Koniec pilotów do telewizorów

Ten koniec jest bliski. Tak samo jak dotykowych ekranów. Sterowanie bezdotykowe nadchodzi wielkimi krokami. Rok 2012 ma być pod tym względem przełomowy.

Na razie sterowania bezdotykowe jest wykorzystywana w grach, ale giganci - Apple i Microsoft walczą o prawa patentowe do technologii wykorzystywanych do obsługi smartfonów, czy telewizorów. Microsoft pracuje nad rozszerzeniem zastosowań Kinecta . Ale do wyścigu stanęły również mniej znane firmy, choćby - jak informuje BBC - izraelska XTR3D.

Firma z Tel Awiwu opracowała oprogramowanie, które wykorzystuje zwykłe kamery dwuwymiarowe do uchwycenia ruchu i zamiany go efekt trójwymiarowy.

- To rozwiązanie ma wszelkie zalety 3D bez jego wad: może pracować w jasnym świetle, jest energooszczędne i tańsze. A poza tym to oprogramowanie może zostać zainstalowane na jakimkolwiek urządzeniu z wbudowaną kamerą - tłumaczy Roy Ramati, rzecznik prasowy XTR3D .

Technologia izraelskiej firmy oprócz grania, pozwoli np. na przewijanie ruchem dłoni prezentacji w PowerPoincie, powiększenie lub przewinięcie obrazu w tablecie, wybranie numeru w smartfonie, zmiane trasy w nawigacji w czasie jazdy, czy zmianę kanału w telewizorze. Świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy często gubią pilota. I co najważniejsze, według zapowiedzi firm walczących o rynek technologii bezdotykowych, już w 2012 roku będziemy mogli korzystać z tych rozwiązań.

Więcej o: