HoloDesk - dotknij wirtualnego obiektu

Technologie holograficzne rozwijają się coraz prężniej, a kolejne jej wytwory sprawiają coraz lepsze wrażenie. Czasami może się wręcz wydawać, że ich postęp zachodzi szybciej, niż się tego spodziewano. Chociażby patrząc na HoloDesk, opracowywany przez placówkę badawczą Microsoftu w Cambridge.

HoloDesk pozwala na manipulowanie w dłoniach wirtualnymi przedmiotami i wykorzystuje do tego optyczny, przezroczysty wyświetlacz, a także Kinecta z Xboksa 360. Trójwymiarowy obraz jest rzutowany na przezroczystą szklaną płytę i za pośrednictwem nowatorskiego, działającego w czasie rzeczywistym algorytmu, dopasowywany przestrzennie do rąk widza oraz innych prawdziwych obiektów. Projekt znajduje się jeszcze w fazie prototypu, ale już teraz wyróżnia się zdaniem ekspertów na tle podobnych technologii. Oglądając pokaz jego możliwości, nie ma co się temu dziwić - HoloDesk doprawdy wygląda imponująco.

 

Gdzie HoloDesk mógłby znaleźć zastosowanie? Przede wszystkim w grach wideo oraz w różnego rodzaju naturalnych interfejsach użytkownika (NUI). Komentujący zamieszczone wideo na YouTube'ie też znaleźli sposób na wykorzystanie urządzenia Microsoftu:

Imagine the applications for porn! Go science

[via Physorg ]

Więcej o: