Facebook przejmuje Gowallę?

W ramach prac nad nowym rodzajem profilów Facebook przejął serwis Gowalla - poinformował CNN. Gowalla specjalizuje się w dzieleniu się wrażeniami z odbytych podróży.

Nowa wizja Zuckerberga

Podczas wrześniowej konferencji deweloperskiej f8 szef Facebooka zaprezentował wiele zmian w serwisie . Jedną z najistotniejszych jest Timeline, nowy rodzaj profilu prezentujący chronologicznie całą naszą aktywność, od narodzin aż po czas i miejsce, w którym jesteśmy teraz.

Timeline, nad którym prace się opóźniają, to jednak coś więcej niż kolejna aplikacja czy pasek stanu. To nowa podejście do idei serwisu społecznościowego, mające na celu silniejszą integracje naszych zachowań z siecią.

Priorytet: nieustanna aktualizacja

nowy facebooknowy facebook Fot. Facebook

Facebook Places to usługa do dzielenia się z innymi swoją lokalizacją (od marca dostępna jest w Polsce). Facebook promuje jej główne funkcje jako: zacieśnianie relacji między użytkownikami portalu, ułatwianie spotkania osób będących w pobliżu oraz umożliwianie robienia zakupów ze zniżką. Zachęca też użytkowników do ciągłego aktualizowania swojego statusu.

Facebook nie wpadł jednak na pomysł nowej usługi jako pierwszy. Wyprzedziły go dwa serwisy społecznościowe oparte na geolokalizacji: Foursquare oraz Gowalla .

Kolejne przejęcie

GowallaGowalla Fot. Gowalla

Teraz,  jak informuje CNN , Facebook zdecydował na trzydzieste w swej historii, wciąż oficjalnie niepotwierdzone przejęcie. Dlaczego, skoro ma własną, podobnie działającą usługę?

Gowalla w sierpniu znacząco zmieniła swój profil. Zamiast służyć jedynie do dzielenia się swoją lokalizacją, stała się wirtualnym przewodnikiem dla osób lubiących odkrywać nowe miejsca i opowiadać o tym w sieci. I ten właśnie aspekt akcentuje anonimowe źródło zdradzające powody przejęcia.

Wizja Gowalli o ludziach opowiadających historie ze swoich podróży i wizja Facebooka dotycząca Timeline zdają się idealnie dopasowywać. Jest to wizja ludzi dzielących się ważnymi momentami w życiu. - miała zdradzić osoba związana z serwisem.

Być może jednak podobnie jak w przypadku Belugi, Hot Potato, Drop.io, czy Snaptu przejęcie ma na celu jedynie wyeliminowanie konkurencyjnej inicjatywy. Wiadomo jedynie, że pracownicy Gowalli mają dołączyć do zespołu Facebooka i wesprzeć prace nad Timeline. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Więcej o: