Facebook zabije smsy?

Nowa aplikacja nazwana Facebook Messenger pozwala użytkownikom wymieniać się wiadomościami tekstowymi. Nadchodzi kres smsów?

Na postawione przed chwilą pytanie można szybko odpowiedzieć. Facebook raczej nie zabije smsów, ponieważ nie wszyscy posiadacze telefonów komórkowych są użytkownikami tego serwisu społecznościowego. Ci, którzy są, otrzymali natomiast aplikację, która może w dużym stopniu zmniejszyć ich rachunki telefoniczne. Szczególnie jeśli w ciągu miesiąca wysyłają setki lub tysiące smsów.

Facebook Messenger to aplikacja na smartfony umożliwiająca wysyłanie wiadomości tekstowych. Jest ona samodzielnym programem - nie stanowi części oficjalnej aplikacji Facebooka. Mimo to, prowadzone przez nas rozmowy będą zapisywane w zakładce wiadomości na łamach serwisu społecznościowego.

Zaprezentowana nowość pozwala wysyłać tę samą wiadomość do zdefiniowanej, dużej grupy znajomych. Messenger pozwala także dzielić się informacjami na temat tego, gdzie się obecnie znajdujemy. Dzięki temu można chociażby wskazać znajomym miejsce, w którym umówiliśmy się na spotkanie. Informacje te można ukryć - nie pokazywać ich na swoim profilu w serwisie społecznościowym.

Ciekawostką jest także to, iż nie posiadając smartfona, można odpowiadać na wiadomości otrzymane z Facebook Messenger. W tym przypadku będą one dostarczane w formie klasycznych smsów. By mieć możliwość odpowiadania na nie wystarczy potwierdzić swój numer telefonu na łamach serwisu społecznościowego. Użytkownicy aplikacji mogą takżę wysyłać wiadomości do osób nie będących ich znajomymi na łamach Facebooka.

Aplikacja została stworzona przez byłych pracowników firmy Google. Ich usługa Beluga została wykupiona przez Facebooka kilka miesięcy temu . Program ma być udostępniony Polakom już wkrótce. Będzie on bezpłatny i skorzystają z niego posiadacze iPhone'a oraz smartfonów działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android.

Tym samym Facebook dołączył do rosnącego grona firm, które za darmo oferują użytkownikom coś, za co do tej pory trzeba było płacić. Parę miesięcy temu, wprowadzenie podobnego do rozwiązania do systemu operacyjnego iOS zapowiedziało Apple. Posiada je także Google, który w Google+ oferuje swoją wersję Facebook Messenger nazwaną Huddle. Z usług sieciowych można również pobrać podobnie działające aplikacje. Niewątpliwie zyskują na nich użytkownicy smartfonów. Tracą natomiast operatorzy telefonii komórkowej. Może nadszedł już czas, kiedy powinni oni pomyśleć o zaoferowaniu możliwości wysyłania smsów za darmo?

Więcej o: