danych po otwarciu programu. Ustawienie opcji Powiadomienia nie będzie widoczne, jeśli zainstalowane aplikacje obsługują aktywne powiadomienia.
 • Rzadziej pobieraj nowe dane: Niektóre programy, np. pocztowe, można skonfigurować tak, aby pobierały dane w określonych odstępach czasu. Im częściej pobierane są dane, tym szybciej może wyczerpać się bateria. Jeśli chcesz ręcznie pobierać nowe dane, na ekranie początkowym wybierz polecenie Ustawienia > Poczta, kontakty, kalendarze > Pobierz nowe dane i stuknij opcję Ręcznie. Aby wydłużyć czas między kolejnymi pobraniami poczty, wybierz polecenie Ustawienia > Poczta, kontakty, kalendarze > Pobierz nowe dane i stuknij opcję Co godzinę. Pamiętaj, że to ustawienie jest globalne i obowiązuje dla wszystkich programów, które nie współpracują z usługami aktywnego dostarczania danych ("push").
 • Wyłącz aktywną pocztę ("push"):Jeśli masz konto aktywnej poczty ("push"), takie jak Yahoo!, MobileMe lub Microsoft Exchange, wyłącz tę pocztę, gdy z niej nie korzystasz. Wybierz polecenie Ustawienia > Poczta, kontakty, kalendarze > Pobierz nowe dane i wyłącz technologię Push. Wiadomości wysłane na konta aktywnej poczty będą odbierane w telefonie w oparciu o globalne ustawienia pobierania, a nie w momencie nadejścia. Jeśli wybrano ustawienie globalne pobierania ręcznego, nie będzie możliwe zlokalizowanie telefonu iPhone za pomocą funkcji Find My iPhone usługi MobileMe.
 • Wybierz mniej kont do automatycznego sprawdzania: Energię zaoszczędzisz, sprawdzając mniejszą liczbę kont. Można tego dokonać, wyłączając lub usuwając konto pocztowe. Aby wyłączyć konto pocztowe, wybierz polecenie Ustawienia > Poczta, kontakty, kalendarze, wybierz określone konto pocztowe, a następnie wyłącz je. Aby usunąć konto, wybierz polecenie > Poczta, kontakty, kalendarze, wybierz konto poczty i puknij opcję Usuń konto.
 • Ogranicz korzystanie z programów innych firm: Intensywne używanie takich programów, jak gry, które uniemożliwiają ściemnianie lub wyłączanie ekranu, albo programów, które korzystają z usług położenia, może powodować szybsze wyczerpywanie się baterii.
 • Wyłącz Wi-Fi: Jeśli rzadko korzystasz z sieci Wi-Fi, wyłącz ją, aby zaoszczędzić energię. Wybierz polecenie Ustawienia > Wi-Fi i wyłącz Wi-Fi. Zwróć uwagę, że w przypadku częstego przeglądania sieci WWW za pomocą telefonu iPhone trwałość baterii może przedłużyć korzystanie z sieci Wi-Fi zamiast z sieci komórkowej.
 • Wyłącz Bluetooth: Jeśli rzadko korzystasz ze słuchawki i mikrofonu lub zestawu samochodowego Bluetooth, możesz wyłączyć tę funkcję, aby zaoszczędzić energię. Wybierz polecenie Ustawienia > Ogólne > Bluetooth i wyłącz Bluetooth.
 • Używaj Trybu samolotowego w obszarach o słabym zasięgu lub bez zasięgu: Ponieważ iPhone próbuje stale utrzymywać połączenie z siecią komórkową, może zużywać więcej energii w obszarach o słabym zasięgu lub takich, które są poza zasięgiem sieci. Włączenie Trybu samolotowego może w takich sytuacjach zwiększyć trwałość baterii; uniemożliwi jednak nawiązywanie i odbieranie połączeń. Aby włączyć ten tryb, przejdź do Ustawień i włącz opcję Tryb samolotowy.
 • Dostosuj jasność: Kolejnym sposobem na zwiększenie trwałości baterii jest przyciemnienie ekranu. Wybierz polecenie Ustawienia > Jasność i przeciągnij suwak w lewo w celu zmniejszenia domyślnej jasności ekranu. Dodatkowo włączenie opcji automatycznej regulacji jasności spowoduje, że ekran dostosuje jasność w oparciu o bieżące warunki otoczenia. Wybierz polecenie Ustawienia > Jasność i włącz opcję Automatyczna jasność.
 • Wyłącz korektor: Stosowanie korektora podczas odtwarzania utworów w telefonie iPhone może obniżyć trwałość baterii. Aby wyłączyć korektor, wybierz polecenie Ustawienia > iPod > Korekcja dźwięku i stuknij w celu wyłączenia. Jeśli jednak korektor został dodany do utworów bezpośrednio w programie iTunes, konieczne będzie wybranie korektora Obniżenie tonu w celu wyłączenia wprowadzonego w ten sposób efektu, ponieważ iPhone nie zmienia ustawień wybranych w iTunes. Wybierz polecenie Ustawienia > iPod > Korekcja dźwięku i stuknij Obniżenie tonu.
 • Wyłącz 3G: Korzystanie z komórkowych sieci 3G zapewnia szybsze ładowanie danych, ale może też powodować szybsze wyczerpywanie się baterii, zwłaszcza w rejonach o słabym zasięgu sieci 3G. Aby wyłączyć korzystanie z sieci 3G, na ekranie początkowym wybierz polecenie Ustawienia > Ogólne > Sieć i dezaktywuj opcję Włącz 3G. Nadal możliwe będzie nawiązywanie i odbieranie połączeń telefonicznych oraz korzystanie z sieci transmisji danych EDGE lub GPRS w obszarach, gdzie są dostępne.

Znacie jeszcze jakieś rady? Dopiszcie w komentarzach.

Oszczędzanie energii w Androidzie Oszczędzanie energii w Androidzie fot. Android/Gazeta.pl

Oszczędzanie energii w Androidzie

Android również nie należy do systemów oszczędzających energię. W nowszych wersjach systemu w menu Ustawienia znajdziemy opcje oszczędzania energii - warto zaznaczyć obydwa, ich włączenie pomaga naszemu smartfonowi wytrwać nieco dłużej.

Zmniejszenie jasności wyświetlacza w menu Ustawienia > Wyświetlacz. Można też zdać się na automatyczną kontrolę, ufając, że system przyciemni go, gdy będzie miał dość światła. Ale lepiej samemu przyciemnić do akceptowalnego poziomu.

Wyłączanie usług lokalizacji i GPS. Pierwsze pozbawia aplikacji możliwości ustalenia, gdzie jesteśmy (przy okazji chroni nasza prywatność). Wyłączyć lokalizowanie telefonu przy pomocy sieci bezprzewodowych oraz GPS wyłączymy w menu Ustawienia > Lokalizacja i zabezpieczenia.

Wyłączenie Wi-Fi - zawsze, gdy jestesmy poza zasięgiem znanych sieci - telefon nie traci wtedy energii na wyszukiwanie i próby łączenia się z rozmaitymi punktami dostępowymi. Robimy to w menu Ustawienia > Komunikacja > ustawienia Wi-Fi

Wyłączenie Bluetooth - zawsze, kiedy zbędny. Ustawienia > Komunikacja > Ustawienia Bluetooth

Anroid ma też specjalny widget, który umożliwia wyłączanie jednym kliknięciem kilku najbardziej pożerających energię elementów. Klikamy przycisk Menu > Dodaj > Widgety > Oszczędzanie energii.

Wyłączanie zbędnych aplikacji. Menedżera tychże włączymy przytrzymując przycisk Home. Jednak, by dowiedzieć się, co najbardziej pożera baterię, warto zajrzeć do menu Ustawienia > Aplikacje > Uzycie Baterii. Tam też można je zatrzymać, klikając ich nazwę - bez obaw jednak - system nie pozwoli na zamknięcie tych o znaczeniu krytycznym.

Wyłączenie synchronizacji danych. W menu Ustawienia > Konta i synchronizacja można ustawić, czy aplikacje mają synchronizować swoje dane w tle. Lepiej robić to samemu, tylko wtedy, gdy nam to potrzebne. Ale wtedy trzeba pamiętać, by samemu pobrać pocztę czy aktualizacje statusów Twittera i Facebooka.

Znacie jeszcze jakieś rady? Dopiszcie w komentarzach.

Więcej o: