Papierowe panele słoneczne: przełom w energetyce?

O pracach nad papierowymi panelami słonecznymi było już jakiś czas temu głośno, przede wszystkim za sprawą naukowców z amerykańskiego MIT. Tym razem, efektami swoich prac postanowili pochwalić się pracownicy Chemnitz University of Technology.

Technologię, w której naukowcy z Chemnitz wytwarzają swoje panele, określa się skrótem 3PV - od "printed paper photovoltaics", czyli - w wolnym tłumaczeniu - drukowanych (czy też: pokrytych drukiem) papierowych fotowoltaików. Nie jest jednak tak niezwykła czy skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

Metoda 3PV to, w gruncie rzeczy, konwencjonalne drukowanie na arkuszu papieru. Używa się w niej jednak specjalnych, posiadających elektryczne właściwości tuszy , które - po wystawieniu na światło słoneczne - są w stanie generować prąd . Papier nie jest tu podobno istotny, co oznacza, że mini panel słoneczny można stworzyć w zasadzie z każdej kartki.

Więcej na temat technologii wytwarzania tuszu i produkowania paneli dowiedzieć można się m.in. z magazynu Advanced Energy Materials . Dość powiedzieć, że - w dużym skrócie - polega ona na drukowaniu polimerowo-fullerenowych ogniw słonecznych na papierze, używając kombinacji wklęsłodruku i technik fleksograficznych. W praktyce, tworzenie paneli przy użyciu tej metody umożliwi zatem nie tylko istotne zmniejszenie kosztów pozyskiwania energii słonecznej, lecz również przekształcenie istniejących drukarni w fabryki paneli, produkujące na masową skalę!

Oczywiście, do wykorzystania tej technologii w zastosowaniach codziennych jest jeszcze daleka droga. Sami jej twórcy przyznają, że efektywność papierowych ogniw nie jest jeszcze wystarczająca , by móc rozpocząć ich produkcję i zastosowanie na masową skalę. Zważywszy jednak na fakt, że naukowcy z Chemnitz codziennie ją udoskonalają, wydaje się, że ich panele mogą stać się dla nas elementem codzienności szybciej, niż się spodziewamy. Tym bardziej, że w warunkach laboratoryjnych udało im się już stworzyć napędzane za pomocą papierowych ogniw, elektroniczne mini-pojazdy.

Więcej o: