Jak rozszyfrować SMS-y Premium

Pan w krawacie i pani z wybielonymi zębami kuszą z ekranu - wyślij darmowego SMSa, a wygrasz górę złota w jednodolarówkach z limitowanej edycji, z certyfikatem sławnego instytutu. Słowo "darmowy" i budząca zaufanie twarz sprawia, że nie zastanawiamy się ile naprawdę będą nas kosztować wysłane SMSy. Jest jednak sposób na rozszyfrowanie tej zagadki.

Plus GSM, jeden z operatorów sieci komórkowych, udostępnia na swojej stronie cenniki tak zwanych SMSów PREMIUM , czyli takich, których cena jest niezmienna i nie ma zależy od konkretnego operatora. To takie wiadomości mamy wysyłać w ramach konkursów. Skąd wiemy, że należą do tego typu? Numery, pod które musimy je wysłać są znacznie krótsze niż normalne i zaczynają się od cyfry 5, 6, 7, 8 lub 9.

Na 5 i 6 rozpoczynają się tak zwane SMSy zwrotne. Cześć z nich kosztuje raptem parę groszy, ale zwykle uaktywniają jakąś usługę, prowokując operatora konkursu do odsyłania już płatnych SMSów o tak zwanej "podwyższonej wartości". To głównie wysłaniem tych SMSów kuszą w konkursach telewizyjnych. W końcu wysłanie jest prawie darmowe. Zapłacimy dopiero za te, które zostaną nadesłane do nas.

Cyferka "7" na początku to już SMSy o podwyższonej wartości, o której wcześniej wspominaliśmy. Aby ustalić ile zapłacimy wystarczy spojrzeć na drugą cyfrę. Kiedy równa jest "0", oznacza to kwotę o wysokości 50 groszy netto, jeśli "1", musimy zapłacić złotówkę netto, jeśli "2" to 2 złote netto... i tak dalej. Do kwoty należy dodać podatek VAT.

Numery z cyferką "8" określane są jako SMSy Premium o obniżonej wartości. Tak jak wcześniej, aby poznać kwotę, którą przyjdzie nam zapłacić za wysłanie należy zerknąć na kolejne cyfry. Tym razem dwie z nich wyrażają liczbę groszy netto. Wysyłając wiadomość pod numer 81567 zapłacimy 15 groszy bez VAT, natomiast pod 84589 będzie nas kosztować całe 45 groszy plus podatek.

Najbardziej kontrowersyjne, bo i najdroższe są te z cyfrą "9". Wysyłając takiego SMSa możemy obciążyć konto nawet ponad 30 złotym rachunkiem. Jak odczytać wartość? Kluczem, jak w przypadku SMSów o obniżonej wartości są dwie kolejne cyfry. Tym razem jednak nie wyrażają nastu i dziesiątek groszy, a złotych. Wiadomość wysłana pod numer 91655 będzie nas kosztować 16 złotych plus podatek, natomiast SMS na 925111 to już 25 złotych netto.

Wiedząc ile będą nas kosztować telewizyjno-smsowe konkursy warto zastanowić się, czy gra w ogóle się opłaca. Wedle bowiem starego porzekadła - kasyno zawsze wygrywa.

[za Plus GSM ]

Więcej o: