A gdzie ty trzymasz swoje hasło?

Administrator działu IT wymienia błędy użytkowników komputerów.

Co zrobić z hasłem, które jest trudne do zapamiętania, albo hasłami, które często się zmieniają? Najlepiej ćwiczyć pamięć - nosić je w głowie. Rzeczywistość pokazuje jednak, że ludzie po prostu nie chcą tego robić, albo mają tyle haseł do zapamiętania, że niektóre wolą zapisać na kartce. Przypomina to trzymanie kluczyków do auta w otwartym pojeździe. Aż proszą się o to, by skorzystała z nich niepowołana osoba.

Na łamach serwisu Liefehacker wymieniono miejsca, w których ludzie najczęściej trzymają hasła do swoich komputerów. Jak można się domyślać, są to miejsca ogólnodostępne. Oto najbardziej popularne kryjówki:

- Pod klawiaturą. Hasło może być zapisane na kartce położonej bezpośrednio pod klawiaturą lub przyklejone do spodu klawiatury.

- Pod telefonem stacjonarnym. Podobnie jak w poprzednim przypadku, hasło leży na niewielkiej kartce wsuniętej pod telefon lub jest przyklejone do spodu urządzenia.

- Pod podkładką na myszkę. To wersja dla tych, którzy uważają, że klawiatura i telefon są zbyt oczywistym wyborem. W alternatywnej wersji tego rozwiązania, pod podkładką leży kilka gęsto zapisanych kartek. Na jednej z nich ukryto hasło.

- Na monitorze. To rozwiązanie znają chyba wszyscy. Obudowa monitora oklejona jest samoprzylepnymi karteczkami. Na jednej z nich znaleźć można nazwę użytkownika i hasło do danej stacji roboczej. Bardziej sprytni użytkownicy skracają je do "u: XYZ, p: ZYX".

- W szufladzie. Z tej opcji mogą skorzystać tylko ci, którzy mają biurko z szufladami albo osobną szafkę. Jeśli jakaś szuflada jest zamknięta na klucz, to prawdopodobnie w niej znajduje się poszukiwany "skarb". Kluczyka warto natomiast poszukać gdzieś na wierzchu, bądź w jednej z kolejnych szuflad - tej, która nie jest zamykana na klucz.

- Pod biurkiem. Najbardziej pomysłowe rozwiązanie. Samoprzylepna kartka naklejona jest na spód biurka. Czy nie łatwiej byłoby to hasło zapamiętać, a nie sięgać codziennie pod biurko?

Oczywiście powyższe przykłady to tylko kilka z wielu kryjówek, które znaleźć można w każdym biurze. W zależności od jego umeblowania i rozmiaru, kartki z hasłami trzymane są na regałach, półkach czy obudowach samych komputerów.

Niezmiennie zadziwia jednak przekonanie ludzi, że tego typu informacji nikt nie znajdzie, a nawet jeśli, to albo mu się do niczego nie przydadzą albo po prostu z nich nie skorzysta.

Pozytywnie zaskakują natomiast głosy oddawane przez naszych czytelników w nowej sondzie na stronie głównej Technologii . Zdecydowana większość z was twierdzi, że hasła po prostu zapamiętuje.

Więcej o: