Levytator, czyli pierwsze kręte ruchome schody

Ruchome schody to świetny wynalazek, ale mają jedną istotną wadę - mogą być układane wyłącznie w linii prostej. To znaczy, miały wadę, bo emerytowany profesor z londyńskiej uczelni City University, Jack Levy, opracował właśnie ich zakrzywioną wersję.

System, nazwany od nazwiska wynalazcy Levytator, składa się ze schodów o nieregularnych kształtach, które poruszają się w pętli, i mogą być układane na bardzo wiele sposobów. Otwiera to nie tylko nowe drzwi w projektowaniu architektom, ale pozwala też oszczędzić energię, w porównaniu do tradycyjnych schodów ruchomych, nawet do 80%. Do zasilania mechanizmu wykorzystuje się tylko jedno źródło energii, a waga osób zjeżdżających schodami w dół jest równoważona wagą osób podróżujących w górę, gwarantując dodatkowe oszczędności. Jak to wygląda i działa? Odpowiedź znajdziecie poniżej:

Technologia została już opatentowana w Europie, Ameryce Północnej oraz w Chinach. Jeśli poprą ją inwestorzy i znajdą się odpowiedni architekci, już wkrótce wijące się ruchome schody będziemy mogli zobaczyć choćby w supermarketach. A co do tego, że znajdzie się na nie popyt, nikt chyba nie ma wątpliwości, bo pomysł jest znakomity.

[via Engadget ]

Więcej o: