SpaceX ma kapsułę ratowniczą dla pojazdów kosmicznych

Projekt kapsuły został zatwierdzony przez amerykańską agencję kosmiczną.

Zaledwie dwa tygodnie temu, mieliśmy okazję obejrzeć projekt nowej rakiety wielokrotnego użytku zaprojektowanej przez SpaceX. Dziś, ta sama firma pochwaliła się osiągnięciem kolejnego kroku milowego w rozwoju kapsuły Dragon (opisywanej przez nas na łamach Technologii ).

NASA zatwierdziła projekt systemu ratunkowego, który pozwoli astronautom wrócić na ziemię w razie poważnej awarii. Projekt zakłada, iż kapsuła Dragon posiadała będzie specjalne silniki awaryjne, które uruchomią się jeśli życie astronautów będzie zagrożone. Silniki te pozwolą kapsule bezpiecznie wylądować w wybranym miejscu i oczywiście odłączyć się od rakiety, jeśli będzie to potrzebne. Otrzymanie pozytywnych not od NASA oznacza, iż SpaceX rozpocznie budowę sprzętu, który zostanie wykorzystany w gotowej wersji kapsuły.

Producent kapsuły podpisał już kontrakt z amerykańską agencją kosmiczną, na mocy którego, Dragon i rakieta Falcon 9 odbędą dwanaście lotów w kosmos. Jest to pierwsze przedsięwzięcie tego typu realizowane przez prywatną firmę.

Więcej o: