Dzięki dwutlenkowi tytanu pranie upierze się samo

Wystarczy wystawić je na słońce.

Nie chce ci się wstawiać prania, wyciągać go i rozwieszać na suszarce? Być może w niedalekiej przyszłości nie będziesz musiał tego robić. Dwóch naukowców w Chin (Mingce Long i Jiao Tong) zaprezentowało powłokę, która po nałożeniu na bawełniane ubrania sprawia, że czyszczą się same. Wystarczy je wystawić na słońce.

Powłoka została stworzona przy wykorzystaniu dwutlenku tytanu połączonego z wodorem. Udało im się połączyć je i stworzyć z nich ciecz, do której wystarczy włożyć bawełniane ubrania. Następnie trzeba je wysuszyć, wyprasować i ponownie zamoczyć w cieczy opracowanej przez naukowców. Po wykonaniu tych czynności ubrania będą czyściły się same, a co najważniejsze, powłoka nie zmywa się nawet jeśli postanowimy wyprać potraktowane nią ubrania w klasyczny sposób - w pralce.

Naukowcy pokazali działanie powłoki na przykładzie ubrań zabrudzonych pomarańczowym barwnikiem. Po wystawieniu ich na słońce, barwnik "został zmyty", a dodatkowo z ubrań znikły wszystkie bakterie. Naukowcy nie zdradzili, czy pracują obecnie nad wynalazkiem, który sprawi, że w Polsce będzie więcej słonecznych dni.

Więcej o: