Adobe zapowiada własną chmurę usług oraz 6 aplikacji na tablety - w tym Photoshopa

"Tablety i urządzenia dotykowe to nie tylko konsumowanie treści, to także jej tworzenie" -powiedział CTO Adobe, Kevin Lynch, podczas trwającej właśnie w Los Angeles konferencji Adobe Max 2011. W ramach umożliwiania tworzenia treści na tabletach, firma zapowiedziała uruchomienie własnej chmury - Creative Cloud - oraz aplikacje, spośród których najważniejszy jest Photoshop na Androida oraz iOS.

W ramach chmury znaleźć mają się trzy główne usługi - czcionki dla stron internetowych, usługi do tworzenia stron internetowych oraz do zarządzania procesem cyfrowego wydawania czasopism lub magazynów. Chmura Adobe pozwalać ma na synchronizację danych między różnymi urządzeniami, czy pracę nad projektem dla kilku osób. Oferować będzie 20GB przestrzeni, ruszy na początku przyszłego roku i działać będzie w modelu subskrypcji. Jak na razie nie podano jeszcze żadnych cen.

Adobe Touch AppsAdobe Touch Apps Fot. J. Sosnowska

To jednak nie wszystko - firma postanowiła "wymyślić od nowa proces tworzenia". Dlatego też w połowie listopada do sklepu z aplikacjami dla Androida (a później dla iOS) trafi 6 nowych aplikacji do tworzenia treści z poziomu tabletów. Spośród nich najważniejszy może być Photoshop na tablety. Obsługiwany wyłącznie gestami, jest uproszczoną wersją aplikacji desktopowej. Znajdziemy w nim więc wszystkie podstawowe cechy programu, takie jak praca na warstwach obrazu, efekty, wycinanie elementów fotografii, itd.

Adobe Touch Apps - PhotoshopAdobe Touch Apps - Photoshop Fot. J. Sosnowska

Pozostałe aplikacje to:

- Ideas - szkicownik; za jego pomocą korzystając z dotyku lub rysika można tworzyć szkice, które następnie przenieść można do Photoshopa lub innych narzędzi bardziej zaawansowanej obróbki graficznej.

- Collage - jak sama nazwa wskazuje, do aplikacji można wklejać różne ciekawe zdjęcia, rysuki czy tekst, a następnie poskładać z nich jedną, spójną całość.

- Debut - prezentacje z poziomu tabletu - odtwarza projekty stworzone za pomocą Creative Suite; do całości dodawać można ręcznie notatki lub kolejne rysunki.

- Kuler - generuje zestawy kolorów, które można wykorzystać przy tworzeniu konkretnego projektu.

- Proto - aplikacja umożliwia szybkie tworzenie roboczych stron internetowych. Wystarczy narysować odpowiednią figurę geometryczną (na przykład "X" oznacza obrazek), a system stawi w jej miejsce właściwy obiekt. Proto służy raczej do szybkiego zapisywania pomysłów, niż do realnego tworzenia stron.

Adobe Touch Apps - ProtoAdobe Touch Apps - Proto Fot. J. Sosnowska

Większość tych aplikacji będzie dostępna w listopadzie w Android Market, w cenie 9,99$ każda. Później będą także elementem chmury Adobe. Ideas jest już dostępna na iPada. W listopadzie mają pojawić się też dalsze informacje na temat Adobe Creative Cloud.

Więcej o: