Windows 8 - zapowiada się rewolucja - a co wyjdzie?

Na konferencji BUILD 2011, Microsoft dokonał prezentacji systemu Windows 8 - na razie tylko dla twórców oprogramowania, ale nową wersję każdy może już pobrać z sieci. Choć nie jest jeszcze skończona, w internecie błyskawicznie pojawiło się sporo spostrzeżeń dotyczących nowego systemu, które zebraliśmy w jedno kompendium wiedzy o Windows 8.

Windows 8 jest systemem o nowym numerze, jednak u jego korzeni stoi Windows 7. "Ósemka" oparta jest na jego jądrze, lecz ma być wydajniejsza, mieć lepsze zabezpieczenia, dokładniej chronić naszą prywatność i rzadziej się zawieszać. Microsoft zapowiada, że możliwe będzie uruchomienie na Windows 8 każdego oprogramowania, które działa na "siódemce". Powstaną różne wersje systemu - na procesory X86 (komputery), na procesory ARM (głównie tablety i smartfony) - każda z nich również będzie w kilku odmianach, lecz mają nie różnić się interfejsem - który jest największą zmianą w Windows 8.

Windows 8 fot. MicrosoftWindows 8 fot. Microsoft Windows 8 fot. Microsoft

Aplikacja do podglądu notowań giełdowych - utrzymana w nowym stylu graficznym

Dotknij swoich okien

O tym, że nowy Windows to nowy wygląd słyszeliśmy już od czerwca , kiedy Microsoft pokazał nowy wygląd systemu oparty o "kafle" umieszczone na ekranie startowym. Są one zarówno podglądem działających aplikacji, ale można tam umieścić co tylko użytkownik zechce - np. ulubioną stronę internetową albo galerię zdjęć. Rozmiar i liczbę kafli można zmieniać, dopasowując ekran do swoich aktualnych potrzeb. Taki rodzaj interfejsu pojawił się już w telefonach z Windows Phone - teraz Microsoft sprawi, że wszystkie urządzenia z Windowsem 8 będzie obsługiwać się identycznie.

Nowy interfejs użytkownika nazywa się Metro (MetroUI - Metro User Interace) i ma być przystosowany do obsługi nie tylko myszką, na komputerach domowych, lecz także palcami, na ekranach smartfonów i tabletów. Albo rysikiem - Win 8 będzie oferował rozpoznawanie pisma ręcznego. Dzięki niemu aplikacje będą lepiej wykorzystywać miejsce na ekranie - co ważne jest w urządzeniach mobilnych. Również przeglądarka internetowa - Internet Explorer 10 - została zmodyfikowana, by dała się łatwo obsługiwać palcem. Wygląda to nie tylko intrygująco, ale też po prostu ładnie.

 

MetroUI w akcji

Tradycjonaliści nie muszą się jednak zmuszać do korzystania z kafli - mogą przełączyć się na wersję zbliżoną wyglądem do poprzednich odsłon Windowsa - z pulpitem i paskiem zadań. Można zależnie od potrzeb i humoru przeskakiwać między nią a MetroUI. Za pomocą kafli Microsoft próbuje połączyć dwa światy - stworzyć system jednocześnie dla komputerów pc i urządzeń mobilnych - "jeden by wszystkimi rządzić" .

Aplikacje na życzenie

Powiedzmy sobie szczerze - ilu z nas, którzy nie potrzebują specjalistycznego oprogramowania, kupiło ostatnio aplikację w sklepie, w pudełku. Oprogramowanie ma być w sieci - szybko i tanio. O sukcesie takiego podejścia zaświadczy Apple ze swoim AppStore i Google z Android Marketem. Microsoft również o tym wie, więc wyposaży swój system w sklep z niedrogimi aplikacjami, które zaspokoją podstawowe potrzeby.

Windows 8Windows 8 fot. Microsoft

fot. TechCrunch

Windows Store ma być dostępny we wszystkich krajach w momencie premiery - tu także MS wyciąga wnioski z błędów konkurencji, zobaczymy jak wyjdzie to w praktyce. Znajdą się tam zarówno programy przygotowane specjalnie dla dotykowego interfejsu MetroUI oraz znane już oprogramowanie wykorzystujące biblioteki Win32.

Microsoft stara się też wspierać programistów. Aplikacje działające w systemie mogą być napisane w dużo większej liczbie języków programowania - choćby w Javie czy HTML5 - a tworzenie nowych programów ma być dużo łatwiejsze. Dlatego zresztą firma zaprosiła programistów na konferencję BULID - by pokazać im wczesną wersję Windows 8 i zapewnić sobie ich wsparcie od samego początku.

Internet Explorer 10

Twoje dane zawsze z Tobą

Siedzisz sobie na kanapie i oglądasz film na swoim tablecie. Nagle znajomy zaczyna pisać do Ciebie przez MSN Messenger - przesiadasz się do komputera, gdzie po zalogowaniu wita Cię twoje zdjęcie profilowe, a w komunikatorze jest lista kontaktów i historia dopiero co zaczętej rozmowy - wszystko transferowane jest z serwerów Microsoftu do każdego urządzenia, na którym logujesz się do Windows 8. Odpowiada za to funkcja SkyDrive - synchronizuje kontakty, zdjęcia, pocztę, kalendarz. Przenosić między komputerami można także ustawienia systemu.

Jednak nie musi tak być - jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo, twoje dane mogą pozostać tylko na jednej maszynie. Przechowywanie danych na serwerach pozwala również zmniejszyć rozmiar systemu na dysku - można go nawet uruchomić z pendrive'a.

Nie potrzebuje superkomputera

Windows 8źródło: endgadget

Różnice w wykorzystaniu pamięci i procesora między dwoma wersjami Windows 7 a Windows 8

Przyzwyczailiśmy się, że nowy Windows to nowe części do komputera. Win 8 ma to zmienić - podobno ma się dać go uruchomić na procesorze Intel Atom pierwszej generacji i 1GB RAM - konfiguracji spotykanej w wielu netbookach. Nie wiadomo natomiast, czy pozwoli to na komfortową pracę i sławne już uruchamianie w 8 sekund :

 
Dla użytkowników poprzednich wersji tego OS-a materiał filmowy może być szokujący. System "wstaje" dokładnie w osiem sekund od uruchomienia komputera. Maszyna, co warto podkreślić, nie została przełączona w tryb hibernacji. Microsoft zaznacza również, że technologia umożliwiająca szybkie włączenie Windows 8 przyniesie najwięcej korzyści osobom, które w swych komputerach mają dyski SSD.

Wiadomo, że takiej konfiguracji nie ma na pewno testowy tablet, który przekazano deweloperom i dziennikarzom.  Jego parametry dorównują nowym maszynom do gier: procesor Intel i5, 4 GB pamięci, 64 GB dysku SSD i pełen zestaw portów łącznie z HDMI.

Małe, a cieszy

Windows 8 to też wiele drobnych zmian, które nie rzucają się od razu w oczy, lecz przy dłuższym użytkowaniu na pewno je docenimy. Na przykład:

  • zminimalizowano powiadomienia o aktualizacji systemu, które pojawią się tylko w prawym rogu ekranu logowania;
  • nowa klawiatura ekranowa, która rozłożona jest tak, by dało się obsługiwać ją wyłącznie kciukami, przy trzymaniu tabletu oburącz;
  • ulepszono obsługę wielu monitorów - wreszcie będzie można wyświetlić jedną tapetę i wspólny pasek zadań (przy widoku klasycznym);
  • pojawiły się też nowe wersje Menedżera Zadań i Eksploratora Windows;
  • logowanie się do systemu wykorzysta system rozpoznawania twarzy albo wymusi na nas narysowanie grafiki-hasła - co kto lubi. Jest i klasyczne tekstowe hasło;
  • użytkownicy konsoli Xbox 360 będą mieli dostęp do swojego profilu w usłudze X-box Live ;

Xbox Live w Windowsie 8

Jeśli jesteście zainteresowani przetestowaniem systemu, to Microsoft udostępnia wersję deweloperską do pobrania na swojej stronie . Nie jest ona jednak jeszcze skończona, może zawierać błędy.

Czeka nas pewnie jeszcze wiele zapowiedzi - Microsoft otworzył oficjalnego bloga, gdzie będzie promować swój system - to też nowość w wizerunku tej firmy.

Więcej o: