Tablety ułatwią życie niewidomym

Ekrany dotykowe to wspaniały wynalazek, ale do tej pory były one niestety zupełnie niedostępne dla osób niewidomych. Połyskliwe, jednolite tafle niespecjalnie nadają się do użytkowania przez osoby, które do komunikacji z urządzeniami elektronicznymi używają przede wszystkim zmysłu dotyku. Już niedługo może się to jednak zmienić.

Wszystko dzięki trzem młodym naukowcom z Uniwersytetu Stanford. Początkowo chcieli oni opracować aplikację, która umożliwiałaby przekształcenie stron tekstu zapisanego Braillem na tekst dający się odczytać na tablecie z Androidem, napotkali jednak szereg trudności z tym związanych. Jak bowiem komputer ma rozpoznać, gdzie jest dół, a gdzie góra strony? Co zrobić, by osoby niewidome zapewniły kamerze odpowiednie oświetlenie podczas odczytywania rzeczonych stron?

Ten projekt więc zarzucono. Postanowiono za to opracować coś - wydaje się - jeszcze bardziej użytecznego. To aplikacja, która pozwala niewidomym pisać na tabletach. Zastosowano tu bardzo proste rozwiązanie (na które ktoś musiał jednak wpaść, co pewnie już takie proste nie było). Jak mówi jeden z twórców, zamiast przycisków, które można rozpoznać palcami, stworzono przyciski, które rozpoznają palce. I tak powstał program, który nie tylko pozwala niewidomym pisać na tabletach, ale jest także około 10 razy szybszym sposobem na to niż tradycyjne urządzenia stworzone z myślą o takich osobach. Poza tym to także rozwiązanie tańsze, łatwiej dostępne i o wiele wygodniejsze.

A wszystko działa i wygląda tak:

 

\

Na razie nie wiadomo, jak rzeczona aplikacja trafi do użytkowników. Ma się to jednak stać już niedługo. Sami twórcy bardzo tego chcą. Prywatnie nie zdziwiłbym się, gdyby już niedługo pojawiła się na Android Market.

[via Wired ]

Więcej o: