Kamera (prawie) na czubku świata

Na górze Kala Patthar w Himalajach, na wysokości 5675 metrów zainstalowano kamerę internetową. To o ponad kilometr wyżej niż poprzednia kamerka, która dzierżyła tytuł najwyżej zamontowanego urządzenia tego typu na świecie. Nie zrobiono jednak tego tylko po to, by pobić rekord.

Wręcz przeciwnie: ma to ważne znaczenie dla nauki. Dzięki kamerce, zainstalowanej przez niemiecką firmę Mobotix, naukowcy we Włoszech mogą obserwować Mount Everest i śledzić ruch chmur wokół tej góry. Dzięki temu oraz ogólnym danym meteorologicznym powinniśmy dowiedzieć się więcej na temat globalnego ocieplenia oraz zmian klimatycznych.

W jaki sposób kamerka może działać na takiej wysokości? Całość zasilana jest przez baterię słoneczną, wytrzymuje temperaturę nawet do -30 stopni Celsjusza, a wszystkie zebrane dane wysyła za pośrednictwem Internetu.

Co najciekawsze: każdy może oglądać obraz przekazywany przez to niezwykłe urządzenie. Wystarczy kliknąć w ten link . Uwaga: urządzenia działa tylko w dzień, to jest od 01:15 do 13:15 w naszej strefie czasowej. Zdjęcia aktualizowane są co pięć minut. Piękne widoki gwarantowane (o ile nie będzie chmur).

[za physorg ]

Więcej o: