Naukowcy z Finlandii i USA przyjrzeli się sposobowi, w jaki korzystamy ze smartfonów. Doszli oni do wniosku, że coraz większa liczba użytkowników, sięga po te urządzenia jedynie na chwilę, a nie spędza z nimi kilku lub kilkunastu minut w poszukiwaniu interesujących treści. Zjawisko to otrzymało już nawet swoją własną nazwę - nawyk sprawdzania. Czym miałby on się charakteryzować?
Sprawdzenie to prosta czynność wykonywana w krótkim czasie. Polega ona na odblokowaniu urządzenia, rzuceniu okiem na główne menu, skrzynkę pocztową, listę kontaktów, ulubiony serwis społecznościowy lub portal publikujący wiadomości. Całość nie trwa dłużej niż trzydzieści sekund i zazwyczaj kończy się uruchomieniem zaledwie jednej aplikacji. Naukowcy twierdzą ponadto, że sprawdzanie nie jest czynnością wykonywaną losowo. Da się je powiązać z konkretnymi wydarzeniami takimi jak podróż środkami komunikacji miejskiej. Wielu użytkowników sprawdza swoje smartfony zaraz po przebudzeniu czy w chwilach, w których się nudzą. Co ciekawe, coraz większa liczba posiadaczy smartfonów, ograniczyła swój kontakt z nimi tylko do sprawdzania.
Nie wiadomo jeszcze czy zjawisko to będzie się rozprzestrzeniało. Naukowcy twierdzą, że "grać" na nim mogą twórcy aplikacji, którzy będą w swoich produktach umieszczali informacyjne nagrody . Udowodniono to na podstawie specjalnej aplikacji modyfikującej listę kontaktów. Po umieszczeniu w niej zmieniających się na żywo danych na temat tego, gdzie są i co robią ich znajomi, użytkownicy smartfonów biorący udział w próbie, szybko zaczęli sprawdzać tę właśnie aplikację. Interesujące jest również to, że wytworzenie się nawyku sprawdzania jednej aplikacji często prowadziło do przeniesienia go na powiązane z nią programy.
Z badań wynika, że wytwarzanie takich nawyków ma swoje złe strony. Osobom, które regularnie sprawdzają swoje smartfony, mają większe problemy ze skoncentrowaniem się na swoich obowiązkach, ważniejszych rzeczach. Naukowcy podkreślają jednocześnie, że jak to z nawykami bywa, po ich wytworzeniu, zmienienie ich lub porzucenie staje się bardzo trudne.
Zanim drogi czytelniku powiesz, że ciebie to nie dotyczy, zastanów się i odpowiedz - kiedy ostatni raz sprawdzałeś swój smartfon? My, ze smutkiem musimy przyznać, że robimy to bardzo często.
[za: Science Daily]