Zewnętrzna bateria to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób, choć nie zawsze najwygodniejszy. Dostępne są różne modele, przeznaczone do różnych telefonów. Warto poszukać, czy do waszego takiej nie ma. Potrafią przedłużyć działanie telefonu nawet dwukrotnie, choć w przypadku smatfonów zwykle jest to 5-8 dodatkowych godzin.
Do niektórych telefonów można je dokupić w formie obudowy na tył (jak widoczna wyżej do Samsung Galaxy S). Co prawda pogrubiają nieco komórkę i dodają jej wagi, ale da się go normalnie używać. Inne są mniej estetyczne - mają kształt prostopadłościanu doczepianego na dole telefonu - pozwolą jednak na wykonanie kilku połączeń w krytycznym momencie.
Czasem mają wtyczkę tylko do jednego rodzaju telefonu, a czasem - jak model widoczny niżej - port USB, gdzie możemy podłączyć dowolny kabel do ładowania naszego telefonu. No i nie zawsze są małe.
Są także modele, w których umieszczamy zwykłe baterie (np. AA) i korzystamy ze zgromadzonej z nich energii - czasem łatwiej o popularne paluszki, niż o gniazdko do ładowania.
Rozwiązanie raczej na wczasy i to w słonecznej okolicy, bowiem używanie takiej ładowarki wymaga sporo cierpliwości. Często połączona jest z akumulatorem, który pozwala przechowywać nagromadzoną energię. Można też kupić większe modele, umożliwiające naładowanie także laptopa. Czasem pozwalają też na doładowywanie z innych źródeł, jak widoczny niżej model.
W sieci są też rozmaite sposoby na zbudowanie takiej ładowarki samemu, ale nie odpowiadamy za ich skuteczność.
Oczywiście idealnie byłoby, gdyby same telefony dało się ładować energią słoneczną - jednak Nokia twierdzi, że to niezbyt skuteczny sposób. Ale są już modele korzystające z tego rozwiązania np. Samsung SPH-M580 czy Umeox Apollo.
Rozwiązanie dla wytrwałych - widoczna na powyższym zdjęciu ładowarka Motoroli na korbę pochodzi z roku 2002. Pozwala na 5-minutową rozmowę po 45-sekundowym ładowaniu.
Jako dowód jej przydatności warto przytoczyć poniższy zestaw Eton ARCPT300W, w skład którego kilka różnych urządzeń przydatnych w trakcie i po katastrofie takiej jak ta, która nawiedziła Japonię.
Są nimi latarka z wbudowanymi diodami LED, pulsujące, czerwone światło awaryjne oraz radio AM/FM (ze składaną anteną). W zestawie umieszczono także ładowarkę do telefonów komórkowych (USB) oraz wyjście słuchawkowe 3,5mm. Najciekawsze jest jednak to, że może on być zasilany z gniazdka oraz dzięki bateriom AAA. Jeśli ich zabraknie, to prąd można wytwarzać także poprzez kręcenie wmontowaną w ARCPT300W korbką.
Zestaw kosztuje 70 dolarów i jest dostępny w sklepie Amazon.
Bardzo przydatną sekcją dla posiadających iPhone'y miłośników oszczędzania energii są "Ustawienia", gdzie znajdziemy mnóstwo opcji, które można wyłączyć, by nieco przedłużyć życie baterii.
Przydatne jest na pewno wyłączanie aplikacji działających w tle - opinie o skuteczności są podzielone, jednak sposób zaleca obsługa sklepów firmy. Wystarczy wcisnąć przycisk Home dwa razy, a potem w otwartym na dole pasku przytrzymać ikonkę aplikacji, by pojawiła się widoczna na powyższym obrazku opcja ich zamykania.
Samo Apple na swojej stronie zaleca następujące kroki:
Android również nie należy do systemów oszczędzających energię. W nowszych wersjach systemu w menu Ustawienia znajdziemy opcje oszczędzania energii - warto zaznaczyć obydwa, ich włączenie pomaga naszemu smartfonowi wytrwać nieco dłużej.
Zmniejszenie jasności wyświetlacza w menu Ustawienia > Wyświetlacz. Można też zdać się na automatyczną kontrolę, ufając, że system przyciemni go, gdy będzie miał dość światła. Ale lepiej samemu przyciemnić do akceptowalnego poziomu.
Wyłączanie usług lokalizacji i GPS. Pierwsze pozbawia aplikacji możliwości ustalenia, gdzie jesteśmy (przy okazji chroni nasza prywatność). Wyłączyć lokalizowanie telefonu przy pomocy sieci bezprzewodowych oraz GPS wyłączymy w menu Ustawienia > Lokalizacja i zabezpieczenia.
Wyłączenie Wi-Fi - zawsze, gdy jestesmy poza zasięgiem znanych sieci - telefon nie traci wtedy energii na wyszukiwanie i próby łączenia się z rozmaitymi punktami dostępowymi. Robimy to w menu Ustawienia > Komunikacja > ustawienia Wi-Fi
Wyłączenie Bluetooth - zawsze, kiedy zbędny. Ustawienia > Komunikacja > Ustawienia Bluetooth
Anroid ma też specjalny widget, który umożliwia wyłączanie jednym kliknięciem kilku najbardziej pożerających energię elementów. Klikamy przycisk Menu > Dodaj > Widgety > Oszczędzanie energii.
Wyłączanie zbędnych aplikacji. Menedżera tychże włączymy przytrzymując przycisk Home. Jednak, by dowiedzieć się, co najbardziej pożera baterię, warto zajrzeć do menu Ustawienia > Aplikacje > Uzycie Baterii. Tam też można je zatrzymać, klikając ich nazwę - bez obaw jednak - system nie pozwoli na zamknięcie tych o znaczeniu krytycznym.
Wyłączenie synchronizacji danych. W menu Ustawienia > Konta i synchronizacja można ustawić, czy aplikacje mają synchronizować swoje dane w tle. Lepiej robić to samemu, tylko wtedy, gdy nam to potrzebne. Ale wtedy trzeba pamiętać, by samemu pobrać pocztę czy aktualizacje statusów Twittera i Facebooka.