Mozilla stworzy własny mobilny system operacyjny?

Mozilla ma zamiar stworzyć system operacyjny - Boot to Gecko - oparty częściowo na "silniku" przeglądarki Firefox, a częściowo na Androidzie. Boot to Gecko instalowany ma być na smartfonach i tabletach.

Boot to Gecko (albo B2G) zapowiada się trochę jak pomieszanie Androida (systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych) oraz Chrome OS (systemu operacyjnego dla laptopów i netbooków). Jak czytamy w serwisie Business Insider, B2G ma sprawić, że aplikacje webowe będą w przyszłości równie funkcjonalne jak te instalowane na komputerach. Mike Shaver z Fundacji Mozilla zauważa, że system operacyjny miałby być instalowany na tabletach i smartfonach. Ciekawostką jest fakt przytaczany przez serwis Engadget - Boot to Gecko bazować ma na kernelu oraz sterownikach Androida.

Po co właściwie powstaje kolejny system operacyjny? Mozilla tłumaczy, że ekosystem aplikacji (napisanych w HTML5) będzie mógł zaradzić problemowi interoperacyjności między poszczególnymi platformami. Pomysł ciekawy, z uwagą będziemy się przyglądać rozwojowi projektu.

Więcej o: