Ponad dziewięć miliardów euro (9,2 mld) zainwestować ma Unia Europejska w rozwój szerokopasmowego Internetu w krajach członkowskich. Za tę kwotę powstaną nowe łącza (a inne zostaną zmodernizowane), które w teorii umożliwić mają wszystkim Europejczykom korzystanie z bardzo szybkiej Sieci.
Do roku 2020, w każdym gospodarstwie domowym Unii Europejskiej ma się znaleźć łącze internetowe 30Mbit/s. Połowa mieszkańców UE ma natomiast korzystać z Internetu o prędkości 100Mbit/s.
Głosowanie nad przydzieleniem funduszy na ten projekt ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Jeśli całość zostanie zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej, projekt ruszy w 2014 roku i zostanie zakończony sześć lat później.
Europa potrzebuje tych sieci szerokopasmowych, by jej ekonomia stała się bardziej konkurencyjna w przyszłości, a tym samym powstało więcej miejsc pracy i większy dobrobyt. (...) Te pieniądze stymulowałyby, doprowadziłyby do jeszcze większych inwestycji prywatnych i publicznych. Każde euro zainwestowane przez Komisję przyniosłoby kolejne inwestycje rzędu 6-15 euro
- mówiły źródła cytowane przez BBC
Opisane dziewięć miliardów euro pochodzić ma z nowego funduszu nazwanego Connecting Europe Facility (CEF). Ten sam fundusz przydzielać ma gotówkę także na projekty transportowe i energetyczne. Wiarygodności przedsięwzięciu dodawać ma Europejski Bank Inwestycyjny. Unia Europejska zamierza też naciskać na operatorów telekomunikacyjnych, by inwestowali więcej środków w rozwój własnych sieci. Przedstawiciele Unii Europejskiej liczą przy okazji na to, że opisane środki zachęcą firmy prywatne i państwowe do zainwestowania kolejnych pięćdziesięciu miliardów euro w różne projekty.
Opisane powyżej środki mają być wykorzystane do budowy szerokopasmowych sieci internetowych (7 miliardów euro) i zapewnienie dostępu do Internetu osobom, które mieszkają poza większymi miastami.
Unia Europejska chce też, by powstały ujednolicone usługi informatyczne obejmujące wszystkie kraje członkowskie Unii. Specjalne granty zostaną przyznane firmom, które stworzą dostępną w wielu językach usługę informacyjną, systemy zachęcające do zapoznawania się z europejską kulturą, "mądre" sieci energetyczne, ulepszenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, projekty "e-zdrowotne" i projekty zwalczające sieciową dziecięcą pornografię.
Cały projekt ma też doprowadzić do stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy w całej Unii Europejskiej.
[za: BBC]