Zwijane ekrany coraz bliżej dzięki QD TV

Brytyjscy naukowcy opracowali technologię wytwarzania maleńkich, emitujących światło kryształów, dzięki którym możliwa będzie produkcja ultra cienkich elastycznych ekranów.

"Kwantowe punkty", jak nazywa się kryształy, są 100 tysięcy razy mniejsze niż średnica ludzkiego włosa i dają się nadrukowywać na elastycznych powierzchniach. Produkowane w ten sposób ekrany mogą znaleźć się w urządzeniach takich jak telewizory czy smartfony już  w przyszłym roku.

"Współpracujemy z najważniejszymi producentami elektroniki. Przypuszczamy, że pierwszym produktem wykorzystującym naszą technologię, jaki trafi do sprzedaży, będzie ultra cienki telewizor nowej generacji" - powiedział Michael Edelman, dyrektor firmy Nanoco , powiązanej z Manchester University.

Choć mogłoby się wydawać, że ekrany podświetlane diodami LED dopiero co trafiły na rynek, to producenci sprzętu muszą szukać innych rozwiązań, z uwagi na niedobór naturalnych komponentów - pierwiastków ziem rzadkich -  niezbędnych do ich wytwarzania. Technologia QT TV oparta jest na tańszych półprzewodnikach.

[ za telegraph.co.uk ]