Turystyczne loty w kosmos coraz bliżej

Twórca potęgi Amazona zbliża nas do lotów w kosmos. Ujawnił właśnie nagranie z pomyślnej próby startu i lądowania swego pojazdu kosmicznego "The New Shepard".

Należąca do Jeff Bezosa Blue Origin jest jedną z czterech firm wybranych przez NASA do prac nad komercyjnymi lotami w kosmos. Informacje o efektach tych wysiłków rzadko trafiają do mediów, przez co dopiero w czwartek świat ujrzał nagranie wideo z majowej próby startu i lądowania pojazdu kosmicznego.

Zakończony sukcesem eksperyment wygląda bardzo przekonująco. Pojazd wydaje się być całkowicie pod kontrolą a jego ruchy są bardzo stabilne. W założeniu system pionowego startu ma wynieść kapsułę z załoga statku na orbitę w ciągu 2,5 minuty. Następnie samodzielnie powrócić na ziemię i wylądować pionowo.

NASA powołała program na komercyjnymi lotami kosmicznymi aby opracować technologię, która ma zastąpić promy kosmiczne w dostarczaniu na Międzynarodową Stację Kosmiczną ładunków i ludzi. Oprócz Blue Origin fundusze od agencji otrzymali również: SpaceX, Sierra Nevada Corporation oraz Boeing.

[Za: Wired ]

Więcej o: