Qualcomm: 'Smartfony to - bez przesady - największa platforma technologiczna w historii'

W taki sposób Paul Jacobs, CEO Qualcomma, rozpoczął doroczną konferencję firmy, na której zaprezentowano nowości na najbliższe miesiące, między innymi plany rozwoju procesorów Snapdragon.

Zmniejszanie rozmiaru komputerów, podobnie jak wzrost ich wydajności, posuwa się w tempie wykładniczym - coraz szybciej i szybciej . Teraz komputer osobisty nosimy już w kieszeni, a rozmiary jego ekranu wynoszą około 4". Smartfony - bo o nich przecież mowa - zasymilowały funkcje wszystkich dedykowanych gadżetów , które nosiliśmy przy sobie wcześniej. Inteligentny telefon jest odtwarzaczem muzyki, przenośnym odtwarzaczem filmów, jest konsolą do gier, jest dyktafonem, aparatem fotograficznym i kamerą wideo, jest urządzeniem nawigacyjnym, jest czytnikiem do e-booków i gazet, jest nawet pilotem do telewizora (o ile telewizor wyposażony jest w złącze Bluetooth).

Kluczem do uniwersalności smartfona jest to, że jest on tak naprawdę przenośnym komputerem, który tylko dla zmyłki wygląda jak telefon , i który ma wbudowane moduły radiowe umożliwiające komunikację z siecią telefonii komórkowej oraz sieciami WiFi. Jednak, jak przystało na komputer ma możliwość uruchomienia dowolnego napisanego na niego programu. Lub też, w przypadku Apple, programu, który po napisaniu dostał jeszcze imprimatur Św. Jobsa i jego proroków. No, chyba że po heretycku użytkownik dokona jailbreakingu i złamie zabezpieczenia telefonu.

Quaclomm Innovation 2011Quaclomm Innovation 2011 Fot. Joanna Sosnowska

Już w tym roku po raz pierwszy w historii do sklepów trafiło więcej smartfonów, niż komputerów , a trend ten będzie się tylko umacniać. Dlatego nie powinna dziwić tytułowa wypowiedź prezesa Qualcomma i wysiłki firmy - w końcu jednego z największych producentów chipsetów - w dostarczaniu kolejnych rozwiązań dotyczących urządzeń mobilnych. Podczas konferencji padły zapewnienia, że w najbliższym czasie Qualcomm chce skupić się na rynkach rozwijających się, ponieważ to tam obserwuje się największy wzrost połączeń z mobilną Siecią. Firma liczy na to, że uda im się zyskać na rozwijających się rynkach znaczne udziały, a to za pośrednictwem urządzeń kosztujących ok. 300 dolarów (obecnie to ok. 1000 zł) . Jakie podzespoły znajdą się w takich smartfonach?

Qualcomm zapowiedział, że jego procesory mają zaspokajać potrzeby czterech różnych klas urządzeń: najtańszych (klasa S1), zaawansowanych (S2), dla graczy (S3) oraz sprzętów "kolejnej generacji" (S4) - tu znajdzie się między innymi tablet z Windows 8, z czterordzeniowym procesorem taktowanym zegarem 2,5 GHz .

Qualcomm Innovation 2011 - rodzina procesorów SnapdragonQualcomm Innovation 2011 - rodzina procesorów Snapdragon Fot. Joanna Sosnowska

Nowa linia Snapdragonów do końca roku ma trafić do producentów sprzętu. A to oznacza, że pierwsze urządzenia z nowościami Qualcomma pojawią się zapewne na rynku na początku 2012 roku .

Trzeba przyznać, że na papierze wydajność procesorów Snapdragon robi wrażenie. W jaki sposób może mieć przełożenie na życie?

Na przykład przy wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej. Był to jeden z elementów prezentacji, który zrobił na nas i na wszystkich słuchaczach największe wrażenie. Na poniższym filmie widzimy, jak aplikacja rzeczywistości rozszerzonej identyfikuje okładkę płyty DVD i od razu wyświetla zwiastun filmu.

 

Trzecie prawo Arthura C. Clarke'a mówi, że

Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii.

Futurolog i autor "2001: Odyseja Kosmiczna" wiedział, co mówi. Dla przeciętnego użytkownika smartfony i ich możliwości wciąż funkcjonują raczej w odległej przyszłości, niż w rzeczywistości. Tymczasem wszystkie analizy i przewidywania wskazują na to, że ceny smartfonów będą spadać, a ich możliwości rosnąć. Ale tym samym dochodzimy do drugiego prawa Clarke'a:

Jedynym sposobem poznania granic możliwego jest ich lekkie przekroczenie i wejście w niemożliwe.
Więcej o: