Pitaval internetowy: skasował osiemdziesiąt serwerów z McDonalda

Łącząc się z sieci WiFi w McDonaldzie, zwolniony pracownik zniszczył 88 serwerów swojej firmy. Grozi mu 10 lat więzienia.

37-letni Jason C. zarządzał siecią komputerową w amerykańskim oddziale Shionogi, japonskiej firmy produkującej leki. W lipcu ubiegłego roku, na skutek sporu z zarządem zwolnił się, jednak przez dwa dalsze miesiące wykonywał dla firmy zadania jako zewnętrzny konsultant. Współpraca została jednak zerwana przez firmę we wrześniu. Zakończono wówczas współpracę z kilkoma ludźmi. Jeden z nich, przyjaciel i poprzedni szef Jasona C. odmówił przekazania firmie haseł do serwerów, co było bezpośrednią przyczyną zwolnienia.

Nie wiadomo czy to problemy przyjaciela stały się motywacją dla Jasona C. 3 lutego 2011, używając bezprzewodowego dostępu do Internetu w restauracji McDonald's, zalogował się on do aplikacji zarządzającej serwerami wirtualnymi Shionogi i skasował 88 wirtualnych maszyn zawierających firmowe dokumenty, system pocztowy i inne istotne dla funkcjonowania firmy usługi. Wyrządzone przez niego szkody firma wyceniła na 800.000 dolarów.

Grozi mu do 10 lat więzienia.

Więcej o: