Telewizja kablowa od Google? Bardziej realna niż myślisz

Google chce udostępnić płatne usługi telewizji kablowej w ramach swojej sieci światłowodowej - podaje dziś Wall Street Journal. Oprócz "zwykłej telewizji" w pakiecie może znajdować się dostęp do YouTube oraz telefonii. Szykuje się rewolucja?

Możliwe . Google ma do dyspozycji swoją początkującą sieć światłowodową , którą uruchomił już w Kansas, a teraz najprawdopodobniej wprowadzi ją też w Europie . Wall Street Journal podaje, że koncern z Mountain View może wykorzystać tę sieć do dystrybucji usług innych, niż sam dostęp do Internetu. Jakich? Tych samych, które już oferują nam dostawcy usług internetowych, tacy jak Telekomunikacja Polska, UPC czy Aster - pakiet telewizja, internet, telefon.

Telewizja

Internet w telewizorze to kolejny, po 3D, silny trend tegorocznych targów IFAInternet w telewizorze to kolejny, po 3D, silny trend tegorocznych targów IFA Fot. J. Sosnowska, M. Koryszewski

Do tak rozumianej telewizji Google znakomicie pasują wszystkie doniesienia o zmianach, jakie mają nastąpić w serwisie wideo koncernu - YouTube. Za kwotę 500 milionów dolarów i we współpracy z celebrytami Google chce stworzyć profesjonalne, tematyczne kanały wideo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je jako element VoD w ramach planowanej telewizji. Wciąż też powracają plotki o tym, że Google może przejąć Hulu (internetowy serwis wideo), a taki nabytek byłby kolejnym uzupełnieniem oferty telewizyjnego VoD.

Oprócz tego Google prowadzić ma już rozmowy z najważniejszymi producentami treści, takimi jak Disney, Time Warner czy Discovery Communications. Byłby to bardzo rozsądny ruch - w końcu Google raz już miał problemy z niechętnymi dostawcami treści, a mianowicie wielkimi stacjami telewizyjnymi, które odmówiły wpuszczania swoich treści na Google TV . WSJ nie opiera swoich wniosków wyłącznie na doniesieniach swoich informatorów. Wspomina również, że dowodem pośrednim może być zatrudnienie specjalisty ds telewizji kablowych, Jeremy'ego Sterna, który ma być odpowiedzialny za negocjacje z producentami treści.

Internet

Telewizja to jedno; odbiornik telewizyjny to drugie. O ile pierwszy czynnik (podobno) powstaje, tak drugi jest już bardzo realny. Google zaprezentował już przecież zestaw Google TV, czyli telewizor (Sony), set-top box z systemem Android (z procesorem Intel Atom), oraz klawiaturę i pilota (Logitech). Z resztą, kto wie - za platformę sprzętową mogłaby odpowiadać równie dobrze Motorola, przejęta w sierpniu przez Google . Telewizor z dostępem do Internetu (dodatkowo działający pod kontrolą Androida) to dla Google'a potencjalny raj na ziemi. Reklamy mogłyby być wyświetlane zarówno wewnątrz aplikacji, na stronach internetowych, a nawet sprzedawać reklamy telewizyjne.

YouTube MoviesYouTube Movies fot. YouTube

Co miałoby się więc znajdować wewnątrz trójpakietu usług oferowanych przez Google w ramach sieci światłowodowej koncernu?

- dostęp do internetu

- dostęp do telewizji

- usługi z Google TV

- może Hulu

- treści od największych producentów

YouTube jako wirtualna kablówka

YouTube MoviesFot. wł

Jeśli Google faktycznie stanie się także operatorem kablowym, to milionowe inwestycje w YouTube mogą się jeszcze bardziej opłacać. Serwis wideo Google może wówczas stać się wirtualnym kanałem. Do wyboru jest tu z resztą bardzo dużo opcji - może na "trzeci ekran" trafią tylko autorskie treści, które nie będą kolidowały z produkcjami partnerów i przy których nie będzie można postawić zarzutu piractwa.

Google już teraz posiada wszystkie elementy układanki, teraz trzeba je tylko poskładać w jedną całość.

859 ,77 zł

Więcej o: