Nokia rozwiązała problem z Symbianem Anna

Nokia prawdopodobnie ostatecznie rozwiązała problem z aktualizacją systemu Symbian do wersji Anna.

Niedawno, wraz z premierą telefonu Nokia 700 fiński producent zapowiedział kolejną już w tym roku wersję systemu Symbian, o kodowej nazwie Bella. Zanim jednak świat stanie się "piękniejszy" minie trochę czasu, a póki co wiele osób wciąż boryka się z poprzednią aktualizacją systemu.

Na początku była Anna

Pod koniec sierpnia Nokia udostępniła użytkownikom najnowszych telefonów (C6-01,C7, E7, N8) długo oczekiwaną aktualizację systemu Symbian o nazwie kodowej Anna. Miała ona poprawić interfejs, wydajność samego systemu, a także wprowadzić szereg drobnych zmian . Praktyka niestety pokazała, że aktualizacja zamiast tylko "dodawać", także "odbiera" . Z bliżej nieokreślonej przyczyny spora część właścicieli modeli N8 i E7 po zainstalowaniu Anny straciła dwa bardzo istotne programy - Quickoffice oraz Adobe PDF Reader. Fora, łącznie z oficjalnym Nokii, zaczęły wypełniać się postami poirytowanych użytkowników oraz różnymi domowymi sposobami na poradzenie sobie z problemem. Sprawa dotyczyła także piszącego te słowa - przetestowanie wszystkich metod zajęło mi trochę czasu, a ostatecznie sytuacja nie uległa zmianie: zarówno moja, jak i wielu innych użytkowników Nokia, była wybrakowanym telefonem pozbawionym jednej z kluczowych (w przypadku E7) aplikacji.

Nadzieja umiera ostatnia

Nokia X7Nokia X7 fot. Nokia

Kontakt ze wsparciem technicznym Nokii też niewiele wniósł. Co prawda otrzymałem dwie "oficjalne" metody na przywrócenie wspomnianych programów, ale znów żadna nie okazała się skuteczna.

Pod koniec mijającego właśnie drugiego tygodnia września Nokia wydała nową wersję oprogramowania Nokia Suite , gdzie poprawiona została m.in. kwestia aktualizacji oprogramowania telefonów tego producenta. W konsekwencji mój smartfon też czekała aktualizacja. Pobieranie 10 MB paczki obserwowałem z wypiekami na twarzy. Potem szybka instalacja i jest! Brakujące programy w nowych wersjach wróciły na swoje miejsce.

Brawo Nokia! A już myślałem, że będzie mnie czekała wycieczka do serwisu albo oczekiwanie na datę wprowadzenia wersji systemu Bella dla urządzeń już obecnych na rynku. Z jednej strony szkoda, że my - użytkownicy telefonów spod znaku N - cieszymy się z tego, że producent przywrócił funkcjonalność, która była integralną częścią w momencie zakupu. Z drugiej strony np. użytkownicy konsol Playstation 3 nie takie rzeczy musieli tolerować .

Będzie "pięknie" a nawet jeszcze lepiej

Oprócz zapowiedzianej na czwarty kwartał aktualizacji systemu Symbian do wersji Bella firma Nokia zapowiedziała, że użytkownicy aparatów Nokia N8, Nokia C7, Nokia C6-01, Nokia E7, Nokia E6, Nokia X7, Nokia 700, Nokia 701, Nokia 600 i Nokia Oro dostaną bezpłatnie następujące aplikacje : Microsoft Lync 2010 Mobile, Microsoft PowerPoint Broadcast, Microsoft OneNote i Microsoft Document Connection. A wszystko po to, żeby powoli ukierunkowywać przyzwyczajenia użytkowników Symbiana w stronę Windows Phone 7, który już niedługo będzie flagowym systemem fińskiego producenta. Czas pokaże, jak to wszystko wyjdzie.

Więcej o: